Acum la Digi FM Oana Zamfir și Vlad Craioveanu RIHANNA FEAT JAY-Z - Umbrella

Klaus Iohannis, despre alegerile prezidenţiale: „Intervenţia a fost atât de subtilă şi atât de complexă, încât mare parte a fost găsit după primul tur”

Klaus Werner Iohannis - Gabriel Boric meeting in Chile
Klaus Iohannis. Profimedia

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, miercuri, despre alegerile prezidenţiale, că intervenţia a fost atât de subtilă şi atât de complexă, încât mare parte a fost găsit după primul tur de scrutin şi influenţa străină a fost găsită ulterior, iar în acest caz am avut un sprijin semnificativ de la parteneri strategici.

”Nu fac pe nimeni responsabil, pentru că intervenţia a fost atât de subtilă şi atât de complexă, încât practic mare parte din ce s-a întâmplat a fost găsit după primul tur de scrutin. Nu tot. Au fost anumite chestiuni care au fost rezolvate dar din păcate situaţia şi legile nu au fost suficiente. A fost un candidat care şi-a făcut o campanie excesivă, care susţine că a costat zero. Nu crede nimeni, da aşa s-a declarat, pe o reţea socială. Pe reţelele sociale, campaniile sunt frecvente, toată lumea îşi face, dar acele reţele au obligaţia ca atunci când sunt alegeri, să marcheze candidaţii, se numeşte să îi dea un tag. Şi atunci când nu mai este voie să se facă campanie, reţeaua să oprească orice campanie. BEC a somat acea reţea, Tik Tok, să oprească campania, reţeaua a ignorat solicitarea şi astfel, campania a continuat sâmbătă şi duminică numai pe acest candidat pentru că pentru ceilalţi s-a respectat legea”, a spus preşedintele Klaus Iohannis, despre anularea alegerilor prezidenţial, potrivit News.ro. 

Şeful statului a arătat că ”este o încălcare gravă a legislaţiei electorale, dar, cum această reţea nu este cu baza nici în România nici măcar în Europa, ci în China, reţeaua şi-a permis pur şi simplu să ignore ce a solicitat BEC, iar BEC nu a avut niciun instrument să constrângă reţeaua, cum nici Europa nu are niciun instrument”.

Sunt chestiuni care nu au avut, pe moment, soluţie. Dar, influenţa străină a fost găsită ulterior, şi trebuie să spun că aici am avut un sprijin semnificativ de la parteneri strategici care au ajutat entităţile româneşti să găsească ce s-a întâmpplat. De aceea a durat câteva zile de la data alegerilor până când în CSAT s-a putut discuta, cu date. Şi atunci, să culpabilizăm pe cineva de la noi ,nu ne-ar duce foarte departe. Este adevărat că, după părarea mea, nu am discutat-o cu politicienii din România, legislaţia trebuie îmbunătăţită, trebuie să fie mai clar. Dacă BEC constată că un candidat încalcă legea, trebuie să aibă instrumente să facă ceva, nu doar să someze şi să se plângă că nu a respectat legislaţia”, a subliniat preşedintele.

Preşedintele a mai declarat că, pe de altă parte, este nevoie de o cooperare mai strânsă între autorităţile care se ocupă de cyber space, fiindcă noi avem aceste instituţii şi ele cooperează instituţional, dar în astfel de situaţii probabil că este nevoie să fie mai aproape unii de alţii.

Este o problemă care trebuie discutată în UE şi trebuie găsite soluţii comune, pentru că nicio ţară singură nu poate să rezolve aceste chestiuni”, a subliniat şeful statului.

Întrebat dacă are garanţia că la următoarele alegeri nu vor fi interferenţe, preşedintele a spus: ”Noi avem lecţia învăţată şi nu pornesc de la premisa că se va repeta ce s-a întâmplat prima dată. Asta e ce cred eu, sunt convins că toată lumea va fi mult mai atentă şi următoarea rundă de alegeri se va desfăşura în condiţii de mai bună transparenţă”

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
ROMANIA BUCHAREST NEW GOVERNMENT INVESTITURE VOTE
Florin Negruțiu, despre privilegiile bugetarilor și austeritatea...
andreea marin
Andreea Marin, mărturisire din vacanța în Capri: "Știu că sunt cam...
Iulia Putințeva / Profimedia
Scandal la Wimbledon. Iulia Putințeva a cerut evacuarea unui...
Pe aceeași temă
BUCHAREST: Romanian President Klaus Iohannis - resignation farwell ceremony
Klaus Iohannis: De data aceasta votăm chiar pentru direcţia pe care o va lua România în anii...
Klaus Iohannis, președintele României și Sergio Mattarella, președintele Republicii Italiene, susțin o conferință de presă comună după întâlnirea avută la Palatul Cotroceni din București, 19 iunie 2024. Inquam Photos / George Călin
Klaus Iohannis a votat la Sibiu: "Alegerile trebuie să se desfăşoare fără influenţe din afara...
klaus iohannis
Klaus Iohannis, filmat când mătura trotuarul din faţa casei sale din Sibiu. Imaginile sunt...
Nicușor Dan
Nicuşor Dan: „De la prea mult sos picant, am dat şi răspunsuri neinspirate. Bineînţeles că nu...
Te-ar putea interesa și
Nicusor Dan
Nicuşor Dan l-ar lua consilier la Cotroceni pe Klaus Iohannis: „Are proaspete toate legăturile...
Klaus Iohannis
Au fost desecretizate costurile pentru zborurile preşedintelui Klaus Iohannis. Cât a costat...
Donald Trump Meets With Mark Rutte - Washington, United States - 13 Mar 2025
Trump i-a mărturisit lui Mark Rutte că l-a susţinut pentru funcţia de secretar general al...
Elena Lasconi: „Se încheie astăzi Deceniul Iohannis. Zece ani în urma cărora România s-a ales...
Partenerii noștri
DigiSport Lovitură de teatru în cazul femeii agresate în parc: "A făcut box! 3 oameni au intervenit, să o oprească!"
Lovitură de teatru în cazul femeii agresate în parc: "A făcut box! 3...
PeRoz Dragostea soției și a fiului, comoara supremă a lui Mihai Leu. Cine este Anna, femeia cu ochii verzi care l-a cucerit la prima vedere
Dragostea soției și a fiului, comoara supremă a lui Mihai Leu. Cine este...
Film Now Cele mai noi imagini cu frumoasa Margot Robbie. Împlinește 35 de ani, e mama unui băiețel și are o companie care produce blockbustere
Cele mai noi imagini cu frumoasa Margot Robbie. Împlinește 35 de ani, e...
Digi World Ce se întâmplă în creier când dormim? Funcțiile ascunse ale viselor. Ce spun cele mai noi cercetări despre somn
Ce se întâmplă în creier când dormim? Funcțiile ascunse ale viselor. Ce...
ProFM Verdict în procesul lui Diddy. Sean Combs scapă de cele mai grave acuzații, nu și de închisoare
Verdict în procesul lui Diddy. Sean Combs scapă de cele mai grave...
Digi Life Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu peste 4.5 milioane de euro. Imagini din curte și din interior
Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu...
Ilie Bolojan
Premierul Bolojan a stabilit atribuţiile celor cinci vicepremieri. Ce...
Parlamentul European/ Profimedia
Parlamentul European, fără aer condiţionat în plină caniculă. Parțile...
Ultimele știri din matinal
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
Ultimele știri
Caniculă/ Shutterstock
Canicula face victime în Europa. În regiuni din Franţa s-au înregistrat cele mai ridicate...
Bucharest,,Romania.,3rd,Mar,,2025:,Calin,Georgescu,Arrives,At,The
Călin Georgescu, trimis în judecată pentru propagandă legionară
max verstappen profimedia
Max Verstappen ar putea semna cu Mercedes din 2026, potrivit presei internaționale
Close-up,'police',Marking,Written,On,The,Back,Of,A,Bulletproof
Atac dejucat în Franţa. Suspectul, un tânăr care se revendică din mişcarea Incel