Vremea se va răci accentuat în majoritatea regiunilor la mijlocul acestei săptămâni după ce marţi temperaturile din termometre vor depăşi normalul perioadei în multe regiuni ale ţării, potrivit prognozei pentru intervalul 24 noiembrie - 7 decembrie, publicate luni de Administraţia Naţională de Meteorologie.
În Banat, în prima zi de prognoză vremea va fi normală din punct de vedere termic, apoi se va încălzi, astfel că marţi, 25 noiembrie, media maximelor termice va fi în jurul a 14 grade şi se va situa cu mult peste cea specifică datei. În următoarele trei zile se va răci semnificativ, cu aproximativ 8 grade. Până la finalul lunii se va încălzi uşor, spre valori diurne apropiate de cele specifice finalului de toamnă, transmite ANM, citată de Agerpres.
În primele zile din luna decembrie se vor atinge temperaturi maxime care, în medie, vor fi de 9...11 grade, iar din data de 4 decembrie regimul termic va fi în scădere.
Minimele termice vor fi în creştere până în dimineaţa zilei de 26 noiembrie, când media acestora va fi de aproximativ 7 grade, apoi se va răci, iar media minimelor va avea variaţii, în general, între 1 şi 3 grade.
Probabilitatea de precipitaţii va fi mai ridicată în prima săptămână de prognoză.
În Crişana, vremea se va încălzi accentuat de la o medie a maximelor termice de 7 grade în prima zi, la aproximativ 15 grade în cea de-a doua, atunci când va deveni mult mai caldă decât în mod obişnuit în ultima decadă a lunii noiembrie. Vor urma trei zile de răcire semnificativă, astfel că în jurul datei de 28 noiembrie media temperaturilor maxime va fi de 6...7 grade. Între 29 noiembrie şi 3 decembrie aceasta va avea variaţii între 7 şi 9 grade, apoi vremea va intra într-un proces de răcire treptată.
În primele două nopţi şi minimele termice vor fi în creştere, în dimineaţa zilei de 26 noiembrie media lor va fi de 6...7 grade, apoi va scădea şi va avea variaţii, în general, între 0 şi 2 grade.
Se vor semnala precipitaţii aproape în fiecare zi, probabilitatea fiind mai mare în prima săptămână.
În Transilvania, media maximelor termice va fi în creştere, de la 5 grade în prima zi, la 12...13 grade în următoarele două. În ziua următoare se va răci cu aproximativ 7 grade, apoi, pentru două zile se va încălzi din nou, dar de această dată încălzirea va fi uşoară. Din 29 noiembrie, când maximele termice vor fi în medie de 8...9 grade, şi până la finalul intervalului de prognoză, regimul termic diurn va fi în scădere treptată.
Media minimelor de temperatură va oscila, în general, între -2 şi 2 grade.
Din data de 26 noiembrie vor fi posibile precipitaţii aproape în fiecare zi, probabilitatea ca acestea să fie pe arii mai extinse şi mai importante cantitativ fiind în ziua de 27 noiembrie.
În Maramureş, în prima săptămână de prognoză vor fi oscilaţii termice semnificative de la o zi la alta. Dacă vremea va debuta cu temperaturi maxime în medie de 4...5 grade şi minime de -1...0 grade, în următoarea zi se va încălzi accentuat, astfel că media maximelor va ajunge la 12...13 grade şi a minimelor la 4...5 grade, însă în următoarele două zile se va răci semnificativ, spre medii ale maximelor de 6 grade şi ale minimelor de -2...-1 grad. Până la finalul lunii noiembrie va urma o nouă încălzire, de această dată treptată şi mai uşoară, astfel că maximele termice vor fi în medie de 9...11 grade, iar minimele în medie de 1...2 grade.
În cea de-a doua săptămână de prognoză, tendinţa generală va fi de scădere a temperaturilor. Probabilitatea pentru precipitaţii va fi mai mare în 25 şi 26 noiembrie şi după data de 28 noiembrie.
În Moldova, vremea va fi în încălzire, de la o medie a maximelor termice de 8 grade în prima zi şi a minimelor de 0 grade în prima noapte, până la una de 14 grade a maximelor şi de 4 grade a minimelor, în jurul datei de 26 noiembrie, când va fi mult mai cald decât în mod normal în a doua decadă a lunii noiembrie. În următoarele două zile se va răci accentuat, cu aproape 9...10 grade valorile maxime şi 4...5 grade cele minime. Din 29 noiembrie media maximelor termice va avea variaţii între 5 şi 9 grade, iar a minimelor între -1 şi 3 grade.
Probabilitatea pentru precipitaţii va fi mai mare între 26 şi 28 noiembrie şi după data de 1 decembrie.
În Dobrogea, până în dimineaţa zilei de 27 noiembrie vremea se va încălzi până la valori mult mai ridicate decât în mod normal la această dată, media maximelor termice de la 10 la 18...19 grade, iar a minimelor de la 5 la 10...11 grade. Vor urma două zile de răcire accentuată, cu 9...10 grade în cazul temperaturilor maxime şi aproximativ 5 grade în cazul celor minime. Din 29 noiembrie media maximelor termice va avea variaţii între 9 şi 13 grade, iar a minimelor între 3 şi 7 grade.
Va ploua pe arii extinse şi în general moderat cantitativ, în jurul datei de 27 noiembrie, apoi trecător şi pe suprafeţe mai mici şi în majoritatea zilelor care vor urma.
În Muntenia, vremea va fi în încălzire, de la o medie a maximelor termice de 9 grade în prima zi şi a minimelor de 0 grade în prima noapte, până la una de 16...17 grade a maximelor şi de 6...7 grade a minimelor, în jurul datei de 26 noiembrie, când va fi mult mai cald decât în mod normal în a doua decadă a lunii noiembrie. În următoarele două zile se va răci accentuat, cu aproape 9...10 grade maximele şi 4...5 grade minimele. Din 29 noiembrie media maximelor termice va avea variaţii între 8 şi 12 grade, iar a minimelor între -1 şi 4 grade.
Probabilitatea de ploaie va fi mai mare între 26 şi 30 noiembrie.
În Oltenia, vremea va debuta cu temperaturi maxime în medie de 8...9 grade şi minime de -1...0 grade, în următoarea zi se va încălzi cu 3...4 grade, apoi media maximelor de temperatură va avea variaţii în general între 7 şi 11 grade, iar a minimelor între 0 şi 5 grade.
Probabilitatea de ploaie va fi mai mare între 26 şi 30 noiembrie.
La munte, în prima zi a intervalului valorile termice vor fi mai scăzute decât media climatologică specifică datei, astfel încât, în medie, maxima termică va fi de 0...1 grad şi minima de -3...-2 grade. În următoarea zi se va încălzi cu aproximativ 5...6 grade, apoi media temperaturilor maxime va fi în general între 1 şi 5 grade, iar a minimelor între -5 şi -1 grad.
Vor fi precipitaţii în cea mai mare parte a intervalului, pe arii mai extinse şi mai intense în jurul datei de 27 noiembrie.
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!