Acum la Digi FM Gabriel Cindea DELIA FT NOUA UNSPE - Lacrimi din soare
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Edward Iordănescu: „Nu regret decizia de a pleca de la echipa naţională”

iordanescu (4)
Edward Iordănescu. Euro 2024. Profimedia

Fostul selecţioner al echipei naţionale de fotbal a României, Edward Iordănescu, a declarat, miercuri seara, la premiera filmului documentar "Generaţia de suflet", că nu regretă decizia de a-i părăsi pe "tricolori" în vara anului trecut şi că nu se uită niciodată în spate.

"Nu am regretat decizia de a renunţa la postul de selecţioner. Ce am spus în film, spun şi acum, a fost o decizie luată în timp. N-aş putea să spun motivul, a fost un cumul de factori şi specifici, profesionali şi personali, a fost o decizie pe care am analizat-o absolut probabil din toate unghiurile şi reanalizat-o. N-a fost o decizie uşoară, poate împotrivă, dar mi-am asumat-o şi nu o regret. În mod special pentru că datoria mea totală era faţă de grupul de jucători şi am simţit că cel puţin în următoarea perioadă, următoarele luni, nu aş mai fi putut să ofer jucătorilor ce am oferit în doi ani şi jumătate. Aşadar, a fost o decizie asumată şi nu mă mai uit niciodată în urmă. Mă uit în faţă şi sper că echipa naţională să continue să aibă succes", a afirmat Iordănescu, potrivit Agerpres.ro. 

Întrebat dacă va mai antrena vreodată România, Iordănescu a spus că şi în situaţia în care şi-ar dori acest lucru nu s-ar întâmpla în perioada următoare: "Nu ştiu asta, doar Dumnezeu ştie. Timpul poate să ne răspunde. Pentru mine echipa naţională a fost şi înainte ca eu să ajung selecţionerul României, şi pe parcurs şi după, tot timpul, în sufletul meu. Eu aşa am fost crescut, aşa am fost educat, asta am simţit de mic în casa noastră. S-a vorbit tot timpul despre fotbal şi despre echipa naţională. Pentru noi România este sfântă, va fi mereu şi tot timpul atunci când va veni vorba de echipa naţională voi avea o sensibilitate în suflet, aşa că nu ştiu. Probabil mi-aş dori, dar cu siguranţă nu se va întâmpla în perioada imediat următoare".

Iordănescu a afirmat totodată că are încredere în grupul creat la echipa naţională că se poate califica la Cupa Mondială din 2026 din SUA, Canada şi Mexic.

"Am mare încredere în acest grup de jucători, în băieţi, în nivelul pe care echipa naţională l-a obţinut, şi sunt sigur că această echipă poate produce în continuare performanţă. Este foarte important pentru fotbalul românesc să legăm performanţele şi România după atât de mulţi ani să fie din nou la mondial", a spus fostul selecţioner.

Referitor la filmul documentar realizat de FRF în care apare ca selecţioner al României, tehnicianul a spus că a avut astfel ocazia să retrăiască momente din perioada Campionatului European de anul trecut.

"Impulsul meu acum ar fi să spun că am retrăit Europeanul, dar cred că nu ar fi afirmaţia corectă, pentru că am realizat pe parcursul filmul că în multe momente eu nu le-am trăit. Nu ştiu, presiunea, dorinţa, miza, importanţa, volumul foarte mare de muncă pe care l-am avut ne-au băgat aşa într-o zonă de concentrare şi ne-am dedicat total pentru ce aveam de făcut atunci, când multe evenimente nu le-am trăit şi nu le-am simţit. Acum prima oară le-am constatat şi eu şi ce pot să spun? Au fost fabuloase şi sunt momente unice care rămân în sufletul nostru pe viaţă", a mai spus Edward Iordănescu.

Federaţia Română de Fotbal a anunţat la mijlocul lunii iulie a anului trecut încheierea colaborării cu selecţionerul Edward Iordănescu, după ce prelungirea contractului nu a mai fost posibilă, cele două părţi nereuşind să ajungă la o înţelegere.

În mandatul lui Edward Iordănescu, echipa naţională a înregistrat, în 28 de partide, 10 victorii, 10 rezultate de egalitate şi 8 înfrângeri.

Federaţia Română de Fotbal a lansat, miercuri, mini-seria "Generaţia de Suflet", un documentar în trei episoade, care va fi disponibil în luna martie 2025 pe o platformă de streaming.

Regia filmului este semnată tot de Remus Achim, cineastul care a realizat şi primul film dedicat echipei naţionale: "În inima Naţionalei: Din vestiar până în Germania".

La avanpremieră au participat printre alţii preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, selecţionerul echipei naţionale, Mircea Lucescu, foştii selecţioneri Edward Iordănescu şi Anghel Iordănescu, preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, Mihai Covaliu, preşedinţi de federaţii, foşti fotbalişti şi sportivi.

Filmul documentar "Generaţia de Suflet" aduce în prim-plan componenţii echipei naţionale de fotbal a României şi prezintă imagini inedite din cantonament, momente de tensiune şi bucurie, dar şi interviuri exclusive cu jucătorii, stafful tehnic şi jurnaliştii care au fost prezenţi alături de ei la EURO 2024 şi în Liga Naţiunilor. Fostul selecţioner Edward Iordănescu şi actualul selecţioner Mircea Lucescu completează lista cu personaje care vorbesc despre parcursul acestei generaţii de jucători.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – Mix Maraton 2026 - Part 7
UNGURU BULAN 2025
Ciordache, reacție la împăcarea Ciolacu–Toma: „Mi-a lăcrimat și...
Hugo Hare
Rănit grav în incendiul de la Crans-Montana, un tânăr întreabă: „De...
Washington,,D.c.,,Usa,,March,10,,2023:,International,Monetary,Fund,Headquarters
FMI aprobă un împrumut de 8 miliarde de dolari pentru Ucraina. Ce...
Pe aceeași temă
iordanescu (4)
Edi Iordănescu nu mai e antrenorul Legiei Varșovia. Conducea echipa poloneză din luna iunie
Edward Iordănescu
Edward Iordănescu, după plecarea de la echipa națională: Nu s-a pus problema să antrenez în...
Edward Iordănescu
Edi Iordănescu, după decesul lui Duckadam: Ne-am mai pierdut încă o sursă de inspiraţie din...
iordanescu (4)
Edi Iordănescu a rupt tăcerea: „Nu am întrerupt un contract în derulare cu FRF. Pe mulţi, că...
Te-ar putea interesa și
edi iordanescu (2)
Mesajul lui Edi Iordănescu, după ce FRF a anunțat încetarea colaborării: "E momentul să îmi...
Edward Iordanescu
Edi Iordănescu nu mai continuă ca selecționer al naționalei României. A condus echipa doi ani...
Edward Iordanescu
FRF: În maxim o săptămână vom comunica viitorul lui Edi Iordănescu la națională. Planul B este...
Edward Iordănescu
Contractul lui Edi Iordănescu expiră. Va continua ca selecționer? "Familia mea are nevoie de...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
craioveanu marius sava c1b68d54-7272-45e1-b73f-427e6c013cd9
Mituri despre frig, alcool și somn + adevărul despre sforăit și apneea în somn | Dr. Marius...
bogdan farcas
Bogdan Farcaș, de la „mafiotul” din Clanul la Harap Alb: Pentru o scenă de 3 secunde, m-am...
tudor ionescu - flyproject
Tudor de la Fly Project dezvăluie cum a creat noul hit 'Lonely' și de ce singurătatea îl...
Ultimele știri
World Leaders Gather For The 80th Session Of The United Nations General Assembly
Capitularea Iranului „este un vis pe care SUA îl vor duce cu ele în mormânt”, declară...
Harry Styles
Sute de fani Harry Styles au participat la un eveniment la Berlin pentru lansarea noului album...
președinte iran
Iranul nu îşi va mai ataca vecinii decât dacă va fi vizat din acele ţări, declară preşedintele...
Secretary Of State Rubio, Defense Chiefs Brief Congressional "Gang Of Eight" On Iran
SUA nu exclud relatările că Rusia ar fi furnizat informaţii Iranului