Acum la Digi FM COOLIO - gangsta s paradise

Institutul Reuters: Digi24 și digi24.ro rămân în topul celor mai urmărite și de încredere surse de informare

digi24

Conform raportului Digital News Report, lansat de Institutul Reuters și Universitatea Oxford, 75% dintre respondenți consideră că Digi24 reprezintă un brand media de încredere și rămâne, pentru al cincilea an consecutiv, în topul celor mai urmărite instituții de presă din țară. 

Postul de știri Digi24 se menține în topul realizat de Institutul Reuters al doilea cel mai de încredere și urmărit post de televiziune din România, dar și primul post de știri din acest clasament. Astfel, 47% dintre telespectatori aleg săptămânal platforma TV a Digi24.

Site-ul de știri digi24.ro a urcat în premieră pe primul loc în topul celor mai urmărite surse de informație, cu 35% dintre utilizatori care se informează de pe site-ul sau aplicația digi24.ro.

Raportul se bazează pe o cercetare realizată în 46 de țări și la care au participat peste 92.000 de consumatori de știri. În România, sondajul a fost făcut în perioada ianuarie-februarie 2021, pe un eșantion de 2.010 persoane, cu o distribuție mai mult urbană, având o marjă de eroare este de +/-2%. 

Digi24 își duce mai departe misiunea de a-și informa corect și echidistant publicul, iar aceste studii făcute de instituții de prestigiu ne arată că eforturile jurnaliștilor sunt pe deplin apreciate. Le mulțumim celor care ne urmăresc la TV, pe site-ul digi24.ro sau pe aplicația Digi24 pentru încrederea oferită! Astfel ne responsabilizează și motivează în egală măsură, a declarat Dumitru Rahău, Director Editorial Digi24. 

Este o mare bucurie și o mare onoare pentru noi să fim cea mai de încredere sursă de informare a românilor, așa cum în fiecare zi și la fiecare sfârșit de lună este o mare bucurie și onoare să vedem din cifrele de trafic online că suntem principala sursă de informare de peste un an și jumătate. A fost un pariu pe care l-am făcut cu noi înșine, să facem performanță cu un site cu știri curate, fără fake news și clickbait, ceea ce, vă asigur, nu este deloc ușor. Mândria mea personală este că reușim să facem asta cu o echipă mică, dar inimoasă, căreia îi mulțumesc pentru ambiție. Le mulțumesc și cititorilor noștri pentru încredere, a spus Adriana Duțulescu, Redactor-Șef digi24.ro. 

„(...) Nivelul de încredere în majoritatea brandurilor de media cuprinse în sondajul Digital News Report și în mass-media în general a crescut în România. Din eșantionul DNR, reprezentativ pentru publicul digital românesc din punctul de vedere al vârstei, al sexului și al regiunii de proveniență, indică o creștere cu 4 procente, la 42%, a încrederii în mass-media în general. Acest procent plasează România în centrul plutonului piețelor de media cuprinse în cercetare. La fel ca pe alte piețe de media, crește diferența dintre cei care spun că au încredere în știrile propuse de redacții și cei care au încredere în știrile găsite pe platformele de socializare – numai 29% din eșantionul românesc. (...) Șapte din 10 respondenți declară că folosesc mai mult de șapte surse de informare pe săptămână atât online cât și offline – o constantă în ultimii cinci ani. Prin urmare publicul a urmărit informațiile și opiniile oferite de redacții, ori de câte ori a existat o evoluție notabilă în criza sanitară. (...) În toate țările, majoritatea respondenților (74%) spun că preferă în continuare știrile care reflectă multiple puncte de vedere și care îi lasă pe ei să decidă ce să gândească. Cei mai mulți consideră că știrile ar trebui să încerce să fie neutre cu privire la orice subiect abordat (66%), deși anumite grupuri din rândul persoanelor mai tinere consideră că „imparțialitatea” poate să nu fie adecvată sau de dorit în unele cazuri - de exemplu, când vine vorba de justiție socială”, se mai arată în secțiunea pentru România a raportului. 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
Thibaut Courtois/ Profimedia
Un şobolan a intrat pe teren la meciul Ţara Galilor - Belgia, din...
Prabowo Subianto și Donald Trump/ Profimedia
Ce i-a cerut preşedintele Indoneziei lui Donald Trump la summitul din...
masini in traficul din bucuresti
Primarul Capitalei vrea să interzică maşinile de aprovizionare...
Pe aceeași temă
Armata Română, soldați
Cât cred românii că ar rezista Armata în cazul unui atac, ce spun despre pericolul Rusia și...
Fii Salvator_001
Educație pentru situații de urgență – “Fii Salvator”, noul proiect Digi24 despre importanța...
george simion jurnalisti digi24
Reacția CNA după ce jurnaliști Digi24 au fost filmați fără acordul lor de George Simion...
george simion jurnalisti digi24
Jurnaliști Digi24, filmați de George Simion fără ca ei să știe, în biroul lui de la Senat...
Te-ar putea interesa și
Șoferii din Iași, „vânați” din elicopter în minivacanța de Paște/ Foto: Captură video
Șoferii din Iași, „vânați” din elicopter în minivacanța de Paște. Zeci de permise au fost deja...
Rush,Hour,Traffic,Because,Of,A,Winter,Snowfall.,Photo,In
Circulație în condiții de aglomerație pe A1 București - Pitești și la intrarea pe Centura...
Un stâlp a căzut peste un tramvai în București/ Foto: Facebook
Un stâlp a căzut peste un tramvai în București. Patru linii au fost blocate în Piața Unirii
Angry,Driver,Pressing,Horn,And,Screaming,While,Driving
Comportamentul agresiv în trafic va putea fi sesizat pe o aplicaţie a MAI
Partenerii noștri
Digi24 VIDEO Copilul-fenomen cu origini românești: Luca Protopopescu a înfruntat simultan 12 adversari la șah. Când a început să joace
VIDEO Copilul-fenomen cu origini românești: Luca Protopopescu a înfruntat...
DigiSport Veste uriașă: Adrian Mutu s-a înțeles cu Fiorentina!
Veste uriașă: Adrian Mutu s-a înțeles cu Fiorentina!
PeRoz Priscilla Presley, noi dezvăluiri incendiare. Rob Kardashian a vrut să se căsătorească cu ea, dar Elvis a „dat totul peste cap”
Priscilla Presley, noi dezvăluiri incendiare. Rob Kardashian a vrut să se...
Film Now Nu ai cum să-l recunoști! A jucat în "Singur acasă", dar azi nu se mai poate deplasa decât în cărucior
Nu ai cum să-l recunoști! A jucat în "Singur acasă", dar azi nu se mai...
Digi World Renunţarea la fumat, chiar şi mai târziu în viaţă, ar putea ajuta la încetinirea apariţiei problemelor de memorie asociate vârstei
Renunţarea la fumat, chiar şi mai târziu în viaţă, ar putea ajuta la...
ProFM Kevin Federline, dezvăluire teribilă despre Britney Spears: "Copiii noștri se trezeau și o găseau ținând un cuțit în mână"
Kevin Federline, dezvăluire teribilă despre Britney Spears: "Copiii noștri...
Digi Life Cel mai bun condiment pentru slăbit, potrivit nutriționiștilor. Are un gust intens și dă savoare mâncării
Cel mai bun condiment pentru slăbit, potrivit nutriționiștilor. Are un...
Piedone announces candidacy for the position of Bucharest mayor, Bucharest, Romania - 17 Mar 2024
Piedone a fost trimis în judecată în dosarul în care este acuzat că ar fi...
Ultimele știri din matinal
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
anamaria vartolomei
Anamaria Vartolomei: copilăria din România, succesul în Franța și „Jaful secolului”
jo la matinal 2025
JO, despre „Iartă-mă tu”: „E o piesă pentru suflet, nu pentru topuri”
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
Ultimele știri
Pamela Genini
O tânără prezentatoare TV din Milano a fost ucisă de iubitul ei de 52 de ani. Cearta ar fi...
January 11, 2024: Novak Djokovic and Aryna Sabalenka team up for a doubles match on Rod Laver Arena in a charity event for the Australian Tennis Foundation ahead of the Australian Open which starts on 14 January. Sydney Low/Cal Sport Media
Arina Sabalenka: „Novak Djokovic e un tip genial. Ador să mă antrenez cu el”
Michael Schumacher, casa elvetia
Acuzaţii de viol în casa lui Michael Schumacher. Presupusa victimă, o asistentă medicală a...
Talon de pensie cu bani
Bolnavii de cancer pot primi, la cerere, 100% din banii acumulați în fonduri private de...