Prima zi de școală schimbări majore aduce anul acesta pentru elevi și cadrele didactice, odată cu debutul noului an școlar 2025-2026, programat pentru luni, 8 septembrie 2025. Structura anului școlar și noile reguli aprobate de Ministerul Educației vin cu modificări atât la nivel de organizare, cât și la nivel de curriculum.
Posibil boicot în prima zi de școală
Ministrul Educației, Daniel David, a declarat că este posibil ca noul an școlar să înceapă cu un boicot parțial, pe fondul măsurilor impuse în contextul crizei fiscal-bugetare. Acesta a explicat că Educația a intrat în primul pachet de măsuri de redresare pentru că anul școlar începe devreme și au fost necesare corecții înainte de această dată. Totodată, ministrul a atras atenția asupra problemelor de eficiență din sistem, menționând existența a peste 400 de clase de a VIII-a la nivel național în care învață doar unu până la șapte elevi, situație considerată anormală.
Reorganizarea școlilor și a claselor
Conform procedurii publicate în Monitorul Oficial, inspectoratele școlare au obligația de a identifica unitățile de învățământ care nu respectă prevederile legale pentru a funcționa cu personalitate juridică. Acestea au intrat într-un proces de reorganizare, iar listele cu școlile vizate au fost transmise până la 11 august 2025 către Ministerul Educației și ARACIP. Procesul se face în colaborare cu autoritățile locale și poate include chiar și unități arondate sau structuri școlare care funcționează provizoriu (Sursa: Antena3.ro).
Materii noi în programa școlară
Un alt element de noutate îl reprezintă introducerea a șapte discipline opționale noi, care extind aria de formare a elevilor:
- „Educație nutrițională” (clasele pregătitoare, I și II), axată pe alimentație sănătoasă și citirea etichetelor alimentare.
- „Armonie și expresie corporală” (clasele V-VIII), pentru dezvoltarea fizică și expresivitate.
- „Aventura cunoașterii Universului” (clasele V și VII), cu accent pe explorarea științifică.
- „Muzică și dans” (clasele V-VI), ce include dansuri standard, latino și populare românești.
- „Educație prin minibaschet” (clasele III-IV), un joc adaptat copiilor de 8-11 ani.
- „Viitorii olimpioni” (clasa a IV-a).
- „Minihandbal – mișcare, joc și fair-play” (clasele III-IV).
Prin aceste opționale, elevii au șansa de a combina învățarea clasică cu dezvoltarea abilităților practice și artistice, ceea ce marchează o schimbare importantă în procesul educațional.
Pentru elevi și profesori, prima zi de școală schimbări aduce atât incertitudini, generate de posibile tensiuni și reorganizări, cât și oportunități prin diversificarea materiei școlare. De la restructurarea unor unități de învățământ, până la noile discipline care stimulează creativitatea și sănătatea, anul școlar 2025-2026 se conturează ca unul al adaptării și al reformelor în educația românească.
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!