Acum la Digi FM KELLY CLARKSON - Because of you

Petre Roman, la Parchetul General, în dosarul Mineriadei, în care este acuzat de infracţiuni contra umanităţii: " Nu există nicio dovadă că aş fi fost angajat în aducerea minerilor"

Petre Roman soseste la sediul Parchetului General, citat in dosarul Mineriadei din 1990, in Bucuresti, 25 aprilie 2024. Inquam Photos / George Calin
Petre Roman soseste la sediul Parchetului General, citat in dosarul Mineriadei din 1990, in Bucuresti, 25 aprilie 2024. Inquam Photos / George Calin

Fostul premier Petre Roman s-a prezentat miercuri dimineaţă, 15 ianuarie, la Parchetul General pentru a fi audiat în dosarul Mineriadei din iunie 1990, în care este acuzat de săvârşirea de infracţiuni contra umanităţii.

Potrivit unor surse judiciare, Petre Roman a fost chemat la Parchet pentru a i se aduce la cunoştinţă faptul că are calitatea de inculpat. Pentru acelaşi motiv a fost citat la Parchetul General şi Gelu-Voican Voiculescu.

"Această învinuire este profund nedreaptă. Ce interes aveam eu, mai mult, cum aş fi putut eu, profesor, cercetător, trecut prin baricada de la Inter, unde au fost 39 de tineri, camarazi de-ai mei, ucişi de gloanţele trase la ordinul lui Ceauşescu, angajez România pe drumul spre UE, spre NATO. Această angajare am făcut-o categoric şi fără nicio ezitare. Deci cum aş fi putut eu, ce interes aveam ca să organizez, să fac un complot, o represiune împotriva cui? (...) Nu există nicio dovadă că aş fi fost eu angajat în aducerea minerilor. Ceea ce s-a întâmplat acolo a fost cu implicarea evidentă a oamenilor fostei Securităţi", a declarat Petre Roman la intrarea în sediul Parchetului General, potrivit Agerpres.

În acest dosar sunt urmăriţi penal fostul preşedinte Ion Iliescu, fostul vicepremier Gelu-Voican Voiculescu, fostul director al SRI Virgil Măgureanu, Adrian Sârbu, Miron Cozma, fost lider al minerilor din Valea Jiului, foştii generali Vasile Dobrinoiu şi Peter Petre.

Procurorii trebuie să refacă ancheta în acest dosar, după ce probele strânse de anchetatori au fost anulate în instanţă.

Iniţial, în iunie 2017, fostul preşedinte Ion Iliescu a fost trimis în judecată pentru infracţiuni contra umanităţii, alături de fostul premier Petre Roman şi fostul director SRI Virgil Măgureanu, însă în decembrie 2020 Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis restituirea dosarului la Parchetul Militar, pentru refacerea de la zero a anchetei.

Judecătorii au decis atunci anularea tuturor probelor strânse de procurori, fiind constatată nelegalitatea rechizitoriului prin care Ion Iliescu a fost trimis în judecată, alături de Petre Roman, Gelu Voican Voiculescu, Virgil Măgureanu, general (rez.) Mugurel Cristian Florescu, amiral (rez.) Emil "Cico" Dumitrescu (decedat între timp), Cazimir Ionescu, Adrian Sârbu şi Miron Cozma.

Procurorii militari susţineau că, în zilele de 11 şi 12 iunie 1990, autorităţile statului au hotărât să declanşeze un atac violent împotriva manifestanţilor aflaţi în Piaţa Universităţii din Bucureşti, care militau în principal pentru adoptarea punctului 8 al Proclamaţiei de la Timişoara şi îşi exprimau paşnic opiniile politice, în contradicţie cu cele ale majorităţii care forma puterea politică la acel moment.

În acest atac ar fi fost implicate, în mod nelegal, forţe ale Ministerului de Interne, Ministerului Apărării Naţionale, Serviciului Român de Informaţii, precum şi peste 10.000 de mineri şi alţi muncitori din mai multe zone ale ţării.

Conform Parchetului Militar, atacul a fost pus în practică în dimineaţa zilei de 13 iunie 1990, având următoarele consecinţe: moartea prin împuşcare a patru persoane, două persoane violate, vătămarea integrităţii fizice sau psihice a unui număr total de 1.388 de persoane, privarea de dreptul fundamental la libertate, din motive de ordin politic, a unui număr total de 1.250 de persoane.

În cadrul acestei acţiuni, peste 200 de persoane au fost ridicate şi transportate la o unitate militară a Ministerului de Interne din localitatea Măgurele, unde au fost reţinute până în după-amiaza aceleiaşi zile, când au fost lăsate să plece, după o cercetare sumară.

Ion Iliescu era acuzat de procurorii militari că a dat ordinul pentru evacuarea în forţă a manifestanţilor din Piaţa Universităţii, inclusiv prin folosirea unor muncitori din marile întreprinderi din Bucureşti. 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Michael Madsen passed away at 67 **FILE PHOTOS**
Michael Madsen, actorul din „Reservoir Dogs” şi „Kill Bill”, a murit...
bolojan 2025-06-23-8157
Ilie Bolojan, întrebat dacă regretă că a acceptat postul de premier...
Us,President,Donald,Trump,Is,Sharp,In,The,Background,,While
Putin îi spune la telefon lui Trump că Rusia ”nu va renunţa la...
Pe aceeași temă
petre roman
Petre Roman, după a fost trimis în judecată în Dosarul Mineriadei: „E o acuzaţie nepotrivită...
Ion Iliescu
Ion Iliescu, Petre Roman, Virgil Măgureanu, Adrian Sârbu, Miron Cozma, trimişi în judecată în...
petre roman
Cu ce se ocupă Petre Roman după ce a renunțat la cariera politică: „Aceasta e satisfacția mea...
Virgil Măgureanu/ Profimedia
Virgil Măgureanu, fost director al SRI, urmărit penal în Dosarul Mineriadei pentru infracţiuni...
Te-ar putea interesa și
Gelu Voican Voiculescu/ Profimedia
Noi audieri in Dosarul Mineriadei. Gelu Voican Voiculescu, audiat joi la Parchetul General. La...
miron cozma si adrian sarbu (1)
Miron Cozma și Adrian Sârbu, urmăriți penal în Dosarul Mineriadei, pentru infracţiuni contra...
Romania Uprising Trial
Ion Iliescu a refuzat să dea declaraţii procurorilor, în dosarul Mineriadei. Fostul președinte...
ion iliescu
Ion Iliescu va fi audiat acasă de procurori în dosarul Mineriadei
Partenerii noștri
DigiSport Debut perfect la FCSB! Dennis Politic a intrat pe teren și a lovit imediat, printr-un șut năprasnic
Debut perfect la FCSB! Dennis Politic a intrat pe teren și a lovit...
PeRoz Irina Columbeanu, adevărul despre presupusul iubit: „Sunt deschisă”. Cum a reacționat Irinel Columbeanu
Irina Columbeanu, adevărul despre presupusul iubit: „Sunt deschisă”. Cum a...
Film Now Russell Crowe, tot mai transformat. Actorul, apariție rară alături de iubita sa, în Malta. Cei doi ar avea planuri de nuntă
Russell Crowe, tot mai transformat. Actorul, apariție rară alături de...
Digi World Adevăratul „Cod al lui da Vinci”, descifrat după 500 de ani. Un dentist a dezvăluit secretul ascuns în „Omul Vitruvian”
Adevăratul „Cod al lui da Vinci”, descifrat după 500 de ani. Un dentist a...
ProFM Adevărul despre zvonurile potrivit cărora Enrique Iglesias și Anna Kournikova ar urma să-și mărească familia: „Au închis taraba!’”
Adevărul despre zvonurile potrivit cărora Enrique Iglesias și Anna...
Digi Life Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu peste 4.5 milioane de euro. Imagini din curte și din interior
Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu...
Daniel David, Minister of Education, press conference, Bucharest, Romania - 21 May 2025
Daniel David: În ceea ce priveşte evaluarea naţională, nu se schimbă nimic...
Incendiu într-un avion Ryanair pe pistă din Palma de Mallorca/ Foto: X
Incendiu într-un avion Ryanair pe pistă din Palma de Mallorca. 18 oameni...
Ultimele știri din matinal
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
Ultimele știri
Diogo Jota, alături de soția și copiii săi/ Foto: Instagram
Ce avere a strâns Diogo Jota. Soția și cei trei copii ai săi vor moșteni totul după moartea...
Dan Negru, alături de soția și copiii lor/ Foto: Facebook
Ce medie a avut fiica lui Dan Negru la Evaluarea Națională. Prezentatorul e un tată mândru...
dalai lama shutterstock_503428498
Dalai Lama speră că va trăi mai mult de 130 de ani: „Intenţionez să slujesc fiinţele şi dharma...
ncendiu pe terasa unui mall din Bucureşti
Incendiu pe terasa unui mall din Bucureşti. Persoanele aflate în centrul comercial sunt...