Acum la Digi FM Alice și Mocanu RIHANNA - Don t Stop The Music

Guvernul vrea să modifice azi Codul fiscal. Plafonul neimpozabil de 450.000 lei este eliminat la vânzările imobiliare

Blocuri, rezidențial, case, locuințe, apartamente, imobiliar, construcții
Foto: Captură video Digi24

Guvernul are pe agenda ședinței de zi o nouă modificare printr-un proiect de hotărâre de guvern, a prevederilor Codului fiscal, mai exact a punctului 33, alineat 4 din Normelor de aplicare, referitor la impozitul care se aplică la transmiterea dreptului de proprietate și al dezmembrămintelor acestuia. 

Conform vechilor norme, impozitul prevăzut la art. 111 alin. (1) din Codul fiscal se calculează prin aplicarea cotei de 3% (pentru proprietăți imobiliare deținute maximum 3 ani) asupra venitului impozabil, stabilit ca diferență între valoarea tranzacției și plafonul neimpozabil de 450.000 lei.

Același plafon neimpozabil se aplica până acum și pentru: proprietăți imobiliare transferate cu titlu de aport la capitalul social, construcţiile neterminate, la înstrăinarea acestora, schimbului unei/unor proprietăți imobiliare cu altă/alte proprietăți imobiliare se consideră că au loc două tranzacții, iar venitul impozabil aferent fiecăreia se determină prin deducerea din valoarea fiecărei tranzacții a plafonului neimpozabil, schimbului unei proprietăți imobiliare cu un bun mobil al unei persoane fizice.

Citește mai mult pe digieconomic.ro

 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
510527075_18011357156757690_4766898171676840438_n
We Love Music Festival revine în forță la Râmnicu Vâlcea, în 15 – 16...
Ilie Bolojan
Premierul Bolojan, mesaj pentru profesori: Am scăzut normele...
Confruntări violente în Serbia între susținătorii partidului de guvernământ și protestatari/ Profimedia
Confruntări violente în Serbia între susținătorii partidului de...
Partenerii noștri
Digi24 VIDEO Amenzi de până la 100.000 de lei pentru cei care construiesc fără autorizație, în propria curte, garaje, șoproane sau alte anexe
VIDEO Amenzi de până la 100.000 de lei pentru cei care construiesc fără...
DigiSport Ciprian Marica a fost ”dat pe spate” de un jucător, după Drita - FCSB 1-3: ”Senzațional!”
Ciprian Marica a fost ”dat pe spate” de un jucător, după Drita - FCSB 1-3...
PeRoz Transformare extremă. Corset 23 de ore pe zi, "abonament" la operații estetice, zero regrete: "Corpul meu ar trebui asigurat"
Transformare extremă. Corset 23 de ore pe zi, "abonament" la operații...
Film Now Charlie Sheen, declarații la opt ani de când a renunțat la alcool: „Rușinea te sufocă. Chiar i-am rănit pe oamenii pe care i-am iubit!”
Charlie Sheen, declarații la opt ani de când a renunțat la alcool...
Digi World Un reputat astrofizician de la Harvard avertizează: o navă extraterestră „ostilă” ar putea lovi Pământul în doar câteva luni
Un reputat astrofizician de la Harvard avertizează: o navă extraterestră...
Stirile Kanal D O actriță celebră s-a înecat pe o insulă din Grecia. Lumea filmului, în stare de șoc
O actriță celebră s-a înecat pe o insulă din Grecia. Lumea filmului, în...
ProFM Bianca Censori, imaginile provocatoare care i-au adus noi critici: „Pentru nimeni și nimic nu merită să-ți pierzi demnitatea!”
Bianca Censori, imaginile provocatoare care i-au adus noi critici: „Pentru...
Digi Life Fenomen astronomic spectaculos în Germania, confundat cu apariția unor OZN-uri. Explicația specialiștilor
Fenomen astronomic spectaculos în Germania, confundat cu apariția unor...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Sudanul este lovit de cea mai gravă epidemie de holeră din ultimii ani
Țara lovită de cea mai gravă epidemie de holeră din ultimii ani. Cel puţin 40 de oameni au...
David Pușcaș
De ce nu își găsește David Pușcaș, fiul adoptiv al Luminiței Anghel, un job: „Mai bine mă...
Jens Stoltenberg și Donald Trump
Donald Trump l-a sunat pe Jens Stoltenberg pentru a-l întreba despre premiul Nobel pentru...
Vladimir Putin
Vladimir Putin salută "eforturile energice și sincere" ale SUA de a pune capăt războiului din...