Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, consideră că votarea Guvernului Veştea de către parlamentarii formaţiunii ar aduce ''prăbuşirea'' partidului.
El spune că preşedintele Nicuşor Dan şi PSD se află în situaţia dificilă de a propune un Guvern care nu poate să treacă de votul Parlamentului, iar singura ieşire pe care au găsit-o este de a presa AUR să voteze Cabinetul Veştea, scrie Agerpres.
''Nicuşor Dan şi PSD s-au pus în situaţia dificilă de a propune un Guvern care nu poate să treacă de votul Parlamentului. Singura ieşire pe care au găsit-o este de a presa AUR să voteze învestirea Guvernului. Dar asta ar aduce prăbuşirea partidului AUR. Întrebarea logică este: de ce s-ar autodistruge AUR pentru a salva PSD?'', a scris el, luni, pe Facebook.
Premierul desemnat Adrian Veştea a depus, duminică, la Parlament, lista Cabinetului şi programul de guvernare. Din noul Cabinet ar urma să facă parte nouă miniştri PSD, cinci miniştri PNL - aripa Veştea - şi patru independenţi.
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!