Acum la Digi FM Oana Zamfir și Vlad Craioveanu FAYDEE - Lullaby

Prețul gazelor a început să scadă după ce Rusia a anunțat că începe să-și retragă trupele din apropierea Ucrainei

Conducte de gaze naturale, Gazprom, energie

Prețul gazelor naturale în Europa a continuat să scadă miercuri, după ce preşedintele rus Vladimir Putin a declarat că sprijină o soluţie diplomatică a tensiunilor cu Occidentul şi a anunţat o retragere parțială a trupelor desfășurate în apropierea Ucrainei, transmite Bloomberg.

Preţurile de referinţă ale gazelor naturale în Europa au înregistrat miercuri un declin de 9,1%, cel mai scăzut nivel din 10 noiembrie, informează Agerpres. Cotaţiile de la Amsterdam ale gazelor naturale au scăzut miercuri dimineaţa cu 8,4%, la 64,99 de euro pentru un Megawatt-oră, după un declin de 12% marţi.

Europa este acum „în siguranță” cu privire la aprovizionarea cu gaze naturale pentru această iarnă, în ciuda îngrijorărilor legate de livrările din Rusia, a spus miercuri președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.

Într-un discurs ținut în Parlementul European, von der Leyen a criticat Gazprom pentru acțiunile de reducere a exporturilor de gaze spre Europa, într-un moment în care întreg continentul se confruntă cu o cerere crescândă și prețuri foarte mari.

După întâlnirea de marți cu cancelarul german Olaf Scholz, Putin şi-a exprimat speranţa că negocierile vor rezolva impasul privind Ucraina. Pieţele urmăresc cu interes evoluţiile geopolitice și, mai cu seamă, anunţul Rusiei privind retragerea trupelor care afectează evoluţiile pe pieţele globale de acţiuni, ţiţei, gaze şi metale.

Analiştii urmăresc cu atenţie fluxurile de gaze ruseşti spre Europa. Livrările au fost limitate în ultimele luni, deşi autorităţile de la Moscova au dat asigurări că trimit cantitatea de gaze cerută de clienţii europeni.

Putin i-a spus marți lui Scholz că Moscova rămâne un furnizor sigur de energie. Vremea blândă şi majorarea livrărilor de gaze naturale lichefiate (LNG) au ajutat în ultimele luni la atenuarea temerilor de pe piaţă.

Europa este epicentrul unei crize energetice începând de anul trecut, când eliminarea restricţiilor impuse în contextul pandemiei de COVID-19 a generat o cerere mare de energie într-un moment în care stocurile de gaze naturale erau la un nivel redus.

Preţurile de referinţă au crescut semnificativ de anul trecut, ceea ce a pus presiuni asupra consumatorilor şi companiilor.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Benjamin Netanyahu si Donald Trump
Netanyahu, cadoul suprem pentru Donald Trump. L-a nominalizat la...
Bulgaria trece oficial la euro la 1 ianuarie 2026/ Shutterstock
Bulgaria aşteaptă marți ultima aprobare pentru a adopta moneda euro...
Păcănele, jocuri de noroc
Ilie Bolojan, după ce s-a schimbat taxarea jocurilor de noroc la 4%...
Pe aceeași temă
Un american a fost uimit de ce a cumpărat cu 206 lei / Captură video TikTok
Un american stabilit în România a fost uimit de ce a cumpărat cu doar 206 lei: „Nu-mi vine să...
Conducte de gaze naturale, Gazprom, energie
Europa în pragul unei crize energetice pe măsură ce preţul gazelor este la maximul ultimilor...
ursula (3)
Racordarea ţărilor baltice la sistemul electric european. Şefa CE salută sfârşitul...
gaze
Prețurile la energie ar putea rămâne plafonate și după 1 aprilie
Te-ar putea interesa și
Transnistria
Transnistria a întrerupt furnizarea de încălzire şi apă caldă pentru populaţie. Oamenii sunt...
Conducte de gaze naturale, Gazprom, energie
Rusia a început să reducă fluxul de gaze către Europa prin Ucraina. Bulgaria este gata să...
Romanian Government, Cabinet Meeting, Bucharest, Romania - 04 Sep 2024
Guvernul va prelungi plafonarea preţurilor la poliţele RCA până la 31 martie 2025
A shopping cart with grocery products in a supermarket
„Shrinkflation” sancționat în România: ANPC obligă companiile să informeze corect consumatorii...
Partenerii noștri
DigiSport "Discuții în culise". Scoțienii au prezentat cele două condiții pentru revenirea lui Ianis Hagi la Rangers
"Discuții în culise". Scoțienii au prezentat cele două condiții pentru...
PeRoz Andreea Marin, noi declarații despre despărțirea de Adrian Brîncoveanu: „Nu a fost plăcut pentru mine!” Au fost împreună opt ani
Andreea Marin, noi declarații despre despărțirea de Adrian Brîncoveanu...
Film Now Actrița care i-a depășit pe Samuel L. Jackson și Robert Downey Jr. și a devenit cel mai profitabil star de la Hollywood
Actrița care i-a depășit pe Samuel L. Jackson și Robert Downey Jr. și a...
Digi World Descoperire revoluționară în Marea Piramidă din Egipt. Inscripții vechi de 4.500 de ani schimbă tot ce se știa despre cum a fost construită
Descoperire revoluționară în Marea Piramidă din Egipt. Inscripții vechi de...
ProFM Matteo, fiul lui Andrea Bocelli, despre momentul în care tatăl său i-a aranjat o întâlnire cu Angelina Jolie: „Am înghețat de emoție!”
Matteo, fiul lui Andrea Bocelli, despre momentul în care tatăl său i-a...
Digi Life Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu peste 4.5 milioane de euro. Imagini din curte și din interior
Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu...
bolojan, grindeanu
Grindeanu, despre relaţia sa cu Bolojan: Eu cred că oamenii nu se aşteaptă...
manole
Ministrul Muncii: Reforma pensiilor speciale presupune mai multe lucruri...
Ultimele știri din matinal
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
Ultimele știri
Trump Meets African Leaders at the White House
Donald Trump apare ca Superman într-o imagine publicată de Casa Albă. Este descris ca „simbol...
London, UK. 08th July, 2025. LONDON, ENGLAND - JULY 8: Sem Verbeek of The Netherlands, Katerina Siniakova of The Czech Republic during Wimbledon 2025 at All England Lawn Tennis & Croquet Club on July 8, 2025 in London, England. (Photo by Marleen Fouchier/
S-a acordat primul trofeu la Wimbledon 2025: Verbeek şi Siniakova au câştigat titlul la dublu...
Washington,D.c.,,Usa,-,April,7,,2025:,United,States,President
Trump afirmă că a ajuns la o înţelegere pentru a trimite arme americane în Ucraina prin NATO...
Washington,,D.c.,,Usa,,March,10,,2023:,International,Monetary,Fund,Headquarters
FMI avertizează că noile tarife impuse de SUA menţin incertitudinea globală la cote ridicate