Acum la Digi FM Marius Dobre Majestic feat. Celine Dion - Set My Heart On Fire (Im Alive x And The Beat Goes On)

Bilanț România: 213 cazuri noi de infectare cu noul coronavirus și un număr total de 1193 decese

Analize, test de sânge, coronavirus, COVID-19, mască de protecție

Autoritățile din România au raportat, luni, 213 cazuri noi de coronavirus, bilanțul total urcând la 18.283. Tot astăzi, au fost anunțate opt noi decese de persoane infectate cu Sars-Cov-2, totalul ajungând la 1.193. Dintre persoanele confirmate pozitiv, 11.630 au fost declarate vindecate și externate.

Iată comunicatul de presă emis de Grupul de Comunicare Strategică:

Până astăzi, 25 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 18.283 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 11.630 au fost declarate vindecate și externate.

Totodată, până acum, 1193 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea, Călărași, Maramureș, Olt și Ilfov, au decedat.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 213 de noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 177 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 6001 de persoane. Alte 67.595 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 377.191 de teste.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 341 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 717 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55 din 15.05.2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore, 232 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 153.440 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 2 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Totodată, în data de 24 mai a.c., 37 de persoane care nu au respectat măsura izolării la domiciliu sau a carantinei au fost introduse în carantină instituționalizată pentru 14 zile sau a fost dispusă măsura carantinării instituționalizate pentru o nouă perioadă de 14 zile.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, potrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, 3.067 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 1.699 în Italia, 561 în Spania, 84 în Franța, 576 în Germania, 87 în Marea Britanie, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 3 în SUA, 4 în Austria, 3 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Emiratele Arabe Unite, Malta, Brazilia și Suedia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 106 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 35 în Marea Britanie, 9 în Spania, 6 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA și unul în Brazilia, au decedat.
Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 22 au fost declarați vindecați: 9 în Germania, 9 în Franța, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE - 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

Alte decizii, precum și alte date de interes, vor fi aduse la cunoștința publicului în cel mai scurt timp.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul COVID – 19 (Coronavirus) la nivel european și global:

Până la data de 24 mai 2020, au fost raportate 1 348 411 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andora. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Italia, Franţa, Germania, Spania și Regatul Unit.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
gabriela comanesti burse de 10
O Bursa de 10 pentru Gabriela! Din Comănești spre podium: copilul...
Washington, United States. 02nd Apr, 2025. US President Donald Trump arrives to announce reciprocal tariffs against US trading partners in the Rose Garden of the White House in Washington, DC, USA, 02 April 2025. Trump has branded the day ‘Liberation Day'
Tensiuni la Washington. Congresul critică Pentagonul pentru...
Ionuț Moșteanu
Moșteanu: „Prezența americană este și va rămâne aici; SUA sunt...
Pe aceeași temă
Mihail Kogalniceanu bază, soldați americani în România
După reducerea numărului de soldați americani în România, aceeași măsură se va aplica și în...
2024-12-08-4226
Horaţiu Potra urmează să vină de bunăvoie pentru a participa la proces, susține avocatul său...
Două cutremure de magnitudini 3,3 şi 3,1 pe Richter/ Shutterstock
Două cutremure s-au produs în România sâmbătă dimineață, într-un interval mai mic de o oră. Ce...
Judecată, curte, tribunal, justiție,dreptate,proces
Cei doi ucraineni acuzaţi de sabotaj în România au contestat măsura arestului preventiv...
Te-ar putea interesa și
brigada antitero
SRI anunță că a dejucat o operațiune de sabotaj a Rusiei în România. Era vizat sediul din...
Oana Ţoiu/ Profimedia
Oana Țoiu anunță că nu există nicio cerere privind zborul lui Vladimir Putin. Spațiul aerian...
Echipa feminină de tenis de masă a României/ Foto: Facebook
Echipa feminină de tenis de masă a României a fost învinsă de Germania, scor 3-0, în finala CE...
Luca Niculescu/ Foto: Facebook
Când poate intra România în OCDE. Secretar de stat în Ministerul Afacerilor Externe: „Vom avea...
Partenerii noștri
Digi24 O furtună geomagnetică a ajuns pe Pământ mai devreme decât preconizau specialiștii. Ce fenomene sunt așteptate în următoarele zile
O furtună geomagnetică a ajuns pe Pământ mai devreme decât preconizau...
DigiSport Rapid Viena - Universitatea Craiova, LIVE VIDEO, 22:00, Digi Sport 1. ECHIPELE. Fac oltenii surpriza în Austria?
Rapid Viena - Universitatea Craiova, LIVE VIDEO, 22:00, Digi Sport 1...
PeRoz Cine e Cătălina Jacob, reprezentanta României la Miss Universe 2025. Are 28 de ani, a studiat la Milano și are dublă cetățenie
Cine e Cătălina Jacob, reprezentanta României la Miss Universe 2025. Are...
Film Now Brad Pitt o dă în judecată pe Angelina Jolie. De ce îi cere 35 de milioane $. Noi mesaje ies la iveală în războiul lor juridic
Brad Pitt o dă în judecată pe Angelina Jolie. De ce îi cere 35 de milioane...
Digi World Are 15 ani și o înălțime de 2.13 m: "Situația scapă de sub control". Cauza neașteptată descoperită de medici
Are 15 ani și o înălțime de 2.13 m: "Situația scapă de sub control". Cauza...
ProFM Cum arăta Loredana Groza când a câștigat Festivalul de la Mamaia din ‘86. Fanii au reacționat: „De ce a trebuit să-ți strici fața?”
Cum arăta Loredana Groza când a câștigat Festivalul de la Mamaia din ‘86...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
raul burse de 10
Turul Bursele de 10 Digi FM a ajuns la Rotărăști: povestea impresionantă a...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
School,Classroom,In,Blur,Background,Without,Young,Student;,Blurry,View
Învăţătorul din Lugoj care a pălmuit două eleve, cercetat sub control judiciar. Acestuia i-a...
Bucharest, Romania. 7 Sep 2025: Ilie Bolojan, Prime Minister of Romania, gives his speech during the debate on the four motions of no confidence filed by the Alliance for the Union of Romanians (AUR) in response to the government's decision to assume resp
Purtătorul de cuvânt al Guvernului, după ce numele lui Bolojan a fost menționat într-un dosar...
dani mocanu
Dani Mocanu și fratele lui nu au fost găsiți acasă când polițiștii au mers să-i ridice pentru...
2025-11-05-0524
Mark Rutte, prezent la București la NATO-Industry Forum 2025: "Ameninţarea Rusiei nu se...