Acum la Digi FM PURPLE DISCO MACHINE - SUBSTITUTION

Tânărul din Dolj ridicat din greşeală în cazul crimei de la Sibiu va da în judecată Poliţia Română: „M-au lovit cu picioarele, unul mi-a dat un pumn în gură”

Laurenţiu Lăcătuşu
Laurenţiu Lăcătuşu / Facebook

Tânărul din Dolj ridicat din greşeală de poliţişti ca suspect în cazul uciderii unui om de afaceri din Sibiu afirmă că va da Poliţia în judecată. Bărbatul, care a fost lăsat ulterior să plece, spune că a fost lovit cu picioarele şi cu pumnul în faţa familiei şi a unui vecin şi că după acest incident nu îşi mai găseşte de lucru. El povesteşte că a fost luat de poliţişti pentru că cineva l-a „recunoscut după pozele de pe Facebook” drept suspect, relatează Libertatea.

M-au lovit cu picioarele, unul mi-a dat un pumn în gură”, povesteşte bărbatul, care susţine că la acel moment nici nu ştia de crima de la Sibiu. El afirmă că poliţiştii făceau glume pe seama lui şi îi spuneau că a mers cu Mobra fără cască, motiv pentru care va fi „băgat la puşcărie 20 de ani” şi că a fost dezbrăcat, anchetatorii căutând pe corpul lui un tatuaj. „La Craiova, o poliţistă în civil mi-a zis: «Nu-mi dai şi mie un ceas d-ăla scump, de care ai luat acum?». Eu n-auzisem de crima din Sibiu, că seara vin obosit de la lucru, nu mă uit la televizor. Şi i-am zis că am ceasuri de mână, de perete şi unul primit de pomană, pe care i-l dau ei, dacă-l vrea. Şi ea le-a zis atunci celorlalţi «nu cred că e ăsta»”, scriu jurnaliştii de la Libertatea, potrivit News.ro. 

Laurenţiu Lăcătuşu, tânărul care pe 16 noiembrie a fost ridicat de Poliţie din faţa casei sale în dosarul în care este cercetată uciderea omului de afaceri Adrian Kreiner, din Sibiu, a povestit, pentru Libertatea, momentele prin care a trecut cât timp a fost suspectat că a luat parte la jaful de la Sibiu.

Bărbatul a povestit că în acea zi se întorcea acasă după ce tencuise un gard. A primit un telefon de la soţie să ajungă mai repede acasă, pentru că prin faţa curţii se plimbă nişte oameni îmbrăcaţi în negru. Cu gândul că hoţii i-ar putea fura porcul din gospodărie Laurenţiu Lăcătuşu s-a grăbit spre casă, iar ajuns în faţa porţii a fost înconjurat de poliţişti care, fără a se legitima, i-au cerut să urce în maşina lor. Când bărbatul a cerut o legitimaţie unui poliţist în civil, unii dintre oamenii legii l-au pus la pământ.

„M-au lovit cu picioarele, unul mi-a dat un pumn în gură şi mi-au pus cătuşele la mâini. Îmi amintesc că un singur poliţist striga «bă, nu mai daţi în el!»”, a povestit Laurenţiu Lăcătuşu.

Scenele s-au derulat în faţa soţiei, a copilului acestuia şi a unui vecin care, neştiind ce se petrece, a ieşit la poartă cu un par. Un poliţist i-a cerut vecinului să intre în curte, ameninţându-l că îl împuşcă, spune Lăcătuşu.

Apoi, bărbatul a fost dus la Poliţia Segarcea, fără să i se spună de ce. Acolo a fost ţinut încătuşat fotografiat şi supă un sfert de oră a fost trimis la Poliţia din Craiova. Pe drum spre Craiova a fost din nou fotografiat, pe burtă, încătuşat, imaginile fiind transmise presei, mai spun el. În tot acest timp, poliţiştii făceau glume pe seama lui şi îi spuneau că a mers cu Mobra fără cască, motiv pentru care va fi „băgat la puşcărie 20 de ani”.

„La Craiova, o poliţistă în civil mi-a zis: «Nu-mi dai şi mie un ceas d-ăla scump, de care ai luat acum?». Eu n-auzisem de crima din Sibiu, că seara vin obosit de la lucru, nu mă uit la televizor. Şi i-am zis că am ceasuri de mână, de perete şi unul primit de pomană, pe care i-l dau ei, dacă-l vrea. Şi ea le-a zis atunci celorlalţi «nu cred că e ăsta»”, scriu jurnaliştii de la Libertatea.

La Craiova a fost amprentat. I s-au luat probe ADN, apoi a fost dus în Vâlcea şi de acolo, cu duba, la Sibiu, unde jurnaliştii îl aşteptau, punându-i întrebări despre crimă. A fost chiar dezbrăcat, anchetatorii căutând pe corpul lui un tatuaj.

La Sibiu a fost descătuşat, pus în faţa unei oglinzi, cel mai probabil pentru a fi văzut de către martori.
„Cineva le-a zis mascaţilor: «Hai, ieşiţi, duceţi-vă în treaba voastră, că nu e ăsta, am greşit persoana». Mi-au dat înapoi buletinul, telefonul. Şi mi-au explicat că m-au adus acolo pentru că m-au recunoscut trei persoane. De pe pozele de Facebook m-au recunoscut, vă daţi seama?”, le-a mai spus bărbatul jurnaliştilor de la Libertatea.

Apoi i-au dat înapoi rucsacul pe care îl purta în drum spre casă şi în care avea scule folosite la muncă, în construcţii. Pentru că cei care l-au ridicat de acasă au tăiat bretelele rucsacului, poliţiştii de la Sibiu i le-au prins la loc cu un capsator pentru hârtie.

La ora 2 a fost lăsat liber, la Sibiu, însă i s-a spus că nu poate fi dus acasă, în Dolj, decât de dimineaţă, la ora 8, fiindcă poliţiştii erau şi eu obosiţi.

Dimineaţă a fost pus să dea o declaraţie, conform căreia a fost ridicat şi dus la Poliţie ca martor şi că nu ştie nimic despre acel caz.

Bărbatul spune că nimeni din poliţie nu i-a prezentat scuze pentru ce i s-a întâmplat. Procurorul în faţa căruia a dat declaraţia ca martor i-a spus, înainte de a-l lăsa să plece «Ne cerem scuze că am greşit».

Laurenţiu Lăcătuşu a ajuns acasă a doua zi, pe 17 noiembrie, pe la ora 18.00, iar de acolo l-a adus acasă, în localitatea Bârza, un unchi.

În ziua crimei de la Sibiu, tânărul făcuse un grătar cu familia şi vecinii, alibiul său a fost verificat după ce a fost ridicat de poliţie.

Bărbatul spune că nu a mai avut de-a face cu Poliţia. A primit o amendă de 200 de lei, în trecut, pentru că s-a certat cu un vecin. Mama lui aflat de la televizor că e cercetat pentru crimă. Oamenii ăl arată cu degetul pe stradă şi nu îşi mai găseşte de lucru. Şi-a angajat avocat şi şi-a scos un certificat medico-legal care atestă că atunci a suferit leziuni pentru care a avut nevoie de 5 zile de îngrijiri medicale.
Va da în judecată Poliţia Română: „Mă împrumut de bani şi lucrez, ca să scad din datorii. Dar eu aşa nu o să-i las!”.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Michael Madsen passed away at 67 **FILE PHOTOS**
Michael Madsen, actorul din „Reservoir Dogs” şi „Kill Bill”, a murit...
bolojan 2025-06-23-8157
Ilie Bolojan, întrebat dacă regretă că a acceptat postul de premier...
Us,President,Donald,Trump,Is,Sharp,In,The,Background,,While
Putin îi spune la telefon lui Trump că Rusia ”nu va renunţa la...
Pe aceeași temă
Tânărul care locuiește în cel mai izolat oraș din Alaska / Credit foto: Captură video TikTok
Cum a ajuns un tânăr român să trăiască în cel mai izolat oraș din Alaska: „Singura cale de...
Liviu
Cine este tânărul care a murit lovit de fulger în timp ce cânta la vioară. Avea doar 18 ani și...
Polițiști
Percheziții care vizează mai mulți polițiști. Sunt acuzați de trafic de influenţă, luare de...
O femeie a fost prinsă la furat lavandă de două ori, în mai puțin de o oră
O femeie a fost prinsă la furat lavandă de două ori, în mai puțin de o oră, în Sectorul 6 din...
Te-ar putea interesa și
rata
Caz insolit în Elveția. O raţă, înregistrată de un radar pentru „exces de viteză”. Polițiștii...
Chisinau,,Moldova,-,June,18,,2023:,A,Police,Car,Pictured
Tânăr reţinut de poliţiştii din Bucureşti după ce i-a furat borseta cu bani unui vârstnic, în...
politist-mort
Poliția, Jandarmeria și Pompierii, la datorie de Paște. Zilnic acționează 9.600 de polițiști...
Romanian,Police,(politia,Rutiera),Car,Parked,Along,The,Street,In
Tânără de 19 ani din Timişoara, la spital după ce s-a aruncat de la etajul întâi al unei...
Partenerii noștri
DigiSport Acordul e total: Dinamo face cel mai scump transfer al verii!
Acordul e total: Dinamo face cel mai scump transfer al verii!
PeRoz O tânără mamă, de nerecunoscut după ce a slăbit 57 kg: "Am făcut o singură schimbare majoră". Acum are siluetă de model
O tânără mamă, de nerecunoscut după ce a slăbit 57 kg: "Am făcut o singură...
Film Now Russell Crowe, tot mai transformat. Actorul, apariție rară alături de iubita sa, în Malta. Cei doi ar avea planuri de nuntă
Russell Crowe, tot mai transformat. Actorul, apariție rară alături de...
Digi World Adevăratul „Cod al lui da Vinci”, descifrat după 500 de ani. Un dentist a dezvăluit secretul ascuns în „Omul Vitruvian”
Adevăratul „Cod al lui da Vinci”, descifrat după 500 de ani. Un dentist a...
ProFM Cine e Anesa, mama fabuloasă a celebrei Dua Lipa. Povestea femeii care a fugit din calea războiului și a crescut un superstar
Cine e Anesa, mama fabuloasă a celebrei Dua Lipa. Povestea femeii care a...
Digi Life Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu peste 4.5 milioane de euro. Imagini din curte și din interior
Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu...
Lando Norris/ Profimedia
Formula 1: Victorie acasă pentru Lando Norris. El a câştigat Grand Prix-ul...
politist-1ecuson-politia-romana
Traficul greu, restricţionat în 15 judeţe, luni, pe autostrăzi, drumuri...
Ultimele știri din matinal
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
Ultimele știri
Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen, la dezbaterea moţiunii de cenzură în Parlamentul European. Primul vot de...
Alexandru Rogobete/ Foto: Facebook
Motivul pentru care ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, nu s-ar trata în străinătate. Ce...
Parizienii au putut face prima baie în Sena după mai bine de un secol/ Profimedia
Parizienii au putut face prima baie în Sena după mai bine de un secol
Ozzy Osbourne/ Profimedia
Ozzy Osbourne, în culmea fericirii după un ultim concert alături de Black Sabbath. Peste...