Acum la Digi FM KHALED - Aicha
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Nicușor Dan, reacție publică după tragedia de la spitalul din Iași: "Toleranţă zero faţă de erori care ucid copiii este un principiu de la care nu putem abdica"

Nicușor Dan
Nicușor Dan / Foto: Profimedia

Preşedintele Nicuşor Dan a transmis, vineri, că este profund îndurerat de tragedia petrecută la Spitalul de Copii „Sfânta Maria” din Iaşi, unde şase copii şi-au pierdut viaţa, arătând că este ”o dramă inacceptabilă şi se impune de urgenţă o anchetă, pentru a stabili dacă s-au ascuns informaţii sau au existat responsabilităţi individuale”.

Preşedintele cere ministrului Sănătăţii, în primul rând, şi Guvernului în ansamblu, să pună la punct un plan de combatere a infecţiilor nosocomiale din spitalele din România. "Este o restanţă a sistemului de sănătate care nu mai poate fi amânată", spune el.

”Sunt profund îndurerat de tragedia petrecută la Spitalul de Copii „Sfânta Maria” din Iaşi, unde şase copii şi-au pierdut viaţa. Gândurile mele sunt alături de familiile care trec printr-o durere de neimaginat”, a scris preşedintele pe Facebook.

Nicuşor Dan arată că ”aceasta este o dramă inacceptabilă şi se impune de urgenţă o anchetă pentru a stabili dacă s-au ascuns informaţii sau au existat responsabilităţi individuale”.

”Toate aceste lucruri trebuie clarificate şi sancţionate fără echivoc. Solicit transparenţă totală privind rezultatele corpului de control, inspecţiilor sanitare şi anchetele medico-legale, incluzând publicarea rapoartelor complete. Toleranţă zero faţă de erori care ucid copiii este un principiu de la care nu putem abdica”, declară şeful statului.

Citește și: Ministerul Sănătății a anunțat sancțiunile după ce șase copii au murit în câteva zile la Spitalul ‘Sfânta Maria’ din Iași

Nicușor Dan: "Cer ministrului Sănătăţii şi Guvernului în ansamblu să pună la punct un plan de combatere a infecţiilor nosocomiale din spitale"

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Preşedintele adaugă că, în acelaşi timp, acest eveniment teribil reconfirmă o problemă structurală veche de ani de zile.

"În România infecţiile nosocomiale şi infrastructura depăşită pun în pericol viaţa pacienţilor. România are nevoie de spitale noi, de investiţii reale în secţiile de terapie intensivă şi de protocoale ferme de prevenţie şi control al infecţiilor. Cer ministrului Sănătăţii, în primul rând, şi Guvernului în ansamblu, să pună la punct un plan de combatere a infecţiilor nosocomiale din spitalele din România. Este o restanţă a sistemului de sănătate care nu mai poate fi amânată”, mai cere şeful statului.

Direcţia de Sănătate Publică Iaşi a început o anchetă epidemiologică la Spitalul de Copii ”Sfânta Maria” privind un posibil focar de infecţii cu o bacterie, după ce şase copii au murit în secţia de Terapie Intensivă.

Ministrul Sănătății spune că primul caz s-a raportat abia după cinci zile

Directorul Spitalului de Copii ”Sfânta Maria” din Iaşi, Cătălina Ionescu, a declarat că germenele identificat este sensibil la antibiotice, precizând că s-a decis limitarea internărilor la ATI încă din 16 septembrie. Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, afirmă că este ”inacceptabil ca aceste situaţii să nu fie raportate şi să nu fie luate măsurile specifice”.

Rogobete susţine că primul caz de infecţie a fost raportat la DSP abia după cinci zile, iar Ministerul Sănătăţii a aflat ”abia astăzi”, după 13 zile de la primul caz. Potrivit datelor preliminare, spitalul nu a luat la timp măsurile necesare de izolare a infecţiei, în Secţia de Terapie Intensivă. ”Am dispus de urgenţă un control comun de la minister. Cei care nu şi-au făcut treaba vor pleca acasă fără discuţie”, avertizează ministrul.

Ministerul Sănătăţii (MS) a precizat că, la Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii “Sfânta Maria” din Iaşi, nouă copii au fost infectaţi cu Serratia Marcescens. Șase dintre ei au murit.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 – Part 20
valentin chisoceanu serban trimbitasu
Șerban Trîmbițașu, previziuni despre piața imobiliară: „Acum și...
adrian asoltanie web
Cum să supraviețuiești „iernii economice”: Adrian Asoltanie te învață...
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
Pe aceeași temă
nicusor dan si mirabela gradinaru (3)
Nicușor Dan, reacție după ce imaginile în care o sărută pe Mirabela Grădinaru au devenit...
muresan
Siegfried Mureșan merge astăzi la Cotroceni. Premierul desemnat, la Digi FM: „Mă bucur să îi...
Nicușor Dan
"Alegerile anticipate sunt rele în primul rând pentru cetăţeni". Nicușor Dan nu-și dorește să...
Nicușor Dan (5)
Nicuşor Dan, întrebat despre o guvernare PSD-AUR: "Nu este o direcţie în care eu vreau să...
Te-ar putea interesa și
Nicuşor Dan/ Profimedia
Ce spune Nicușor Dan despre riscul unui atac al Rusiei asupra NATO: „Trebuie să fim...
nicusor dan, volodimir zelenski (1)
Momentul cu șosetele care l-a făcut viral pe Nicușor Dan, criticat de un stilist: „E...
Chisinau, Moldova - august 27, 2026: Official visit of Romanian President Nicușor Dan to the Republic of Moldova.
Prima reacție a președintelui Nicușor Dan după ce Călin Georgescu a fost reținut de DIICOT
Sorin Grindeanu, Press Conference on the 2026 Budget, Bucharest, Romania - 16 Mar 2026
Grindeanu: Am văzut nominalizări tot de dreapta de când e Nicuşor Dan preşedinte
Partenerii noștri
Digi24 Un proiect de lege AUR care prevede păstrarea fermelor în care sunt ucise nurci și şinşile pentru blană, la un pas de adoptare
Un proiect de lege AUR care prevede păstrarea fermelor în care sunt ucise...
DigiSport Superb! 25.000 de oameni au făcut același lucru și au oferit imaginile serii în UEFA Nations League
Superb! 25.000 de oameni au făcut același lucru și au oferit imaginile...
PeRoz 4 zodii lasă în urmă o perioadă grea care le-a pus la încercare timp de opt ani. Începe un capitol complet diferit pentru ele
4 zodii lasă în urmă o perioadă grea care le-a pus la încercare timp de...
Film Now Entuziasm uriaș al fanilor. Brad Pitt și Ines de Ramon au făcut furori la San Sebastian. Ea a arătat impecabil în rochia din dantelă
Entuziasm uriaș al fanilor. Brad Pitt și Ines de Ramon au făcut furori la...
Digi World Ce se întâmplă dacă nu-ți schimbi periuța de dinți la timp. Acest lucru poate dăuna danturii la fel ca dulciurile și băuturile acidulate
Ce se întâmplă dacă nu-ți schimbi periuța de dinți la timp. Acest lucru...
Stirile Kanal D O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o șoferiță care consumase alcool
O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o...
ProFM Enrique Iglesias și Anna Kournikova locuiesc în „buncărul miliardarilor”. Cum arată locul în care își cresc cei patru copii
Enrique Iglesias și Anna Kournikova locuiesc în „buncărul miliardarilor”...
Digi Life Consumă acest fruct la micul dejun și îți vei îmbunătăți rapid starea de spirit. Ce spun nutriționiștii
Consumă acest fruct la micul dejun și îți vei îmbunătăți rapid starea de...
Ultimele știri din matinal
oana zamfir mircea bravo vlad craioveanu
Mircea Bravo a stat de vorbă cu câștigători reali la Loto: „Sunt oameni care în 6 luni și-au...
oana zamfir vlad craioveanu mikey hash
De la milionar pe YouTube, la navigator pe ocean. Mikey Hash, dezvăluiri la Digi FM despre...
oana zamfir vlad craioveanu serban copot
Șerban Copoț, la Digi FM: Reuniunea istorică Animal X la Untold și adevărul despre hitul „Să...
selly
Selly, dezvăluiri la matinalul Digi FM: De ce nu îl aduce pe Eminem la Beach, Please și cât a...
Ultimele știri
Ambasadoarea Statelor Unite în Grecia, Kimberly Guilfoyle
Petrişor Peiu spune că ambasadoarea Kimberly Guilfoyle "nu a avut nicio contribuţie la...
Andrea Chiş
Siegfried Mureşan explică de ce Cătălin Predoiu nu este în Guvernul său şi cum a fost aleasă...
Gheorghe Hagi
Gheorghe Hagi, înainte de meciul cu Bosnia-Herţegovina: "Jucăm acasă şi trebuie să câştigăm...
Diana Buzoianu, Dominic Fritz
Dominic Fritz își pierde mandatul de primar al Timișoarei în trei zile. Diana Buzoianu: "Au...