Acum la Digi FM Alex Vidia AKON - Don-t matter

Anchete la Centrul de Arși Floreasca, după acuzațiile familiei unei paciente. Femeia a suferit 53 de zile în condiții inumane

sectie arsi floreasca

Inspecţia Sanitară de Stat şi Corpul de Control al Ministerului Sănătăţii fac controale la Centrul de Arşi al Spitalului Floreasca din Bucureşti, după ce familia unei paciente cu arsuri critice a vorbit despre ”lagărul” prin care a trecut. Relatările au fost citite de ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, care apreciază că ”este inacceptabil, inadmisibil, ca în România anului 2025 un pacient să sufere de durere strigând după ajutor”.

De asemenea, el a sesizat Colegiul medicilor. 53 de zile femeia a fost internată în spital, după ce centrala din locuinţa familiei a explodat. În acest timp, a contractat mai multe bacterii, a strigat de durere, a suferit multiple operaţii, în timp ce gândacii mişunau prin salon, la câţiva metri de patul pacientului considerat critic, relatează News.ro.

Ministrul Alexandru Rogobete anunţă, luni, că a dispus controale la Centrul de Arşi al Spitalului Clinic de Urgenţă Floreasca din Bucureşti.

”Am dispus încă de săptămâna trecută un control amplu prin Inspecţia Sanitară de Stat, care vizează aspectele semnalate privind igiena, infecţiile asociate asistenţei medicale şi respectarea protocoalelor de dezinsecţie. În paralel, Corpul de Control al Ministerului Sănătăţii efectuează o anchetă administrativă privind contractele de curăţenie, dezinsecţie, deratizare, precum şi situaţia stocurilor de analgezice”, a transmis ministrul Sănătăţii.

Rogobete anunţă că a citit cu mare atenţie scrisoarea deschisă a pacientei.

”Mărturia ei este cutremurătoare. Este inacceptabil, inadmisibil, ca în România anului 2025 un pacient să sufere de durere strigând după ajutor. Nu există scuză care să justifice lipsa empatiei şi a unui tratament corespunzător al durerii. Am sesizat oficial Colegiul Medicilor din România şi am cerut declanşarea unei anchete disciplinare privind aplicarea protocolului terapeutic de analgezie în acest caz”, a mai transmis minsitrul Sănătăţii.

De asemenea, acesta afirmă că este hotărât să ia toate măsurile necesare.

”Nu accept nicio explicaţie fără argumente şi nu tolerez abateri de la obligaţia fundamentală a oricărui cadru medical: grija faţă de pacient. Controlul este în desfăşurare, iar la finalizarea acestuia vom face public raportul complet. Pacienţii trebuie protejaţi, ascultaţi şi trataţi cu demnitate. Nu voi face niciun pas înapoi", a mai declarat ministrul Sănătăţii,  Alexandru Rogobete.

Sora pacientei, care a donat piele pentru operaţii, a povestit întreaga situaţie în repetate postări pe Facebook. Sora a suferit arsuri după ce centrala locuinţei a explodat, iar femeia a intrat în casă să-şi salveze cei doi copii mici. 

Într-una dintre postări vorbeşte despre lipsa igienei şi ataşează fotografii cu gândaci surprinse aproape de patul pacientei care avea arsuri critice.

Ulterior, femeia a povestit că sora sa a contractat multiple bacterii în timpul internării, diagnosticul fiind confirmat de medicii din Belgia, unde a reuşit să o transfere într-un final pe sora sa.

”Grefele Laviniei sunt compromise într-o mare masura! Bacteriile au facut şi fac ca acestea să se piarda, să cada, sa îi provoace alte rani. Doar palmele (exterior si interior) plus zona exterioara de pe brate, cuprinsa intre incheietura mainii si cot sunt acoperite cu piele si NU necesita noi interventii chirugicale! ATAT!!! Dupa 53 zile!!!”, a scris sora pacientei pe Facebook.

”În LAGARUL de la Floreasca, aceste răni au fost tratate cu monstruozitate, prin lasarea acestor zone sa se lipeasca de cearceafuri si apoi smulse cu brutalitate provocandu-i dureri ingrozitoare si impiedicand orice posibila vindecare. Cand Lavinia plangea si ruga sa gasim solutii, mi-ati spus ca nu e cooperanta ea, ca greutatea ei este de vina, ca nu a suferit arsuri la sfincterul anal (...) Verdictul din Belgia: drumul va fi mai lung decat au estimat initial. Drumul va fi plin de durere, anestezii, curatari, operatii. DAR, la final, Lavinia va pasi pe usa spitalului si ne vom intoarce acasa”, a mai scris femeia.

Ea a oferit detalii şi pentru  Europa Liberă, relatând  că atât ea, cât şi unchiul ei, compatibili ADN cu pacienta, au donat bucăţi de piele pentru a o salva pe Lavinia.

Cu suprafeţe de piele donate de rude, medicii au acoperit zonele arse de pe gambele bolnavei. După primele zile, Lavinia a putut să se ridice în picioare. Familia a început să spere.

Bolnava primea însă un tratament cu antibiotice puternice.

„Medicii mi-au spus că bacteriile nu există, dar i se dau medicamentele preventiv. Dar sora mea se simţea din ce în ce mai rău. Pentru că starea ei a început să se deprecieze, am făcut o solicitare scrisă către spital pentru a-mi acorda detalii medicale despre starea ei. La început nu mi-au răspuns”, povesteşte Alina.

Femeia spune că a insistat. A mers inclusiv la minister şi a cerut să îi fie oferite datele medicale ale surorii sale.

„Atunci am descoperit că a fost infectată cu mai multe bacterii, printre care şi piocianic”, arată pentru Europa Liberă sora mai mare a Laviniei, care -a pus la dispoziţie şi documentul care demonstrează acest lucru.

La începutul lunii iulie, starea Laviniei a început să se agraveze.

„După o nouă intervenţie, funcţiile ei vitale au început să cedeze, hemoglobina era foarte mică. Atunci ne-am mobilizat şi am donat sânge. Nici după ce i s-a administrat sânge în fiecare zi, timp de o săptămână, nu i-a crescut hemoglobina”, spune femeia.

Pe 16 iulie – medicii au încercat să opereze la picioare, însă din cauza stării grave, intervenţia a fost oprită.

A fost momentul în care medicii au spus familiei că Lavinia „e o cauză pierdută”.

„M-am dus cu părinţii să îşi ia la revedere. Am început să ţip şi să mă rog de oricine să o iau de acolo”, povesteşte sora pacientei.

Din a doua jumătate a lunii iulie, ea a început să scrie  la spitale din străinătate pentru a-i primi sora.

Toate aceste spitale cereau documente în plus. Dar spitalul a refuzat să i le dea.

„Medicii din Floreasca îmi spuneau că nu pot să cer un transfer pentru că starea ei e una foarte gravă şi nu e transportabilă. De asemenea, au spus că eu nu pot cere formularul european S2 (prin care România decontează costurile medicale din străinătate, n.r.) pentru că Centrul de Arşi este autorizat şi aici se lucrează la cele mai înalte standarde. Ar fi putut fi transferată doar dacă nu se afla într-un centru de arşi autorizat”, explică ea situaţia.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
katy (14)
Katy Perry şi Justin Trudeau şi-au făcut publică relaţia. Cei doi...
Ilie Bolojan
Bolojan: „Miza mea nu este să fiu premier în orice condiţii, ci să...
Bucharest, Romania. 26th Nov, 2024: The new interim president of the National Liberal Party (PNL), Ilie Bolojan (R), president of the Bihor County Council, holds a press conference about the party's future following the resignation of the PNL president, N
Bolojan a anunţat că PNL Bucureşti l-a votat pe Ciprian Ciucu drept...
Pe aceeași temă
medic, spital
Spitalul privat din Constanța, unde o tânără a avut probleme imediat după naştere, reacție...
coiful de aur de la cotofenesti
Un român s-a furişat în Muzeul Drents chiar înainte de furtul Coifului de la Coţofeneşti...
Blur,Hospital,Corridor,In,Hospital
Spitalul privat din Constanţa, unde o femeie a suferit complicații după ce a născut, ea...
Spitalul Județean de Urgență Reșița
Anchetă după moartea unui pacient la Spitalul Județean Reșița. Scara pe care cobora s-a rupt...
Te-ar putea interesa și
Bărbatul care s-a împușcat în cimitir este Ioan Mateescu, fost director la Transporturi Giurgiu
Cine este bărbatul găsit împușcat într-un cimitir din Giugiu. Ce i-a spus soției sale înainte...
Alexandru Rogobete
Ministrul Sănătății, despre demiterea şefului Centrului de Arşi de la Spitalul Floreasca: Timp...
Spitalul Floreasca
Conducerea Centrului de Mari Arși de la Spitalul Floreasca și cea a Laboratorului au fost...
High,School,Or,University,Student,Reading,Question,Exam,Test,And
Anchetă la o universitate din Iaşi, unde o profesoară este acuzată că foloseşte un dispozitiv...
Partenerii noștri
Digi24 „Escadrila morții” israeliană lichidează în secret ucigași și răpitori ai Hamas. 1.500 de nume sunt pe lista neagră
„Escadrila morții” israeliană lichidează în secret ucigași și răpitori ai...
DigiSport Victor Becali a intervenit în scandal! Discurs fără milă despre Florin Tănase
Victor Becali a intervenit în scandal! Discurs fără milă despre Florin...
PeRoz O fată a fost diagnosticată cu cancer în stadiul trei, după nenumărate vizite la Urgențe: „Doctorii spuneau că sunt prea tânără”
O fată a fost diagnosticată cu cancer în stadiul trei, după nenumărate...
Film Now Britt Ekland, fată Bond în anii ’70, apariție rară în L.A. Cum arată la 83 de ani cea care a cucerit și Hollywood-ul, și pe Rod Stewart
Britt Ekland, fată Bond în anii ’70, apariție rară în L.A. Cum arată la 83...
Digi World 7 reguli simple pentru o inimă sănătoasă. Recomandările nutriționiștilor pentru a reduce riscul de infarct și hipertensiune
7 reguli simple pentru o inimă sănătoasă. Recomandările nutriționiștilor...
ProFM Chris Martin și Sophie Turner, cuplu-surpriză la Hollywood. Solistul Coldplay iubește din nou după despărțirea de Dakota Johnson
Chris Martin și Sophie Turner, cuplu-surpriză la Hollywood. Solistul...
Digi Life Un compus natural ar putea îmbunătăţi eficienţa tratamentelor pentru căderea părului
Un compus natural ar putea îmbunătăţi eficienţa tratamentelor pentru...
jaqueline cristian (1)
Clasamentul WTA: Jaqueline Cristian este jucătoarea din România cel mai...
Ultimele știri din matinal
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
anamaria vartolomei
Anamaria Vartolomei: copilăria din România, succesul în Franța și „Jaful secolului”
jo la matinal 2025
JO, despre „Iartă-mă tu”: „E o piesă pentru suflet, nu pentru topuri”
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
Ultimele știri
Bucharest, Romania. 17th Sep, 2025: Ciprian Ciucu, First Vice President of the National Liberal Party (PNL), refuses to continue the press conference following a journalist’s repeated requests for him to answer questions about PNL’s contracts with the med
Ciprian Ciucu şi-a anunţat candidatura la Primăria Capitalei: Vreau şi eu să trăiesc într-un...
Un elicopter MH-60R şi un avion FA-18F s-au prăbușit în Marea Chinei de Sud/ Foto: X
Un elicopter MH-60R şi un avion F/A-18F s-au prăbușit în Marea Chinei de Sud, la 30 de minte...
Bucharest,,Romania,-,December,5,,2018:,Logo,Of,The,Romanian
Șefa DSP Brașov, sub control judiciar. Ar fi avertizat spitale despre controale, primind...
Poliție/ Shutterstock
Patru bărbați, reținuți după incidentul cu focuri de armă din Sectorul 6. Arma neletală a fost...