Acum la Digi FM Alice și Mocanu LIVE - ON AIR

E oficial! Comisia Europeană deschide o anchetă împotriva TikTok, după acuzațiile de interferență în alegerile prezidențiale din România

Tiktok
Tiktok

Comisia Europeană iniţiază proceduri oficiale împotriva TikTok cu privire la riscurile electorale în temeiul Actului legislativ privind serviciile digitale, în legătură cu obligaţia TikTok de a evalua şi a atenua în mod corespunzător riscurile sistemice legate de integritatea alegerilor, în special în contextul recentelor alegeri prezidenţiale din România din 24 noiembrie. Decizia de deschidere a unei investigaţii ia în considerare informaţiile primite din rapoartele declasificate ale serviciilor de informaţii de către autorităţile române, precum şi rapoartele terţilor.

Astăzi, 17 decembrie, Comisia a iniţiat proceduri oficiale împotriva TikTok pentru o presupusă încălcare a Legii privind serviciile digitale (DSA), în legătură cu obligaţia TikTok de a evalua şi a atenua în mod corespunzător riscurile sistemice legate de integritatea alegerilor, în special în contextul recentelor alegeri prezidenţiale din România din 24 noiembrie”, anunţă CE.

„Trebuie să ne protejăm democraţiile de orice fel de ingerinţă străină. Ori de câte ori suspectăm o astfel de ingerinţă, în special în timpul alegerilor, trebuie să acţionăm rapid şi ferm. În urma unor indicii serioase că actori străini au intervenit în alegerile prezidenţiale din România prin utilizarea TikTok, investigăm acum cu atenţie dacă TikTok a încălcat Legea privind serviciile digitale prin faptul că nu a abordat astfel de riscuri. Ar trebui să fie foarte clar că, în UE, toate platformele online, inclusiv TikTok, trebuie să fie trase la răspundere”, a declarat preşedinta Comisiei, Ursula von der Leyen, potrivit News.ro. 

Lucrările se vor axa pe gestionarea riscurilor la adresa alegerilor sau a discursului civic, legate de următoarele domenii: sistemele de recomandare ale TikTok, în special riscurile legate de manipularea neautentică coordonată sau de exploatarea automatizată a serviciului. politicile TikTok privind reclamele politice şi conţinutul politic plătit.

În ceea ce priveşte ambele elemente, una dintre suspiciunile pe care Comisia urmează să le investigheze este dacă TikTok a atenuat cu diligenţă riscurile pe care le prezintă aspectele regionale şi lingvistice specifice ale alegerilor naţionale.

În cazul în care suspiciunile Comisiei se dovedesc a fi corecte, aceste deficienţe ar constitui încălcări ale articolului 34 alineatele (1) şi (2) şi ale articolului 35 alineatul (1) din Regulamentul privind serviciile digitale. Comisia va efectua acum cu prioritate o investigaţie aprofundată. Deschiderea procedurii oficiale nu aduce atingere rezultatului acesteia.

”Această decizie de deschidere a unei investigaţii ia în considerare informaţiile primite din rapoartele declasificate ale serviciilor de informaţii de către autorităţile române, precum şi rapoartele terţilor. Investigaţia urmează, de asemenea, analiza rapoartelor de evaluare a riscurilor prezentate de TikTok în 2023 şi 2024, răspunsurile la solicitările de informaţii ale Comisiei şi documentele interne furnizate de TikTok. Coimisiún na Meán, coordonatorul serviciilor digitale pentru Irlanda, a fost asociat la investigaţia Comisiei şi va contribui cu expertiza şi analiza sa la acest caz. Irlanda este ţara de stabilire a TikTok în UE”, precizează CE.

Etapele următoare

După iniţierea oficială a procedurilor, Comisia va continua să colecteze probe, de exemplu prin trimiterea de cereri suplimentare de informaţii, prin desfăşurarea de acţiuni de monitorizare, interviuri, inspecţii şi prin solicitarea accesului la algoritmi. Astfel de solicitări de informaţii pot impune TikTok să furnizeze date şi documente pe care a fost obligată să le păstreze pe baza ordinului de păstrare impus de Comisie la 5 decembrie.

Iniţierea procedurilor oficiale împuterniceşte Comisia să ia măsuri suplimentare de asigurare a respectării legislaţiei, cum ar fi măsuri provizorii şi decizii de neconformitate. De asemenea, Comisia este împuternicită să accepte orice angajament asumat de TikTok de a remedia aspectele care fac obiectul procedurii.

Actul legislativ privind serviciile digitale nu stabileşte niciun termen legal pentru încetarea procedurilor oficiale. Durata unei investigaţii aprofundate depinde de mai mulţi factori, inclusiv de complexitatea cazului, de măsura în care societatea în cauză cooperează cu Comisia şi de exercitarea dreptului la apărare.

În plus, iniţierea unei proceduri oficiale nu aduce atingere niciunei alte proceduri pe care Comisia ar putea decide să o iniţieze în temeiul altor dispoziţii ale Actului legislativ privind serviciile digitale.

Contextul

La 5 decembrie 2024, Comisia a emis un ordin către TikTok, ordonând platformei să îngheţe şi să păstreze datele legate de riscurile sistemice reale sau previzibile pe care serviciul său le-ar putea prezenta asupra proceselor electorale şi a discursului civic din UE. Acest ordin de păstrare se referă la alegerile naţionale din Uniunea Europeană care au loc între 24 noiembrie 2024 şi 31 martie 2025.

Aceasta este a treia anchetă pe care Comisia a lansat-o împotriva TikTok, în urma anchetei în curs deschise la 19 februarie 2024 şi a anchetei încheiate cu angajamente în august 2024.

La 30 aprilie 2024, Comisia a lansat un instrument pentru avertizorii de integritate pentru Actul legislativ privind serviciile digitale. Instrumentul DSA pentru avertizorii de integritate oferă persoanelor care deţin informaţii privilegiate o modalitate sigură şi protejată de confidenţialitate de a partaja informaţii anonime sau atribuite Comisiei Europene cu privire la practici dăunătoare transmise de platformele online foarte mari şi de platformele online foarte mari.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 2
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan: Evaziunea fiscală în stil mare nu se poate face...
raul burse de 10
Turul Bursele de 10 Digi FM a ajuns la Rotărăști: povestea...
tudorel bursa de 10
Tudorel, băiatul care și-a construit speranța – povestea ultimei...
Pe aceeași temă
brittany miller
O influenceriță care a mințit că are cancer își cere iertare printre lacrimi: "Eram pierdută...
O scriitoare israeliană acuză un gardian elvețian de antisemitism/ Profimedia
Anchetă la Vatican. O scriitoare israeliană acuză un gardian elvețian de antisemitism
Tiktok
Un tribunal din Nigeria i-a condamnat pe doi utilizatori de TikTok să se căsătorească. De ce...
coiful de aur de la cotofenesti
Un român s-a furişat în Muzeul Drents chiar înainte de furtul Coifului de la Coţofeneşti...
Te-ar putea interesa și
TikTok și Instagram
Instagram plănuiește o mișcare importantă pentru a concura mai eficient cu TikTok pe zona video
Ce salariu are un bărbat din Sri Lanka venit la muncă în România
Un muncitor din Sri Lanka a făcut senzație pe TikTok. Cât câștigă în România și de ce vrea să...
Popular Apps And IT Brands Photo Illustrations, Sulkowice, Poland - 15 Dec 2024
Casa Albă: Algoritmul şi datele TikTok vor fi controlate ”de America”, potrivit noului acord...
Spitalul Județean de Urgență Reșița
Anchetă după moartea unui pacient la Spitalul Județean Reșița. Scara pe care cobora s-a rupt...
Partenerii noștri
Andrius Kubilius
Comisarul european pentru apărare avertizează că Rusia ar putea testa NATO...
Mircea Lucescu
Mircea Lucescu: "Pentru necalificare eu am cea mai mare vină. Eu mă demit...
2024 MusiCares Person of the Year Honoring Jon Bon Jovi - Inside
Paul McCartney lansează o melodie „silenţioasă” în semn de protest faţă de...
Iulia Vîsoțkaia și Andrei Koncealovski
Fiica unei actrițe și a unui regizor, în comă de 12 ani: "Viața merge...
President Trump And SSA Commissioner Frank Bisignano Mark 90th Anniversary Of Social Security Act In Oval Office - 14 Aug 2025
Trump este deschis la adoptarea de noi sancţiuni americane împotriva...
Le président Emmanuel Macron accueille le président Volodymyr Zelensky sur la base aérienne de Vélizy Villacoublay
Macron îl primeşte pe Zelenski, înainte de a semna un acord „istoric” în...
paleologu 45464WhatsApp Image 2025-02-03 at 08.59.13 2 yt
Theodor Paleologu, la Digi FM: Competiția reală la Primăria Capitalei e...
O navă încărcată cu GPL a fost lovită de dronă pe malul ucrainean al Dunării/ Foto: Captură video
Localitatea Plauru din judeţul Tulcea, evacuată. O navă încărcată cu GPL a...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
Benone Matei/ Foto: Facebook
Scandal în Poliție după crima din Teleorman. 14 polițiști, anchetați pentru neglijență în...
Ninsoare
Iarna lovește brusc România. Ninsoare puternică și viscol în toată țara, cu rafale de vânt de...
Nitto ATP Finals 2025 - Day 8
Sinner, după triumful de la Turneul Campionilor: Sunt un jucător mai bun decât în 2024...
summit alaska (5)
Donald Trump anunţă în sfârşit că susţine votul privind publicarea dosarelor referitoare la...