Acum la Digi FM LEWIS CAPALDI - Before You Go

Pedepsele din dosarul Colectiv s-ar putea reduce. Faptele acuzaților nu mai sunt considerate ca având consecințe deosebit de grave

4ANI_COLECTIV_INQUAM_PHOTOS_12_OCTAV_GANEA
Lumănări aprinse la clubul Colectiv. Foto: Inquam Photos/Octav Ganea

Pedepsele din dosarul Colectiv, proces care se apropie de o decizie finală, s-ar putea reduce. Judecătorii Curții de Apel București au schimbat parțial încadrarea juridică a acuzațiilor și au eliminat consecințele deosebit de grave ale faptelor de abuz în serviciu. 

Astfel, judecătorii Curții de Apel București au acceptat cererile făcute de apărarea fostului primar al Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, și a foștilor pompieri, judecați și condamnați în primă instanță pentru abuz în serviciu.

Magistrații au schimbat încadrarea juridică a acuzațiilor, iar asta conduce la limite de pedeapsă reduse. 

Înlăturarea circumstanței "consecințe deosebit de grave" din încadrarea faptei poate reduce pedeapsa de la 10 ani și jumătate la cel mult 7 ani.

Decizia este importantă, fiind ultimul pas înainte de concluziile defintive în acest dosar.

Următorul termen a fost stabilit peste două săptămâni, când este de așteptat să înceapă dezbaterile finale, etapă urmată de o decizie definitivă.

Magistrații se pot pronunța și motiva decizia în termen de 90 de zile de la încheierea dezbaterilor, așa că este puțin probabil ca o hotărâre finală să fie dată până la finalul anului.

Minuta judecătorilor:

„În baza art.386 Cod procedură penală schimbă încadrarea juridică pentru inculpaţii Radu Antonina şi Matei George Petrică din infracţiunile de abuz în serviciu prev. de art. 13 ind.2 din Legea nr.78/2000 rap. la art. 297 alin.1 C.pen. şi art.309 C.pen. şi uzurpare a funcţiei prev. de art. 13 ind.2 din Legea nr.78/2000 rap. la art. 300 C.pen. şi art. 309 C.pen., în infracţiunile de abuz în serviciu prev. de art. 13 ind.2 din Legea nr.78/2000 rap. la art. 297 alin.1 C.pen. şi uzurpare a funcţiei prev. de art. 13 ind.2 din Legea nr.78/2000 rap. la art. 300 C.pen. (eliminarea art.309 C.pen).

În baza art.386 Cod procedură penală schimbă încadrarea juridică pentru inculpatul Popescu Cristian Victor Piedone din infracţiunile de abuz în serviciu prev. de art. 13 ind.2 din Legea nr.78/2000 rap. la art. 297 alin.1 C.pen. şi art.309 C.pen (autorizaţia SC Colectiv Club SRL) şi abuz în serviciu prev. de art. 13 ind.2 din Legea nr.78/2000 rap. la art. 297 alin.1 C.pen (autorizaţia SC Noran Prompt SRL) în infracţiunile de abuz în serviciu prev. de art. 13 ind.2 din Legea nr.78/2000 rap. la art. 297 alin.1 C.pen. (autorizaţia SC Colectiv Club SRL) şi abuz în serviciu prev de art. 13 ind.2 din Legea nr.78/2000 rap. la art. 297 alin.1 C.pen (autorizaţia SC Noran Prompt SRL) – (eliminarea art. 309 C.pen. în raport cu prima infracţiune de abuz în serviciu).

În baza art.386 Cod procedură penală schimbă încadrarea juridică pentru inculpata Iofciu Aurelia, din infracţiunile de complicitate la abuz în serviciu prev. de art. 48 C.pen. rap la art. 13 ind.2 din Legea nr.78/2000 rap. la art. 297 alin.1 C.pen. şi art.309 C.pen (autorizaţia SC Colectiv Club SRL) şi complicitate la abuz în serviciu prev. de art. 48 C.pen. rap la art. 13 ind.2 din Legea nr.78/2000 rap. la art. 297 alin.1 C.pen (autorizaţia SC Noran Prompt SRL) în infracţiunile de complicitate la abuz în serviciu prev. de art. 48 C.pen. rap la art. 13 ind.2 din Legea nr.78/2000 rap. la art. 297 alin.1 C.pen. (autorizaţia SC Colectiv Club SRL) şi complicitate la abuz în serviciu prev. de art. 48 C.pen. rap la art. 13 ind.2 din Legea nr.78/2000 rap. la art. 297 alin.1 C.pen (autorizaţia SC Noran Prompt SRL) – (eliminarea art. 309 C.pen. în raport cu prima infracţiune de complicitate la abuz în serviciu). In baza art.386 Cod procedură penală schimbă încadrarea juridică pentru inculpata Ganea Luminiţa Larisa, din infracţiunea de complicitate la abuz în serviciu prev. de art. 48 C.pen. rap la art. 13 ind.2 din Legea nr.78/2000 rap. la art. 297 alin.1 C.pen. şi art.309 C.pen (autorizaţia SC Colectiv Club SRL) în infracţiunea de complicitate la abuz în serviciu prev. de art. 48 C.pen. rap la art. 13 ind.2 din Legea nr.78/2000 rap. la art. 297 alin.1 C.pen. (autorizaţia SC Colectiv Club SRL) (eliminarea art. 309 C.pen. în raport cu infracţiunea de complicitate la abuz în serviciu).

Respinge restul cererilor si sesizarilor din oficiu cu privire la schimbările de încadrări juridice ale faptelor inculpaţilor Radu Antonina, Matei George Petrică, Popescu Cristian Victor Piedone, Iofciu Aurelia, Ganea Luminiţa Larisa şi Motoc Sandra Ramona. Stabileste că, la termenul din data de 17.11.2021 se va discuta compunerea completului care va solutiona cauza în continuare. Pronunţată în şedinţa publică, azi 03.11.2021”.

Primele condamnări decise în decembrie 2019

După șase ani procese, justiţia din România nu a dat încă un verdict definitiv în cazul incendiului din clubul bucureştean Colectiv, în urma căruia au murit 65 de oameni.

Primele condamnări s-au ponunţat în decembrie 2019, când Tribunalul Bucureşti a decis următoarele pedepse:

  • Cristian Popescu-Piedone (fost primar al sectorului 4 şi actual primar al sectorului 5) – 8 ani şi 6 luni de închisoare;
  • Alin George Anastasescu (patron Colectiv): 11 ani şi 8 luni de închisoare cu executare
  • Costin Mincu (patron Colectiv): 11 ani şi 8 luni de închisoare;
  • Cătălin Paul Gancea (patron Colectiv): 11 ani şi 8 luni de închisoare;
  • Antonina Radu (pompier ISU): 9 ani şi 2 luni de închisoare;
  • George-Petrică Matei (pompier ISU): 9 ani şi 2 luni de închisoare;
  • Aurelia Iofciu (angajată Primărie Sector 4): 8 ani de închisoare;
  • Luminiţa Larisa Ganea (consilier superior Primărie Sector 4): 7 ani de închisoare;
  • Sandra Ramona Moţoc (referent superior Primărie Sector 4): 3 ani de închisoare cu suspendare
  • Daniela Ioana Niţă (patron firmă de artificii): 12 ani şi 8 luni de închisoare;
  • Cristian Mihai Niţă (patron firmă de artificii): 3 ani şi 6 luni de închisoare;
  • Viorel Zaharia – pirotehnist – 9 ani şi 8 luni de închisoare;
  • Marian Moise – pirotehnist – 10 ani de închisoare.

Clubul Colectiv SRL – 470 de zile amendă, cu o sumă corespunzătoare de 5.000 de lei pentru ziua de amendă şi confiscarea sumei de 62.298 de lei

Golden Ideas Fireworks Artists SRL – 470 de zile amendă, cu o sumă corespunzătoare de 5.000 de lei pentru ziua de amendă

SC Noran Prompt Serv SRL – confiscarea sumei de 147.133 de lei.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
gabriela comanesti burse de 10
O Bursa de 10 pentru Gabriela! Din Comănești spre podium: copilul...
grindeanu
Grindeanu, despre cursa pentru preşedinţia PSD: Mi-aş fi dorit să...
Romanian,Police,(politia,Rutiera),Car,Parked,Along,The,Street,In
Scandal în plină stradă la Constanța. Un preot a fost încătușat după...
Pe aceeași temă
alin mastan
Şeful Jandarmeriei Române, scuze publice după ce organizatorul comemorării victimelor din...
The Prince And Princess Of Wales Visit Northern Ireland
Prinţul William și prințesa Kate câştigă procesul privind încălcarea vieţii private intentat...
jandarmerie-facebook
Conducerea Jandarmeriei va face verificări în cazul sancţiunii aplicate organizatorul marşului...
2024-12-08-4226
Horaţiu Potra urmează să vină de bunăvoie pentru a participa la proces, susține avocatul său...
Te-ar putea interesa și
Andrei Găluț/ Foto: Captură video Youtube
10 ani de la Colectiv. Andrei Găluț, singurul supraviețuitor al trupei Goodbye to Gravity...
nicusor dan club colectiv coroana flori
10 ani de la Colectiv. Nicușor Dan a depus o coroană de flori în memoria victimelor: "Oglinda...
10 ani de la Colectiv. Arafat şi Bănicioiu, anchetă clasată după opt ani şi reluată de la...
4ANI_COLECTIV_INQUAM_PHOTOS_12_OCTAV_GANEA
10 ani de la Colectiv. Alex şi Bogdan au pierit în urma incendiului de la Colectiv. Pentru...
Partenerii noștri
Digi24 IA nu vrea să moară: modelele de inteligență artificială refuză să se oprească dacă li se cere acest lucru
IA nu vrea să moară: modelele de inteligență artificială refuză să se...
DigiSport Nicolescu s-a enervat ÎN DIRECT, după Dinamo - CFR: ”Ești supărat după victoria asta”. Replica: ”S-au umflat mușchii pe el”
Nicolescu s-a enervat ÎN DIRECT, după Dinamo - CFR: ”Ești supărat după...
PeRoz Cea mai norocoasă zi din noiembrie 2025 pentru fiecare zodie. Universul te împinge exact acolo unde trebuie să fii
Cea mai norocoasă zi din noiembrie 2025 pentru fiecare zodie. Universul te...
Film Now Un cuplu atât de admirat. Paul Bettany și Jennifer Connelly, de mână pe covorul roșu, la o premieră pe Broadway
Un cuplu atât de admirat. Paul Bettany și Jennifer Connelly, de mână pe...
Digi World Pericolul tăcut din spatele unui somn neliniștit. Creierul suferă când nu dormi bine sau pierzi nopțile
Pericolul tăcut din spatele unui somn neliniștit. Creierul suferă când nu...
ProFM Lili Sandu, spectaculoasă la 46 de ani. Doar în dresuri, body decoltat și pantofi cu toc cui, bruneta redefinește senzualitatea
Lili Sandu, spectaculoasă la 46 de ani. Doar în dresuri, body decoltat și...
Digi Life Sagrada Familia din Barcelona a devenit cea mai înaltă biserică din lume. Construcția a început în 1882 și încă nu e finalizată
Sagrada Familia din Barcelona a devenit cea mai înaltă biserică din lume...
The,Newborn,Baby's,Hand,Reaches,Out,As,If,Trying,To
Caz revoltător în Gorj. Doi tineri și-au vândut copilul de 3 săptămâni...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
Trump a transformat Casa Albă într-un carnaval de Halloween/ Profimedia
Trump a transformat Casa Albă într-un carnaval de Halloween. Supereroi, copii costumați în el...
U.S. President Trump makes second state visit to Britain
Premierul britanic a plătit pentru a păstra colierul personalizat de la Trump. Ce se întâmplă...
14,September,2022-bucharest,,Romania.,The,National,Stadium,Or,Arena,Nationala
România vrea să găzduiască finala Europa League din 2028 sau 2029. FRF a anunţat candidatura...
Kash Patel/ Profimedia
Şeful FBI anunţă că a fost dejucat un „posibil atac terorist” şi mai multe persoane au fost...