Vladyslav Heraskevych, un sportiv ucrainean în vârstă de 27 de ani, care concurează în proba de skeleton, este hotărât să își onoreze compatrioții uciși în războiul din Ucraina, chiar dacă acest gest l-a adus în conflict direct cu Comitetul Internațional Olimpic (CIO).
Participant la Jocurile Olimpice de iarnă 2026, Heraskevych a purtat în timpul sesiunilor de antrenament o cască inscripționată cu imaginile unor sportivi și civili uciși în război. La scurt timp după apariția echipamentului, CIO a contactat Comitetul Olimpic al Ucrainei, invocând regulamentul care interzice manifestațiile politice în timpul competițiilor olimpice.
Luni, CIO a decis că sportivul nu va avea voie să poarte casca în timpul probelor oficiale, scrie People.
„Trebuie să ne concentrăm pe performanța sportivilor și pe sport, pe terenul de joc. Jocurile trebuie separate nu doar de subiecte politice și religioase, ci de orice tip de interferență, pentru ca toți sportivii să se poată concentra pe performanță”, a declarat purtătorul de cuvânt al CIO, Mark Adams, în cadrul unei conferințe de presă la Milano.
„Vom continua să luptăm”
Heraskevych a reacționat ferm și a anunțat că nu intenționează să renunțe.
„Vom continua să luptăm pentru dreptul de a concura cu această cască. Cred cu adevărat că nu am încălcat nicio lege și nicio regulă. Decizia CIO în această privință este, aș spune, un mic circ”, a declarat el, potrivit NPR.
CIO i-a propus sportivului să poarte în schimb o banderolă neagră, însă acesta a respins compromisul. „Voi purta casca”, a spus el.
Sportivul și-a încheiat miercuri a cincea sesiune de antrenament din cele șase programate, urmând ca joi și vineri să intre în zilele de concurs, moment în care rămâne de văzut dacă va sfida decizia forului olimpic.
Sprijin din partea lui Volodimir Zelenski
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, și-a arătat public susținerea față de decizia sportivului.
„Casca sa poartă portretele sportivilor noștri uciși de Rusia. Patinatorul artistic Dmytro Sharpar, ucis în luptă lângă Bahmut; biatlonistul Yevhen Malyshev, în vârstă de 19 ani, ucis de ocupanți lângă Harkov; și alți sportivi ucraineni ale căror vieți au fost curmate de războiul Rusiei”, a transmis Zelenski.
Heraskevych a subliniat că mai multe dintre persoanele reprezentate pe cască au fost membri ai familiei olimpice. „Avem membri ai familiei olimpice, parte din mișcarea olimpică, iar ei nici măcar nu vor să îi onoreze”, a spus sportivul.
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!