Kimi Antonelli a câștigat Marele Premiu de la Miami, a patra etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Pilotul italian în vârstă de 19 ani a scris istorie în F1, câștigând trei curse consecutive cu plecare din pole-position.
„Startul nu a fost aşa de rău ca ieri, a fost puţin mai bun. Am făcut o mică greşeală în gestionarea energiei încercând să-l depăşesc pe Charles şi am pierdut teren în faţa lui Lando. Dar ritmul a fost bun. Echipa a pus la punct o strategie excelentă, un undercut masiv, şi am reuşit să ducem maşina la linia de sosire. O să mă bucur de această victorie, apoi o să mă întorc la treabă”, a declarat Antonelli după cursa din Miami.
„E doar începutul. Echipa face o treabă excepțională. Multe mulțumiri echipei mele”, a adăugat pilotul echipei Mercedes după victoria spectaculoasă.
Pe locul doi s-a clasat Lando Norris (McLaren), urmat de Oscar Piastri (McLaren), George Russell (Mercedes) şi Max Verstappen (Red Bull Racing).
Top 10 a fost completat de Charles Leclerc (Ferrari), Lewis Hamilton (Ferrari), Franco Colapinto (Alpine), Carlos Sainz (Williams) şi Alexander (Albon Williams).
În clasamentul general, Antonelli este lider (100 de puncte).
Etapa următoare, Marele Premiu al Canadei, va avea loc la 24 mai.
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!