Acum la Digi FM MADCON FEAT AMEERAH - Freaky Like Me

Ediții și producții speciale dedicate Sărbătorilor Pascale la Digi 24

Claudiu Pândaru

Sărbătorile Pascale romano-catolice marchează debutul proiectului de televiziune pregătit de Digi 24 cu ocazia vizitei Sfântului Părinte Papa Francisc.

În 27 aprilie, Claudiu Pândaru se va afla alături de credincioșii ortodocși care vor asista la Slujba Învierii Domnului oficiată la Mănăstirea Cernica.

Emisiunile de week-end aduc ediții speciale pe teme pascale și spirituale

Echipele Digi24 vor fi și anul acesta, ca în fiecare an, alături de români la cea mai importantă sărbătoare creștină, Sfintele Paști. Sâmbătă, 20 aprilie 2019, între orele 23:00 și 00:30, prezentatoarea Sanda Nicola va fi gazda ediției speciale din noaptea de Înviere a Paștelui romano-catolic. Simultan, corespondenții speciali Digi24 vor transmite în direct emoția sărbătorii pascale dintre credincioșii adunați la Slujba Învierii în București, Oradea, Șumuleu Ciuc, Lipova și Cacica.

În această ediție va fi lansat și proiectul Digi24 dedicat vizitei Sanctității Sale Papa Francisc în România. În săptămânile următoare, Digi24 va difuza o serie de reportaje și transmisiuni în direct care vor prefața manifestările prilejuite de evenimentul mult așteptat de comunitatea romano-catolică și nu numai.

Transmisiunea specială dedicată Paștelui ortodox va avea loc în 27 aprilie 2019 la Mănăstirea Cernica, între orele 23:00 - 01:00. Claudiu Pândaru va aduce emoția sărbătorii aproape de cei nu pot participa la Utrenia Învierii.

Alături de Claudiu vor fi reporterii Digi24 din cele mai importante orașe ale țării și invitații lor, reprezentanți ai bisericii ortodoxe și personalități ale vieții publice. Simbolistica Luminii Sfinte de la Ierusalim, tradițiile și valorile asociate celei mai importante sărbători a creştinătăţii vor fi câteva dintre subiectele discuției cu aceștia.

Concertul extraordinar de Paște susținut de Corul Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin" va fi difuzat la Digi24 în Noaptea Învierii, de la ora 01:00. Reportaje speciale dedicate sărbătorii vor fi difuzate atât în jurnalele de ştiri, cât și în ediţiile speciale ale emisiunilor de la finalul săptămânii.

Pentru weekendul acesta, emisiunea "Ca-n filme" a pregătit interviuri cu actori care au jucat rolul lui Isus, Marius Tudosiei îmbie la „Sănătatea în bucate" cu osterbrot, tartă nemțească de Paște, iar „Bonton" ne vorbește despre sărbătoarea japoneză a cireșilor înfloriți, Sakura. În ziua de Paște, invitații emisiunii “În fața ta” vor fi purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române, Vasile Bănescu și preotul Francisc Doboș, purtător de cuvânt al Arhiepiscopiei Romano-Catolice.

Sanda Nicola va fi, sâmbătă, gazda transmisiunilor din mijlocul credincioșilor romano-catolici din București și din țară.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
audiente radio 2025 770x440
Digi FM are cea mai mare creștere de audiență dintre toate radiourile...
KV Parteneri - DIGI FM_4x5web
Conferința OPEN MINDS revine în 4 iunie cu peste 50 de speakeri și...
Victoria Stoiciu
Victoria Stoiciu: Violenţa împotriva femeilor atinge cote alarmante...
Pe aceeași temă
george simion jurnalisti digi24
Reacția CNA după ce jurnaliști Digi24 au fost filmați fără acordul lor de George Simion...
george simion jurnalisti digi24
Jurnaliști Digi24, filmați de George Simion fără ca ei să știe, în biroul lui de la Senat...
digi24
Digi24 este prima televiziune care prezintă un sondaj pentru alegerile din București, astăzi...
digi24
Digi24 anunță noutățile grilei de toamnă
Te-ar putea interesa și
pandaru
Claudiu Pândaru, la Digi FM: Nu pot fi de acord ca salariile profesorilor să fie mărite fără...
claudiu pandaru
Claudiu Pândaru, despre pragul la abuzul în serviciu: Este vorba despre amatorism, la fel de...
pandaru
Claudiu Pândaru, atac la magistrați după ce dosarul Hexi Pharma a fost închis: „Să nu-ți faci...
claudiu pandaru
Claudiu Pândaru: Eu zic să se gândească gvernanții noștri la un concept nou - punte rotativă
Partenerii noștri
DigiSport Olandezii au spus-o pe față! Concluzia trasă după ce au aflat că vor întâlni România în semifinalele EURO U19
Olandezii au spus-o pe față! Concluzia trasă după ce au aflat că vor...
PeRoz Cum arată Andreea Esca atunci când renunță la sacourile de la Știri. S-a pozat în costum de baie, alături de o prietenă, la piscină
Cum arată Andreea Esca atunci când renunță la sacourile de la Știri. S-a...
Film Now Damson Idris, îngrozit în timp ce filma o scenă cu Brad Pitt în „F1”: „Am crezut că o să-mi pierd slujba”
Damson Idris, îngrozit în timp ce filma o scenă cu Brad Pitt în „F1”: „Am...
Digi World De ce ar trebui să porți ochelari de soare tot timpul anului, chiar și când sunt nori. Așa poți preveni probleme serioase de sănătate
De ce ar trebui să porți ochelari de soare tot timpul anului, chiar și...
ProFM Cum arată azi John Taylor, basist și fondator al trupei Duran Duran, la 65 de ani. Încă dă totul pe scenă
Cum arată azi John Taylor, basist și fondator al trupei Duran Duran, la 65...
Digi Life O străbunică din Japonia, care a cucerit internetul cu pozele ei năstrușnice, a murit la 97 de ani. A pozat pe mătură ca Harry Potter, în costum de câine sau de zână
O străbunică din Japonia, care a cucerit internetul cu pozele ei...
Câine rasa Malinois / Unsplash
O femeie din Timişoara a fost muşcată de un câine în centrul oraşului...
Victor Dorobanțu/ Profimedia
Victor Dorobanțu, românul care joacă în serialul „Wednesday”, despre cum a...
Ultimele știri din matinal
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
Ultimele știri
Emmanuel Macron
Macron cere o dezbatere în Parlamentul francez pe tema războaielor din Iran, Fâşia Gaza şi...
Gelu Duminică
Duminică, despre desemnarea lui Bolojan: „Nu cred că trebuie să punem nici șampania la rece...
Arrested,Man,In,Handcuffs,With,Hands,Behind,Back
Un tată acuzat că şi-a bătut ani de zile copiii şi că i-a pus la munci grele la o stână a fost...
Ilie Bolojan
Cine este Ilie Bolojan, premierul desemnat de Nicușor Dan. Și-a început cariera ca profesor...