Acum la Digi FM Marius Dobre LIVE - ON AIR

Două anchete în cazul ursului ucis de prinț. Ministrul Mediului cere schimbarea legislației (VIDEO)

Tanczos Barna
Foto: Captură video Digi24

Ursul brun ucis de un prinț austriac în Covasna schimbă regulile de intervenție și prevenție. Ministrul Mediului, Barna Tanczos, a propus reducerea termenului derogării pentru extragere la 60 de zile. Două anchete sunt în desfășurare în acest caz. 

În România, legislația permite doar cotele de intervenție și cotele de prevenție, însă cotele actuale sunt doar de intervenție, în vreme ce cotele de prevenție încă nu au fost permise, deși legislația le prevede de anul trecut, din luna mai, a explicat ministrul. 

Ceea ce s-a întâmplat în județul Covasna face obiectul unei anchete. S-au demarat două anchete paralele: o anchetă este derulată de Garda Națională de Mediu, iar a doua anchetă de Garda Forestieră. Vorbim de două anchete paralele. Cele două anchete sunt în curs, a precizat Barna Tanczos. 

Ministrul Mediului a precizat că nu vrea să se antepronunțe și nici să influențeze în vreun fel anchetele. El a vorbit, însă, despre ordinul de derogare emis de Minister în data de 17 februarie, prin care se permite extragerea unui exemplar de urs din fondul respectiv de vânătoare. 

Acest ordin a fost publicat în Monitorul Oficial, iar executarea este sarcina asociației de vânătoare. Verificarea modului în care este pusă în practică această derogare se face de către agențiile județene și de către Garda Forestieră din regiunea respectivă. Ceea ce trebuie stabilit în această anchetă foarte clar: dacă s-a respectat legea cu privire la derularea operațiunii de extragere și, în același timp, trebuie clarificat și demonstrat fără dubiu dacă ursul recoltat este cel pentru care s-a emis ordinul de extragere. Sunt extrem de importante aceste aspecte, spune Tanczos. 

Acesta crede că este regretabil că unii dintre colegii său se antepronunță în perioada de anchetă, iar el precizează că va aștepta să primească raportul oficial. Despre asociația care a depus solicitare de derogare pentru ursul din Covasna, ministrul Barna Tanczos a spus că au fost trei cereri, din care două au fost respinse. 

Trebuie să menționăm că la minister, în ultimii aproape 2 ani, din iulie 2019 și până acum, au fost depuse peste 300 de solicitări de derogare, unele dintre ele au fost aprobate, altele respinse. În cazul acestei asociații, de exemplu, au fost 3 solicitări, două respinse și una aprobată. Cele trei solicitări se referă la 3 exemplare de urs care au atacat animale, au intrat în gospodării și au pus în pericol gospodării, bunuri și viața umană. Două au fost refuzate din lipsă de documente, a spus ministrul. 

Potrivit lui Tanczos, cel mai important, după finalizarea anchetei, este reanalizarea procedurii de acordare a derogărilor, iar el a propus reducerea la doar 60 de zile a unei astfel de derogări de extragere. Ministrul a precizat că nu este de acord cu folosirea cotelor de intervenție în alt scop decât ca intervenție imediată, precisă, pentru eliminarea exemplarului care creează probleme. În cazul lui Arthur, se presupune că această extragere nu a fost făcută de un membru al asociației care a solicitat extragerea. 

Prințul Emanuel von und zu Liechtenstein este acuzat de organizațiile Agent Green și VGT din Austria că a ucis ilegal cel mai mare urs din România. Reprezentanții Agent Green susțin că ursul uriaș Arthur a fost împușcat de prințul austriac la Ojdula, Covasna, într-o arie naturală protejată. Ei spun că prințul și-a fundamentat uciderea celui mai mare urs prin derogarea oferită de Ministerul Mediului din România acordată pentru eliminarea unei ursoaice cu pui care ar fi cauzat pagube anul trecut la unele ferme din Ojdula, județul Covasna. 

Dar în realitate, prințul nu a omorât ursul-problemă, ci un mascul care trăia în adâncul pădurii și care nu venise niciodată în apropierea localităților, mai spun ecologiștii care monitorizau animalul. Tot ei au cerut ajutorul Poliției și al Guvernului. 

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
Horia Moculescu și Dan Negru
Dan Negru, reacție după decesul lui Horia Moculescu: „De la el și de...
Novac Djokovici și Jannik Sinner
„Acel nor îl va urmări”: Avertismentul lui Djokovici pentru Sinner cu...
Momentul când un pod din China s-a prăbuşit parţial/ Foto: X
Momentul când un pod din China s-a prăbuşit parţial. A fost inaugurat...
Pe aceeași temă
bolojan, grindeanu
Tanczos Barna, despre relația dintre Ilie Bolojan și Sorin Grindeanu: „Nu există o problemă...
romsilva
Bonusul de pensionare la Romsilva scade la un salariu de la 1 octombrie 2025. Vechiul contract...
Ilie Bolojan
Vicepremierul Tanczos Barna, despre Ilie Bolojan: "O persoană cu flexibilitate mult redusă...
Tanczos Barna/ Profimedia
Tanczos Barna, după declarațiile șefei CSM: "11.000 de lei nu este o pensie mică". Cât e...
Te-ar putea interesa și
tanczos-barna-1536x1024-1 inquam octav ganea
Vicepremierul Tanczos Barna, întrebat dacă ia „şpagă de supravieţuire”: Nu dau, nu iau. E...
tanczos-barna-1536x1024-1 inquam octav ganea
Tanczos Barna, despre Programul ”Anghel Saligny”: „Dacă nu le spunem adevărul şi câţi bani...
tanczos-barna-1536x1024-1 inquam octav ganea
Tanczos Barna, despre reforma pensiilor speciale: „Probabil se va regăsi în pachetul III, va...
printul adormit
"Prințul Adormit" a murit după 20 de ani de comă. În adolescență a avut un grav accident în...
Partenerii noștri
tudorel bursa de 10
Tudorel, băiatul care și-a construit speranța – povestea ultimei Burse de...
Donald Trump si Benjamin Netanyahu
Donald Trump i-a trimis o scrisoare președintelui israelian în care îi...
targa ambulanta
Un pacient cu fractură de claviculă a căzut de pe targă, la Spitalul...
Regele Spaniei Felipe al VI-lea, primit cu onoruri la Beijing/ Profimedia
Regele Spaniei Felipe al VI-lea, primit cu onoruri la Beijing. Prima...
Nicusor Dan
Nicuşor Dan îl va numi consilier prezidenţial pe domeniul educaţiei pe...
castigator masina
Un ascultător norocos a câștigat o super mașină la aniversarea a 10 ani de...
Nicusor Dan
Nicuşor Dan spune că AEP nu i-a restituit un milion de lei cheltuiţi în...
Novak Djokovic
Novak Djokovic spune că a primit "o palmă din partea realității" în...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
ionel tudor si horia moculescu
Horia Moculescu, omagiat de prieteni şi colegi: "Un OM cu un caracter impecabil, cu un suflet...
calin georgescu, nicusor dan
Nicușor Dan, întrebat dacă Georgescu a fost colaborator sau agent SIE: "O să ieşim cu un...
horia moculescu si fiica lui, nidia
Suferință în fiecare cuvânt. Nidia Moculescu, mesaj sfâșietor după moartea tatălui ei: "Sunt o...
Horia Moculescu/ Foto: Facebook
A murit Horia Moculescu. Compozitorul avea 88 de ani