Acum la Digi FM ZERB FT TY DOLLA SIGN AND WIZ KHALIFA - Location

Fiul primarului Mihai Chirica, în vârstă de un an, și-a cumpărat casă în valoare de 250.000 de euro

Mihai-Chirica

Ștefan Chirica, fiul în vârstă de un an al primarului Iaşului, Mihai Chirica, are, pe numele lui, o casă în valoare de 250.000 de euro. Locuința este în declarația de avere a edilului. Copilul a fost reprezentat la notar de bunică.

Primarul Mihai Chirica a declarat, pentru corespondentul MEDIAFAX, că locuinţa pe înregistrată pe numele fiului său, care a fost reprezentant la notar de bunică, a fost cumpărată cu bani puşi de-o parte de familia edilului.

„Proprietatea a fost de la început achiziţionată pe numele copilului, care este minor, iar prin legislaţia naţională părinţii nu pot achiziţiona în numele copiilor, de aceea s-a făcut cu un tutore, care este bunica acestuia. Sigur, bunica a avut un dublu rol aici, şi de tutore şi pentru faptul că a susţinut o parte din costurile cu proprietatea din Iaşi. O mare parte din bani sunt asiguraţi de către noi, familia, iar o parte din bani sunt puşi de către bunică, care şi-a vândut o proprietate, de asemenea din Iaşi. Am şi declarat cu ce sumă, cu ‪100.000‬ de euro, cu care a contribuit la această achiziţie”, a spus primarul Iaşului.

Acesta a explicat că a trecut proprietatea în valoare de 250.000 de euro în declaraţia de avere, menţionând că este a fiului, pentru că „nu e nimic de ascuns”.

„Preţul este preţul pe care l-a oferit piaţa în momentul de faţă şi cu siguranţă aş fi preferat să nu ne cheltuim toţi banii pentru asta. Dar tot ceea ce am acumulat pe parcusul ultimilor ani, inclusiv bunurile care sunt în momentul de faţă ale fiicelor mele, pentru că nu le-am mai ţinut pentru noi, familia, arată exact intenţia de a face acest lucru, cât timp suntem noi în viaţă, noi cei care avem posibilitatea să le înstrăinăm pentru a ne face datoria şi faţă de urmaşii noştri. E la fel de simplu de înţeles ca şi gestul pe care l-a făcut bunica copilului meu, deci mama mea şi acelaşi gest pe care îl va face soacra mea, respectiv mama soţiei mele. Prin urmare nu avem nimic de ascuns din acest punct de vedere, este absolut legal ca un copil minor să poată achiziţiona bunuri sub controlul unui tutore, aşa cum s-a întâmplat şi de regulă tutorele se alege din cadrul familiei, cum am făcut şi noi”, a mai spus primarul Iaşului.

Întrebat dacă prin înregistrarea locuinţei pe numele fiului minor, a dorit „punerea la adăpost” în cazul unei anchete, Chirica a răspuns că astfel de bunuri „nu pot fi atacate, când, ipotetic, ar apărea cazuri de corupţie”.

„Sunt bunuri care nu pot fi atacate când, ipotetic, ar apărea cazuri de corupţie. De asta am şi ţinut ca dobândirea acestui bun să facă exact din conţinutul declaraţiei de avere, dar pe de altă parte, aşa cum bine spuneţi, este o măsură de a te proteja, pentru că eu, pe propria-mi piele, am asistat la situaţii în care mi-au fost sechestrate bunuri care au fost scoase de sub sechestru. De ce să punem şi bunurile familiei în pericol atunci când ştim că nu este cazul? Ai cu ce să ţi le iei, ţi le cumperi şi ţi le protejezi utilizând legislaţia românească în vigoare”, a răspuns Mihai Chirica.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
KV Parteneri - DIGI FM_4x5web
Cel mai mare eveniment de diversitate și incluziune din România are...
parlamentul romaniei
Sașe deputați POT și-au dat demisia din partid: "Direcția impusă de...
george simion (9)
Reacții după ce George Simion a spus că a recunoscut victoria lui...
Pe aceeași temă
Elicopter SMURD
Copil de doi ani din Galaţi, căzut într-un canal din apropierea locuinţei. A fost scos de...
American,Flag,Waving,In,The,Wind.
O fetiţă în vârstă de doi ani, cetăţean american, ar fi fost expulzată „fără niciun proces...
Consilierii generali liberali cer demisia directorului ASPA
Un copil din Iaşi a sărit de pe un pod în apă, pentru a nu fi muşcat de câini
Larisa Iordache și Cristian Chiriţă/ Foto: Facebook
Larisa Iordache a devenit mamă. Filmuleţ amuzant postat de fosta sportivă înainte de naştere
Te-ar putea interesa și
Copil pus in cada plina cu zapada
Revoltă în mediul online, după publicarea unor imagini în care o femeie bagă un copil de...
Lily Collins și Charlie McDowell/ Profimedia
Lily Collins a anunțat naşterea primului ei copil. Actrița din „Emily in Paris” a apelat la...
politie
Un copil de şase ani de la o grădiniţă din județul Sibiu a fost încuiat de educatoare într-o...
Her Royal Highness Princess Beatrice of York Lights the Empire State Building in New York on May 6, 2024 in Partnership with Outward Bound to raise money for education program
Prinţesa Beatrice a născut o fetiţă cu câteva săptămâni înainte de termen. Ea și soțul ei mai...
Partenerii noștri
DigiSport Mohamed Salah nu s-a abținut după finala Europa League. Mesaj pentru Ange Postecoglou
Mohamed Salah nu s-a abținut după finala Europa League. Mesaj pentru Ange...
PeRoz Cum a început iubirea dintre Nicușor Dan și Mirabela Grădinaru. Au avut o primă întâlnire atipică: "A fost foarte ciudat"
Cum a început iubirea dintre Nicușor Dan și Mirabela Grădinaru. Au avut o...
Film Now Jason Momoa, atent cu Adria Arjona pe covorul roșu. Actorul nu se sfiește să-și arate sentimentele în public
Jason Momoa, atent cu Adria Arjona pe covorul roșu. Actorul nu se sfiește...
Digi World Câtă apă ar trebui să bem zilnic? Specialiștii spun că depinde de mai mulți factori
Câtă apă ar trebui să bem zilnic? Specialiștii spun că depinde de mai...
ProFM Roxana Nemeș e însărcinată cu gemeni și a aflat și sexul copiilor: "Tot ce am visat și chiar mai mult"
Roxana Nemeș e însărcinată cu gemeni și a aflat și sexul copiilor: "Tot ce...
Digi Life FOMO vs. JOMO. Termenii care explică ce înseamnă frica de a pierde vs. bucuria de a rata ceva
FOMO vs. JOMO. Termenii care explică ce înseamnă frica de a pierde vs...
Anamaria Gavrilă
Anamaria Gavrilă de la POT: "Dacă vom fi invitați la consultări la domnul...
Oasis Superfan Travels From Madrid To Have Photo In Front Of Famous Mural Outside Sifters Record Shop - 27 Aug 2024
Fanii vor cheltui peste un miliard de lire sterline la concertele trupei...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
Ilie Bolojan
Bolojan: Am avut alegeri desfăşurate în bune condiţii
Reacția lui Dan Negru când a văzut prețul cireșelor din piețe/ Foto: Facebook/ Shutterstock
Reacția lui Dan Negru când a văzut prețul cireșelor din piețe: „Ciocolata Dubai e pentru...
George Simion și Gigi Becali/ Profimedia
George Simion, replică tăioasă pentru Gigi Becali, după declarațiile latifundiarului: „Eu mă...
Donald Trump, alături de fiul lui cel mare și de JD Vance
Fiul cel mare al lui Donald Trump nu exclude să candideze într-o zi la preşedinţia SUA...