Acum la Digi FM Sonny Fodera, Jazzy, D.O.D - Somedays

Veneția va introduce taxe de intrare pentru turiști. Ce preț va avea biletul

Veneția/ Shutterstock
Veneția/ Shutterstock

Veneția va introduce taxe de intrare pentru turiști. Sistemul de rezerva urma să fie activat pe data de 16 ianuarie 2023, însă introducere taxelor a fost amânată. 

Consiliul continuă să elaboreze o parte din logistică pentru a introducere taxe la intrarea în Veneția, în speranța de a atenua problemele de supraturism care afectează sejururile vizitatorilor, potrivit euronews.ro. Călătorii care intenționează să viziteze orașul istoric vor trebui să-și înregistreze vizita, deși cei care stau noaptea nu trebuie să plătească taxa de intrare. 

Vizitatorii care sosesc atât cu transportul public, cât și prin mijloace private trebuie să facă rezervare în avans, iar cei care vizitează insulele din jur, cum ar fi Burano și Murano, vor trebui să se înregistreze și să plătească. Este nevoie de un singur bilet și de plată pentru cei care călătoresc pe mai multe insule, inclusiv Veneția.

Citește și: Autoritățile din Veneția implementează un sistem de rezervări online pentru turiști

Unii călători de o zi sunt scutiți de la plata taxei de intrare, deși vor trebui totuși să rezerve. Acestea includ rezidenți din regiunea Veneto, studenți și cei care vizitează membrii familiei din oraș. Consiliul local a subliniat că nu va exista o limită a numărului de vizitatori, ci doar o creștere a taxei de intrare în cazul în care un anumit număr de vizitatori este atins într-o anumită zi.

Ce preț va avea taxa pentru intrarea în Veneția

Autoritățile din Veneția au anunțat la începutul acestui an că data oficială de la care vizitatorii ar trebui să rezerve este 16 ianuarie 2023. Cu toate acestea, consiliul a declarat vineri că planurile au fost amânate, deoarece procesul de admitere urmează să fie aprobat. Un purtător de cuvânt a confirmat că data de începere a taxei de intrare a fost amânată cu cel puțin șase luni.

Citește și: Veneția activează sistemul MOSE de protecție la inundații. Hidrologii spun că nivelul apei va crește cu 1,4 metri

Un sistem de rezervare online în mai multe limbi va fi disponibil în toamnă pentru ca vizitatorii să își pre-rezerve călătoria la Veneția. La rezervare, vizitatorii vor primi un cod QR care acționează ca bilet și trebuie arătat controlorilor de bilete. Pentru cei care sosesc cu transportul public, poate exista posibilitatea de a cumpăra permisul de intrare în același timp cu biletul de călătorie. Vizitatorii sunt încurajați să rezerve în avans, deoarece prețurile biletelor ar putea fi mai mici.

Costul biletelor va varia de la 3 euro la 10 euro, în funcție de sezon. În perioadele deosebit de aglomerate, vizitatorii vor fi obligați să plătească sume mai mari. Acest lucru se va întâmpla atunci când numărul de vizitatori care rezervă pentru a ajunge în oraș depășește un anumit prag, care nu a fost încă anunțat.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
Dylan Paul, alături de mama sa, Nadia Comăneci și tatăl său Bart Conner/ Foto: Facebook
Unde s-a angajat fiul Nadiei Comăneci. Dylan și-a ales un drum...
printesa urbana 2025-2
Prințesa Urbană, la Digi FM: despre viața în Olanda, educația cu...
florin negrutiu 7701
Florin Negruțiu, după dezbaterea istorică de la Cotroceni: „Puterea...
Pe aceeași temă
turiști in venetia
Taxa turistică de 5 euro din Veneţia revine. Turiștii last minute plătesc dublu
Jeff Bezos și Lauren Sanchez
Jeff Bezos îşi face nuntă de trei zile la Veneţia, după modelul lui George Clooney. Donald...
Travel,The,World,Monument,Concept
Unii europeni îşi regândesc planurile de călătorie în SUA, în semn de protest faţă de Trump...
Mona Lisa/ Profimedia
Preşedinta Muzeului Luvru vrea să introducă un bilet doar pentru a vedea "Mona Lisa", în afară...
Te-ar putea interesa și
Luminiţa Odobescu (2)
Când ar putea românii să călătorească fără viză în SUA. Luminița Odobescu: „Vom avea mai multă...
carnavalul de la venetia
Noi reguli în Veneția. Grupurile mari de turiști și difuzoarele au fost interzise
Loto/ Shutterstock
S-a câştigat marele premiu la Loto 6/49. Biletul norocos a costat doar 10,5 lei
Famous,Bridge,In,Venice,,Called,The,Rialto,Bridge
De anul viitor, Veneţia va testa un sistem cu taxă de intrare şi plafon de vizitatori. „Pentru...
Partenerii noștri
Digi24 Reacția Guvernului după ce SUA au anunțat că exclud România din programul Visa Waiver
Reacția Guvernului după ce SUA au anunțat că exclud România din programul...
DigiSport Rapid a început negocierile pentru înlocuirea lui Marius Șumudică! Primii doi antrenori cu care a discutat Angelescu
Rapid a început negocierile pentru înlocuirea lui Marius Șumudică! Primii...
PeRoz Cum a gestionat Kate Middleton despărțirile de prințul William. Petreceri, sport și o poreclă pe care a primit-o la pachet cu sora ei
Cum a gestionat Kate Middleton despărțirile de prințul William. Petreceri...
Film Now Fiica lui Robert De Niro, Airyn, dezvăluie că este transgender: „Mi s-a spus mereu că sunt prea mult sau prea puțin din ceva”
Fiica lui Robert De Niro, Airyn, dezvăluie că este transgender: „Mi s-a...
Digi World "Am corpul unei persoane de 75 de ani". Are 20 de ani și suferă de un sindrom care afectează doar câteva mii de persoane din toată lumea
"Am corpul unei persoane de 75 de ani". Are 20 de ani și suferă de un...
ProFM Femeia care a crescut-o pe Gina Pistol, după ce vedeta a fost abandonată de mama ei, a rupt tăcerea: „A lăsat-o la mine și a plecat”
Femeia care a crescut-o pe Gina Pistol, după ce vedeta a fost abandonată...
Digi Life De ce mâncarea are gust diferit când suntem răciți. Ce simte, de fapt, limba
De ce mâncarea are gust diferit când suntem răciți. Ce simte, de fapt...
Hugh Hefner and Crystal Harris The launch of Lengths for Love charity at The Highlands Hollywood, California - 14.02.09 Rachel
Crystal, văduva lui Hugh Hefner, a fost cerută în căsătorie la opt ani de...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
Charlie Munger (5)
Warren Buffett critică politicile comerciale protecţioniste: ”Comerţul nu ar trebui să fie o...
AUSTRALIA SYDNEY ELECTION LABOR
Premierul Anthony Albanese revendică victoria electorală, pe valul anti-Trump. Marco Rubio îl...
Fraudă electorală, vot, alegeri fraudate, buletine de vot, furt electoral, scrutin, referendum
AEP respinge afirmaţiile că există un număr insuficient de buletine de vot la secţiile de...
Andreea Bălan, despre Claudiu Bleonț
Andreea Bălan îl critică pe Claudiu Bleonț după derapajul avut pe scena de la Premiile Gopo...