Acum la Digi FM DOMINIC FIKE - 3 Nights

Exclusiv Dragoș Suciu, jurnalist sportiv, despre coșmarul Simonei Halep: La nivel internațional, imaginea ei va rămâne pătată

dragos suciu

Dragoș Suciu, jurnalist sportiv, a vorbit la Digi FM despre coșmarul Simonei Halep. El este de părere că, la nivel internațional, imaginea ei va rămâne pătată. De asemenea, cu cât va dura mai mult acest proces, cu „atât va fi mai greu de scos această pată”.

Dragoș Suciu este convins că dacă s-ar fi putut face ceva ca această cauză să fie judecată mai repede, atunci domnul Ion Țiriac ar fi făcut tot posibilul. „Nu vorbește nimeni despre o absolvire a Simonei Halep, ci doar despre un verdict”, spune jurnalistul.

„Dacă ne gândim la un precedent într-o astfel de situație, două acuzații de dopaj, nereguli în pașaportul biologic plus o acuzație de dopaj, nu a mai existat în tenisul de mare performanță. Aceste organizații trebuie să își justifice rolul pe care îl au, rolul pe care îl ocupă în lumea sportului. Însă, problema trebuie să se pună la nivel uman, pentru că unul dintre principiile procesului penal și civil este celeritatea. Cu cât dai mai repede un verdict, atunci când cineva este acuzat de ceva, cu atât mai bine pentru toată lumea. Aici nu putem vorbi despre celeritate. S-a și spus în acel comunicat, de altfel foarte vag, „facem tot posibilul să o judecăm pe doamna Simona Halep cât mai repede cu putință”. Și au mai dat o amânare.

La nivel de imagine internațională, imaginea Simonei va rămâne pătată. Cu cât va dura mai mult judecata cu atât va fi mai greu de scos această pată de pe imaginea și de pe o carieră fabuloasă a Simonei.

Sunt convins că în situația în care domnul Țiriac ar fi putut face ceva ca această cauză să fie judecată, pentru că nu vorbește nimeni despre o absolvire a Simonei Halep, ci doar despre un verdict, ar fi făcut tot posibilul. Cred că ar trebui să existe presiuni la nivel diplomatic. Ar trebui făcut tot posibilul, ar trebuie depuse toate diligențele pentru ca acest caz să fie judecat cât mai repede cu putință, așa cum spune și ITIA că își dorește.”, a declarat Dragoș Suciu, la Digi FM.

Vezi aici întregul său comentariu despre cazul Simonei Halep:

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan: "Îl voi vota la funcția de președinte pe domnul Nicușor...
muntii rodnei
Poiana cu narcise din Munţii Rodnei, acoperită cu un strat consistent...
Close-up,Of,Mixed,Euro,And,Romanian,Leu,Banknotes.
Leul s-a apreciat în raport cu euro, dar a scăzut faţă de dolarul...
Pe aceeași temă
Simona Halep
Simona Halep: Tenisul m-a învăţat cine sunt. Acum e timpul să aflu cine pot fi dincolo de el
simona halep
Ce a descoperit Simona Halep după ce s-a retras din tenis: „Am mai multă grijă de mine”
darren halep
Simona Halep: Darren Cahill a avut o mare contribuiţie la cariera mea: „M-a schimbat ca om”
Simona Halep
Simona Halep: Mă bucur că nu mai am presiunea antrenamentelor şi a turneelor. Viitorul meu nu...
Te-ar putea interesa și
simona halep, iga swiatek
De ce au primit pedepse total diferite Simona Halep și Iga Swiatek, ambele suspendate pentru...
2020 Internazionali BNL d'Italia Day 1
Darren Cahill, mesaj emoţionant după retragerea Simonei Halep: “O sursă de inspiraţie pe teren...
U BT Cluj-Napoca v CSM Oradea - Basketball, Romania - 28 May 2023
Gheorghe Popescu, după retragerea lui Halep: „Am strigat cu toţii 'Hai, Simona!', iar acum îţi...
sorana cirstea si simona halep
Sorana Cîrstea, îmbrățișare caldă pentru Simona Halep și mesaj emoționat: "O parte din mine...
Partenerii noștri
DigiSport Visul lui Becali: FCSB, în Champions League! Traseul accesibil și cel ”horror” + Campioana poate fi cap de serie în play-off
Visul lui Becali: FCSB, în Champions League! Traseul accesibil și cel...
PeRoz Daiana Anghel și soțul ei s-au despărțit după 10 ani de relație: "Nu a fost nimic grav sau urât". Acum o lună erau în vacanță
Daiana Anghel și soțul ei s-au despărțit după 10 ani de relație: "Nu a...
Film Now Tom Cruise cheltuie sume uriașe pentru a o impresiona pe Ana de Armas: „A plătit peste 8.600 de lire doar ca să o ducă la aeroport”
Tom Cruise cheltuie sume uriașe pentru a o impresiona pe Ana de Armas: „A...
Digi World "Nu e de glumit. Intoxicația cu apă poate fi fatală!". Primele simptome și ce să faci dacă o persoană se hiperhidratează
"Nu e de glumit. Intoxicația cu apă poate fi fatală!". Primele simptome și...
ProFM Eurovision 2025 începe fără România și Moldova. De ce nu participăm nici anul acesta
Eurovision 2025 începe fără România și Moldova. De ce nu participăm nici...
Digi Life FOMO vs. JOMO. Termenii care explică ce înseamnă frica de a pierde vs. bucuria de a rata ceva
FOMO vs. JOMO. Termenii care explică ce înseamnă frica de a pierde vs...
Nicușor Dan
Nicuşor Dan susţine că, dacă ajunge preşedinte, o să negocieze cu SPP să...
Close-up,Of,A,Ballpoint,Pen,Tip,Making,Crosses,On,A
Câştigătoarea de la Loto 6/49 şi-a ridicat premiul de 1,96 milioane de...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
Elena Lasconi
Elena Lasconi susține că îl va vota pe Nicușor Dan în turul doi, dar nu-i precizează numele...
kim (11)
Kim Kardashian depune mărturie la Paris în procesul jafului armat din 2016, când i-au fost...
Momentul când o capră i-a tăiat calea unui ciclist la Turul Italiei/ Foto: Captură video
Momentul când o capră i-a tăiat calea unui ciclist la Turul Italiei: „Mă așteptam mai degrabă...
Dana Rogoz/ Foto: Facebook
Dana Rogoz caută de 11 ani Dacia tatălui ei: „A uitat să ne spună unde a parcat mașina”. Ce...