Acum la Digi FM Audiență Națională LIVE - ON AIR
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Mai mult de o treime dintre speciile de abori ar putea dispărea. Pe listă se află arțarul, abanosul sau magnolia

Incendii Amazon
Incendii în pădurea amazoniană. Foto: Getty Images

Mai mult de o treime dintre speciile de arbori din întreaga lume se află în pericol de dispariție, potrivit unui studiu care arată pentru prima dată care sunt cele mai amenințate specii. Cel mai mare risc vizează copacii de pe insule. Pe lista celor mai amenințați arbori sunt specii ce includ magnolii, arțarul sau abanosul.

Printre arborii cu cel mai mare risc de dispariţie se numără specii ce includ magnolii şi cele din genul Dipterocarpus, care se găsesc în pădurile tropicale din sud-estul Asiei. Stejarul, arţarul şi abanosul sunt vizaţi, de asemenea, de această ameninţare, se indică într-un raport publicat miercuri de Organizaţia Internaţională a Grădinilor Botanice (Botanic Gardens Conservation International - BGCI), care cuprinde rezultatele unor studii făcute timp de cinci ani.

Raportul privind situaţia arborilor la nivel mondial (''State of the World's Trees''), arată că 17.500 de specii de copaci - aproximativ 30% din total - sunt în pericol de dispariţie. Totodată, 440 de specii au mai puţin de 50 de exemplare rămase în mediul natural.

Cel puţin 180 de specii de arbori sunt direct ameninţate de creşterea nivelului apelor şi de fenomenele meteorologice extreme, se arată în document, cu precădere cele de pe insule, precum varietăţile de magnolie din Caraibe, scrie The Guardian.

Cu toate că speciile de arbori din statele cu cea mai mare diversitate sunt cele mai expuse riscului de dispariţie, varietăţile de copaci de pe insule prezintă cel mai mare risc proporţional.

''Acest lucru este deosebit de îngrijorător deoarece multe insule au specii de copaci care nu se găsesc nicăieri altundeva'', se precizează în raport. 

Un apel de trezire pentru toată lumea

Astfel, numărul speciilor de arbori ameninţaţi cu dispariţia este dublu în comparaţie cu numărul total al mamiferelor, păsărilor, amfibienilor şi reptilelor aflate în situaţie similară, se arată în document.

''Acest raport este un apel de trezire pentru toată lumea, la nivel mondial, că arborii au nevoie de ajutor", a declarat secretarul general al BGCI, Paul Smith, citat într-un comunicat.

Copacii ajută la susţinerea ecosistemului natural şi sunt consideraţi vitali pentru combaterea încălzirii globale şi a schimbărilor climatice. De aceea, dispariţia unei singure specii de arbori poate duce la pierderea multor altora.

''Fiecare specie de arbore contează - pentru milioane de alte specii care depind de copaci şi pentru oamenii din întreaga lume", a subliniat Smith.

Mii de varietăţi de copaci din primele şase ţări cu cea mai mare diversitate de specii de arbori sunt expuse riscului de dispariţie, potrivit concluziilor prezentate în raport.

Cele mai multe sunt în Brazilia, unde 1.788 de specii sunt expuse acestui pericol. Următoarele cinci ţări sunt: Indonezia, Malaezia, China, Columbia şi Venezuela.

Cele trei mari amenințări

Primele trei ameninţări cu care se confruntă speciile de arbori sunt defrişările pentru înfiinţarea culturilor agricole, pentru utilizarea lemnului şi pentru creşterea animalelor, potrivit raportului.

Totodată, schimbările climatice şi fenomenele meteorologice extreme reprezintă ameninţări cu o frecvenţă în creştere.

În raport se recomandă extinderea ariilor protejate pentru speciile amenințate, campanii de plantare cu accent pe speciile cu cel mai mare risc, colaborare globală mai strânsă, mai multă finanțare pentru eforturile de conservare și eforturi mai mari pentru a sprijini speciile din grădinile botanice. 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – Mix Maraton 2026 - Part 7
UNGURU BULAN 2025
Ciordache, reacție la împăcarea Ciolacu–Toma: „Mi-a lăcrimat și...
Hugo Hare
Rănit grav în incendiul de la Crans-Montana, un tânăr întreabă: „De...
Washington,,D.c.,,Usa,,March,10,,2023:,International,Monetary,Fund,Headquarters
FMI aprobă un împrumut de 8 miliarde de dolari pentru Ucraina. Ce...
Pe aceeași temă
Kate Middleton
Prințesa Kate a împlinit 44 de ani: "Natura m-a ajutat să mă vindec. Un profesor tăcut şi o...
Tanar disparut în Olanda
Tânăr plecat la studii în Olanda, căutat de polițiști. Nu a mai luat legătura cu familia de...
diana buzoianu
Programul Rabla 2026, în pericol. Diana Buzoianu: „Decizia vine luna viitoare. Fără fonduri...
diplome de studii ilie bolojan (2)
Ilie Bolojan și-a pus diplomele pe Facebook, după ce au existat confuzii privind anii de...
Te-ar putea interesa și
King Charles III Attends A Natur
Regele Charles: „Facem parte din natură. Ceea ce îi facem ei ne facem nouă înşine”. Monarhul...
Fleeing Santorini: Tremors shake the island amid growing earthquake fears
Seismele care au zguduit Santorini mai bine de 30 de zile. Ce au descoperit cercetătorii după...
daniel david
Diplomele şi certificatele eliberate în urma unor studii făcute în România vor include nivelul...
Businessman,,Finance,Analyst,Analyzing,Financial,Report,And,Economic,Growth,Graph
Cele mai mari 500 de afaceri de familie reprezintă echivalentul celei de-a treia economii a...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
craioveanu marius sava c1b68d54-7272-45e1-b73f-427e6c013cd9
Mituri despre frig, alcool și somn + adevărul despre sforăit și apneea în somn | Dr. Marius...
bogdan farcas
Bogdan Farcaș, de la „mafiotul” din Clanul la Harap Alb: Pentru o scenă de 3 secunde, m-am...
tudor ionescu - flyproject
Tudor de la Fly Project dezvăluie cum a creat noul hit 'Lonely' și de ce singurătatea îl...
Ultimele știri
UK's first remote telesurgery operation
Prima operaţie robotică la distanţă din Marea Britanie, „un moment istoric”. Un chirurg din...
LeBron James
LeBron James scrie istorie în NBA. A depășit un record stabilit de Kareem Abdul-Jabbar acum...
judecator, tribunal
Pedeapsa primită de un bărbat care a agresat un cadru medical. Ce despăgubiri trebuie să...
Romanian,Police,(politia,Rutiera),Car,Parked,Along,The,Street,In
Un adolescent de 15 ani a tras cu un pistol în parcarea unui centru comercial din Craiova. În...