Acum la Digi FM DARIA LUPI - MARFARUL
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

UEFA ar fi plătit o sumă importantă unei angajate care ar fi avut o relaţie cu Gianni Infantino. Reacția președintelui FIFA

Gianni Infantino
Gianni Infantino / Foto: Profimedia

UEFA ar fi plătit o sumă importantă de bani unei angajate care ar fi avut o relaţie cu Gianni Infantino în perioada în care actualul preşedinte al FIFA era secretarul general al forului european, potrivit unei anchete realizate de Daily Telegraph.

Un purtător de cuvânt al actualului preşedinte al FIFA a declarat pentru ziar că Infantino „neagă cu tărie aceste acuzaţii categoric neadevărate”.

UEFA, pentru care Infantino a fost secretar general între 2009 şi 2016, a emis un comunicat în care confirmă că „i s-a plătit o indemnizaţie de plecare persoanei în cauză”.

Acuzaţiile apar în contextul în care Infantino se luptă pentru viitorul său în funcţia de preşedinte al FIFA, după ce planurile sale de a vinde participaţii la Cupa Mondială către investitori privaţi au eşuat.

The Telegraph, citat de News.ro, a relatat că UEFA a plătit o sumă de şase cifre femeii care ar fi avut o relaţie cu Infantino, care este căsătorit, în perioada în care acesta a activat în cadrul forului european de fotbal.

„Preşedintele FIFA, Gianni Infantino, neagă cu tărie aceste acuzaţii, care sunt categoric neadevărate. Orice insinuare privind un comportament inadecvat sau încălcarea statutelor sau regulamentelor este defăimătoare”, a declarat un purtător de cuvânt al FIFA pentru The Telegraph.

„Niciun angajat al UEFA sau al FIFA nu a depus vreodată o plângere cu privire la comportamentul domnului Infantino, deoarece nu a existat niciodată un incident în care acesta să fi fost implicat”, a precizat acesta.

UEFA a confirmat că s-a efectuat o plată către femeia în cauză şi că aceasta a acoperit taxele necesare pentru absolvirea unui program de MBA la o şcoală de afaceri locală.

Organizaţia a precizat că toate plăţile au fost efectuate în conformitate cu reglementările în vigoare la momentul respectiv, însă aceste reglementări au fost întărite de atunci şi „reflectă standardele unei organizaţii moderne şi de prestigiu”.

Aceste acuzaţii exercită o presiune suplimentară asupra lui Infantino, care se confruntă cu cereri de demisie din funcţia de preşedinte al FIFA pe fondul planului de investiţii private pentru Cupa Mondială. Bărbatul în vârstă de 56 de ani şi-a cerut scuze pentru „erorile” pe care le-a comis în cadrul acelor propuneri controversate, dar nu a demisionat după ce a primit sprijinul conducerii superioare în cadrul unei reuniuni desfăşurate miercuri în Maroc.

Infantino s-a alăturat UEFA în 2000 şi a devenit secretar general în 2009, înainte de a fi numit preşedinte al FIFA în 2016.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 – Part 20
valentin chisoceanu serban trimbitasu
Șerban Trîmbițașu, previziuni despre piața imobiliară: „Acum și...
adrian asoltanie web
Cum să supraviețuiești „iernii economice”: Adrian Asoltanie te învață...
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
Pe aceeași temă
Canadian Prime Minister Mark Carney Speaks At The Economic Club Of New York
Premierul Canadei spune că nu are încredere în Infantino: „Nu aşa se conduce o instituţie cu...
Business Leaders Speak At The Semafor World Economy Summit
Gianni Infantino, acuzat de șantaj. Tot mai mulți oficiali din fotbal se distanțează de...
President Trump Meets With White House Task Force On FIFA World Cup
Revoltă în fotbalul european. Prima federație renunță la susținerea lui Gianni Infantino...
President Trump Meets With White House Task Force On FIFA World Cup
După valul de critici, Infantino anunță că FIFA renunţă la planul de a vinde participaţii la...
Te-ar putea interesa și
Andy Burnham
Premierul britanic crede că Gianni Infantino e "persoana nepotrivită pentru a conduce FIFA"
Spain v Argentina: Final - FIFA World Cup 2026
Scandal după Cupa Mondială 2026. Șeful FIFA, Gianni Infantino, chemat să dea explicații despre...
Spain v Argentina: Final - FIFA World Cup 2026
Trump vrea ca Gianni Infantino să preia postul de secretar general al ONU
Business Leaders Speak At The Semafor World Economy Summit
Gianni Infantino ia în considerare extinderea Cupei Mondiale la 64 de echipe: "Dacă nu le...
Partenerii noștri
Digi24 „Asta ne mai lipsește ca să fim de un ridicol total”. Traian Băsescu, despre anticipate și scenariul suspendării lui Nicușor Dan
„Asta ne mai lipsește ca să fim de un ridicol total”. Traian Băsescu...
DigiSport Nota primită de Andrei Rațiu, după 98 de minute jucate în Real Madrid - Rayo Vallecano! Românul, decisiv la golul oaspeților
Nota primită de Andrei Rațiu, după 98 de minute jucate în Real Madrid...
PeRoz Cele 3 zodii care își schimbă radical viața din 12 septembrie. Scapă de îndoieli sub influența Lunii în Balanță
Cele 3 zodii care își schimbă radical viața din 12 septembrie. Scapă de...
Film Now Pamela Anderson, dezvăluire cutremurătoare despre diagnosticul care i-a schimbat viața: „A fost o condamnare la moarte”
Pamela Anderson, dezvăluire cutremurătoare despre diagnosticul care i-a...
Digi World Descoperire surprinzătoare despre Mercur. Planeta a pierdut aproape 19 kilometri din diametrul său total de la formare
Descoperire surprinzătoare despre Mercur. Planeta a pierdut aproape 19...
Stirile Kanal D O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o șoferiță care consumase alcool
O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o...
ProFM Billy Ray Cyrus, prima reacție după ce Miley a renunțat la numele „Cyrus”: „Familia înseamnă mai mult ca niciodată acum”
Billy Ray Cyrus, prima reacție după ce Miley a renunțat la numele „Cyrus”...
Digi Life 6 locuri spectaculoase din România pe care merită să le descoperi în această toamnă. Peisaje de poveste și destinații de neuitat
6 locuri spectaculoase din România pe care merită să le descoperi în...
Ultimele știri din matinal
oana zamfir vlad craioveanu mikey hash
De la milionar pe YouTube, la navigator pe ocean. Mikey Hash, dezvăluiri la Digi FM despre...
oana zamfir vlad craioveanu serban copot
Șerban Copoț, la Digi FM: Reuniunea istorică Animal X la Untold și adevărul despre hitul „Să...
selly
Selly, dezvăluiri la matinalul Digi FM: De ce nu îl aduce pe Eminem la Beach, Please și cât a...
alex stamate
Cine este Alex Stamate? Fenomenul viral care a răvășit TikTok-ul, dezbătut la matinalul Digi FM
Ultimele știri
Winners Photocall - The 83rd Venice International Film Festival
„Eu contez”, filmul scris şi regizat de Alina Şerban, a obținut Premiul publicului la Veneția
Winners Photocall - The 83rd Venice International Film Festival
Filmul „Woman Unknown” a câștigat Leul de Aur la Veneția. Lista completă a premiilor
F1 Grand Prix of Spain - Qualifying
Lando Norris pleacă din pole position în Marele Premiu al Spaniei, pe un circuit descris drept...
alexandru nazare, maria
Alexandru Nazare s-a căsătorit cu Maria Mihali. „Am fost emoționați”