Acum la Digi FM Gabriel Cindea BRIANNA - Lost In Istanbul

Bilanţul atacului din Muntenegru a ajuns la 12 morţi. Atacatorul s-a sinucis. Guvernul a declarat trei zile de doliu naţional

atentat
Bilanţul atacului din Muntenegru a ajuns la 12 morţi. Atacatorul s-a sinucis. Guvernul a declarat trei zile de doliu naţional / Profimedia Images

Un bărbat a împuşcat mortal 12 persoane, miercuri, într-un atac violent într-un orăşel din Muntenegru, apoi a murit, joi dimineaţa, din cauza rănilor autoprovocate joi, au anunţat autorităţile. Este unul dintre cele mai grave omoruri în masă din mica ţară balcanică, aflată acum sub şoc, relatează Reuters.

Atacatorul, care se numeşte Aleksandar Aco Martinovic, în vârstă de 45 de ani, a ucis iniţial patru persoane deschizând focul după o încăierare într-un restaurant din Cetinje, miercuri după-amiază. El a împuşcat apoi opt persoane, inclusiv doi copii, în alte trei locuri, a declarat procurorul Andrijana Nastic.

Martinovic a fost încolţit de forţele de ordine în apropierea casei sale din oraş şi a încercat să se sinucidă, apoi a murit din cauza rănilor în drum spre spital în primele ore ale zilei de joi, a declarat ministrul de interne Danilo Saranovic. „Când a văzut că se află într-o situaţie fără speranţă, a încercat să se sinucidă. Nu a murit pe loc din cauza rănilor, ci în timpul transportului la spital”, a precizat Saranovic pentru postul public de televiziune din Muntenegru, RTCG, potrivit News.ro. 

Incidentul este al doilea atac armat în trei ani în acelaşi oraş, aflat la 38 km vest de capitala Podgorica. În 2022, un bărbat înarmat a ucis 10 persoane, inclusiv doi copii, înainte de a fi împuşcat mortal.

Poliţia a declarat că Martinovic băuse foarte mult şi avea un istoric de posesie ilegală de arme. După o altercaţie cu patronii restaurantului, acesta s-a dus acasă, a luat o armă, s-a întors la restaurant şi a început să tragă, a precizat poliţia.

Alte patru persoane au suferit răni care le-au pus viaţa în pericol în timpul atacului de miercuri, iar una rămâne în stare critică, a anunţat Aleksandar Radovic, directorul Centrului Clinic din Podgorica.

Poliţia a precizat că împuşcăturile de miercuri nu au legătură cu crima organizată. Prim-ministrul muntenegrean Milojko Spajic a numit atacul o „tragedie teribilă” şi a declarat trei zile de doliu naţional.

La rândul său, preşedintele Jakov Milatovic s-a declarat „îngrozit” de atac.

Spajic a promis că autorităţile vor lua în considerare înăsprirea criteriilor pentru deţinerea şi transportul armelor de foc, nefiind exclusă posibilitatea unei interdicţii complete a deţinerii armelor. Acest lucru se va confrunta probabil cu opoziţie în Muntenegru, care are o cultură a armelor adânc înrădăcinată.

În ciuda legilor stricte privind armele, Balcanii de Vest - Serbia, Muntenegru, Bosnia, Albania, Kosovo şi Macedonia de Nord - rămân cu o mare cantitate de arme la populaţie. Majoritatea provin din războaiele din anii 1990, dar unele datează chiar din Primul Război Mondial.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 9
lia savonea
Radu Paraschivescu, la Digi FM, despre prietenia pierdută cu Lia...
mix maraton 2026
Maraton de muzică de Revelion 2026. Din nou, la Digi FM
fritz
Dominic Fritz: „Mi-am depus jurământul de credinţă faţă de România...
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
pavel bartos site
Pavel Bartoș, în vizită la matinalul Digi FM: povești din culise, provocări amuzante și magia...
Ada Galeș
Ada Galeș, despre forma rară de cancer care i-a pus vocea în pericol: M-a ajutat faptul că...
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
Ultimele știri
Washington, United States. 13th Nov, 2024. Elon Musk listens as United States President-elect Donald Trump speaks during a meeting with US House Republicans at the Hyatt Regency hotel in Washington, DC, USA on November 13, 2024. Photo by Allison Robbert/P
Elon Musk obţine o victorie juridică majoră. Pachetul său salarial din 2018 de la Tesla...
Meeting of the European Political Community (EPC)
Nicuşor Dan anunţă consultări decisive cu magistraţii: „Am primit sute de pagini de materiale...
Spitalul Judeţean Suceava/ Foto: Facebook
Taxă de 10 lei la Spitalul Judeţean Suceava pentru ”eliberare documente care atestă ora...
Traficul aerian britanic, perturbat de o ceaţă densă/ Profimedia
Ceaţa dă peste cap traficul pe Aeroportul din Iaşi, pentru a doua zi la rând. Trei zboruri au...