Acum la Digi FM Gabriel Cindea THE WEEKND - Call Out My Name

Geoană, despre alegerile din 2024: „În 2009 am câștigat alegerile prezidențiale”

mircea geoana
Mircea Geoană, secretar general adjunct al NATO

Secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană, a spus, joi, în cadrul Interviurilor Digi24.ro, despre o posibilă candidatură a Gabrielei Firea la alegerile prezidențiale din 2024, că „nu am nici timp, nici interes să mă ocup de lucruri care sunt interesante dar care nu mi se par cu adevărat importante”. El a declarat că în 2009 „noi am câștigat alegerile prezidențiale care au fost denaturate dintr-un pact cu diavolul” și că acum nu este în competiție „cu nimeni”. „Singura competiție pe care o am este cu mine însumi”, a mai spus oficialul Alianței Nord-Atlantice.

Alexandru Rotaru, jurnalist Digi24.ro: În PSD cu câteva zile în urmă Paul Stănescu a declarat că fostul primar general al Capitalei, actual ministru, Gabriela Firea, este o variantă pentru candidat femeie la prezidențiale. Ar fi pentru a doua oară când PSD ar încerca cu o doamnă la prezidențiale. Cum vi se pare o potențială candidatură a doamnei Gabriela Firea la prezidențiale?

Mircea Geoană: „Am privilegiul să am o poziție de înaltă responsabilitate într-una dintre cele mai importante organizații ale lumii, într-unul dintre cele mai complicate momente ale lumii. Este o responsabilitatea care îmi ocupă întreaga atenție și întreaga energie. Încerc din această poziție să-mi ajut organizația dar să-mi ajut și țara pe care o reprezint și al cărui cetățean am fost și am să rămân, pe care am s-o slujesc toată viața mea.

Nu am nici timp, nici interes să mă ocup de lucruri care sunt interesante dar care nu mi se par cu adevărat importante. Nu sunt în competiție cu nimeni. Singura competiție pe care o am este cu mine însumi și cu șansa de a putea să demonstrăm că NATO este puternic și că România poate să devină o țară influentă, prosperă și respectată în Europa și în lume. E singurul lucru care mă interesează.

Dacă ar fi să vorbesc puțin de 2024, din experiența mea puțin mai veche, este că este o discuție că PSD-ul ar trebui să câștige. E legitim, firesc, e un partid mare, important. Am avut și eu rolul meu și contribuția mea în acest partid. Să câștige după 20 de ani alegerile prezidențiale.

Aș reaminti faptul că în 2009 noi am câștigat alegerile prezidențiale și care au fost denaturate dintr-un pact cu diavolul, pe care lideri și instituții l-au făcut în acel moment și consecințele acelui pact cu diavolul le vedem și acum.

Sunt hotărât să-mi fac treaba aici la NATO și cred că și toți cei de acasă care doresc să candideze în 2024 din PSD, din alte părți, sper din toată inima să fie candidații cei mai buni pe care îi poate da România, bărbați sau femei și românii să aleagă în mod liber calea și viitorul pentru ei și pentru democrația românească. E un subiect care nu este de actualitate, avem timp să discutăm politică românească după ce termin job-ul la NATO”.

La Școala de Vară a femeilor social-democrate care a avut loc la începutul săptămânii în stațiunea Olimp, Paul Stănescu, secretarul general al PSD a declarat: „Ne gândim și la președintele României, probabil că trebuie să facem o alegere cu toții. Știm că în ultimii 20 de ani n-am prea avut succes. Cred că cea mai bună soluție pentru desemnarea candidatului va trebui luată într-un scrutin larg în cadrul partidului și pe mine m-ar bucura foarte tare dacă ar fi o doamnă din rândul dvs, că bărbații am văzut ce au făcut în ultimii 30 de ani, mai ales la ultimii doi președinți. Și nu mi-e frică s-o spun, cred că o doamnă ar aduce un echilibru mult mai mare în societatea românească”, a spus Paul Stănescu.

În PSD există mai multe opțiuni pentru o candidatură la alegerile prezidențiale din 2024, cele mai bine cotate nume, potrivit sondajelor de opinie recente, fiind cele ale lui Mircea Geoană, Alexandru Rafila, Marcel Ciolacu sau Gabriela Firea.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 2
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan: Evaziunea fiscală în stil mare nu se poate face...
raul burse de 10
Turul Bursele de 10 Digi FM a ajuns la Rotărăști: povestea...
tudorel bursa de 10
Tudorel, băiatul care și-a construit speranța – povestea ultimei...
Pe aceeași temă
Coreea de Sud votează pentru un nou preşedinte/ Profimedia
Coreea de Sud votează pentru un nou preşedinte, după şase luni de haos politic
Rafal Trzaskowski și Karol Nawrocki/ Profimedia
Cursă prezidenţială strânsă în Polonia. Candidatul guvernării are un mic avantaj înaintea...
ccr, ilie bolojan, nicusor dan
CCR a validat rezultatul alegerilor prezidențiale: Nicușor Dan e președintele României: Vreau...
george simion (7)
Cererea de anulare a alegerilor prezidențiale, depusă de George Simion, respinsă de CCR cu...
Te-ar putea interesa și
CCR
Curtea Consituţională a înregistrat o contestaţie care vizează alegerile. Când va fi judecată
George Simion și Gigi Becali
Gigi Becali, după ce George Simion a spus că va contesta rezultatul alegerilor prezidențiale...
George Simion și Gigi Becali
Gigi Becali, în vizită la George Simion, după ce liderul AUR a pierdut alegerile...
Nicușor Dan
Nicușor Dan, în mijlocul susținătorilor, după ce a fost ales președinte: "E victoria voastră...
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
Un ciclon tropical a lovit Teritoriul de Nord al Australiei/ Profimedia
Un ciclon tropical a lovit Teritoriul de Nord al Australiei. Mii de oameni au rămas fără...
Bruce Willis
Bruce Willis nu-și mai recunoaște uneori fiica. Rumer Willis a vorbit despre starea de...
Lando Norris şi Oscar Piastri/ Profimedia
Lando Norris şi Oscar Piastri, descalificaţi de la Grand Prix-ul de Formula 1. Lupta pentru...
Facturi mari, cheltuieli, bani, documente, acte, supărat, îngrijorat, hârtii
Facturi uriașe la bloc în această iarnă. Românii vor avea facturi mai mari de întreținere, din...