Acum la Digi FM Marius Dobre DARIA LUPI - Marfarul
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

S-a aflat adevărul despre moartea lui Felix Baumgartner, la trei luni de la tragedie. Defecțiune tehnică sau eroare umană?

Felix Baumgartner
Felix Baumgartner / Foto: Getty Images

Moartea lui Felix Baumgartner a șocat o lume întreagă. Mii de fani ai sporturilor extreme au fost marcați de dispariția legendarului austriac, omul care a scris istorie sărind din stratosferă. Pe 17 iulie 2025, Baumgartner și-a pierdut viața într-un tragic accident în Italia, după ce s-a prăbușit cu parapanta sa motorizată în apropierea unei stațiuni turistice din Porto Sant’Elpidio. Impactul a fost fatal.

Timp de luni întregi, cauza exactă a prăbușirii a rămas un mister. Acum însă, ancheta a ajuns la o concluzie: nu a fost vorba de o defecțiune tehnică, ci de o greșeală umană.

Citește și: Mihaela Rădulescu, primele declarații după autopsia lui Felix Baumgartner: „Eram convinsă”

„Accidentul s-a produs exclusiv din cauza unei erori umane”, a declarat procurorul Raffaele Iannella din Fermo, într-un răspuns transmis publicației BILD. Potrivit raportului tehnic, parapanta lui Baumgartner era „în stare perfectă, fără nicio defecțiune sau problemă mecanică”.

Investigația a arătat că sportivul a pierdut brusc altitudine atunci când aparatul a intrat într-o spirală de cădere. „Baumgartner nu a reușit să scoată parapanta din această mișcare, deși a declanșat parașuta de urgență cu doar câteva secunde înainte de impact”, a mai precizat procurorul.

Citește și: Cine va moșteni averea lui Felix Baumgartner. Iubitul Mihaelei Rădulescu a murit la 56 de ani, după ce s-a prăbușit cu parașuta în Italia

Felix Baumgartner și-a fracturat coloana

Anchetatorii au confirmat că, în momentul prăbușirii, fostul campion își fracturase coloana vertebrală, printre alte răni fatale.

Potrivit experților, Baumgartner nu ar fi aplicat corect manevra necesară pentru redresarea parapantei din spirală. „Era nevoie de o acțiune constantă și fermă asupra frânei din dreapta. Faptul că această manevră nu a fost efectuată a dus la pierderea completă a controlului asupra aparatului”, se arată în concluziile tehnice.

Parchetul din Fermo a cerut acum închiderea oficială a dosarului, iar raportul complet a fost transmis familiei sportivului. Pentru apropiații lui Felix, această concluzie aduce cel puțin o urmă de claritate și liniște.

Citește și: Ultimele imagini cu Felix Baumgartner în viață. Ce a scris partenerul Mihaelei Rădulescu pe Instagram cu doar câteva ore înainte de tragedie

Felix Baumgartner, cu câteva zile înainte de ultimul lui zbor cu parapanta. / Foto: Facebook

 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 – Part 20
valentin chisoceanu serban trimbitasu
Șerban Trîmbițașu, previziuni despre piața imobiliară: „Acum și...
adrian asoltanie web
Cum să supraviețuiești „iernii economice”: Adrian Asoltanie te învață...
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
Pe aceeași temă
Dolly Parton/ Getty Images
Cauza morții lui Dolly Parton, dezvăluită. Artista s-a stins la 80 de ani, într-o clinică din...
Mihaela Rădulescu/ Foto: Instagram
Mihaela Rădulescu, copleşită de emoţii în locul în care a murit Felix Baumgartner. Ce s-a...
mihaela radulescu si felix baumgartner (2)
Mihaela Rădulescu, mesaj neașteptat pe rețelele sociale: „Este timpul să fiu din nou...
'Blackbird' Photocall - 67th San Sebastian Film Festival, Spain - 20 Sep 2019
De ce a murit Sam Neill, la doar trei luni după ce anunțase că a învins cancerul. Ce s-a...
Te-ar putea interesa și
mihaela radulescu si felix baumgartner
Mihaela Rădulescu atacă dur familia lui Felix Baumgartner: „V-am făcut o listă cu ce am...
mihaela radulescu si felix baumgartner (2)
Mihaela Rădulescu, după opt luni de tăcere: „A fost cel mai întunecat moment din viața mea"
mihaela radulescu si felix baumgartner
Adevărul despre averea lui Felix Baumgartner, fostul iubit al Mihaelei Rădulescu. Cine a...
Mihaela Rădulescu/ Foto: Facebook
Mihaela Rădulescu, mesaj sfâșietor după moartea mamei sale: „Bărbatul și mama mea, amândoi au...
Partenerii noștri
Digi24 Liliana Ruse, reacție la declarațiile lui Bolojan privind citostaticele: „Am crezut că nu aud bine, după care am început să plâng”
Liliana Ruse, reacție la declarațiile lui Bolojan privind citostaticele...
DigiSport Ce surpriză: a semnat în SuperLigă, după ce lui MM Stoica i-a fost ”frică” să-l ia la FCSB!
Ce surpriză: a semnat în SuperLigă, după ce lui MM Stoica i-a fost ”frică”...
PeRoz O actriță de 47 de ani a aflat că are o tumoră malignă pe creier, deși se simțea bine. Cum le-a dat vestea fiicelor ei
O actriță de 47 de ani a aflat că are o tumoră malignă pe creier, deși se...
Film Now Soții care ar putea face istorie în universul James Bond. Ce rol își dorește actrița în următorul film cu 007
Soții care ar putea face istorie în universul James Bond. Ce rol își...
Digi World Cât trebuie să stai, de fapt, la soare? Medicii explică de câtă lumină solară avem nevoie pentru sănătate, fără să ne punem pielea în pericol
Cât trebuie să stai, de fapt, la soare? Medicii explică de câtă lumină...
Stirile Kanal D O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o șoferiță care consumase alcool
O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o...
ProFM "Nu mă rușinez cu iubirea mea. Nu o ascund, nu o neg". Ce i-a lăsat Paulei Seling un gust amar după ce și-a asumat noua relație
"Nu mă rușinez cu iubirea mea. Nu o ascund, nu o neg". Ce i-a lăsat Paulei...
Digi Life Condimentul care ține păianjenii și muștele departe de casă. Unde trebuie să-l pui
Condimentul care ține păianjenii și muștele departe de casă. Unde trebuie...
Ultimele știri din matinal
oana zamfir vlad craioveanu mikey hash
De la milionar pe YouTube, la navigator pe ocean. Mikey Hash, dezvăluiri la Digi FM despre...
oana zamfir vlad craioveanu serban copot
Șerban Copoț, la Digi FM: Reuniunea istorică Animal X la Untold și adevărul despre hitul „Să...
selly
Selly, dezvăluiri la matinalul Digi FM: De ce nu îl aduce pe Eminem la Beach, Please și cât a...
alex stamate
Cine este Alex Stamate? Fenomenul viral care a răvășit TikTok-ul, dezbătut la matinalul Digi FM
Ultimele știri
euro
România a primit prima plată de 2,5 miliarde de euro în cadrul instrumentului de apărare SAFE
Marcel Ciolacu/ Profimedia
Ciolacu, despre decizia primarului Toma de a nu mai candida din partea PSD pentru un nou...
Elon Musk
Zelenski îi acordă lui Elon Musk Ordinul Libertății. Kievul încearcă să obțină acces Starlink...
scoala-profesori-examen-titularizare-digi24
Sindicatele din Educație resping categoric noua Lege a salarizării. Propunerea pentru...