Acum la Digi FM David Guetta & Anne-Marie & Coi Leray - Baby DontHurtMe

Raed Arafat: Situaţia merge înspre îmbunătăţire vizibilă

Raed Arafat

Raed Arafat a declarat vineri, la Digi24, că există o discuţie conform căreia măsurile de relaxare să fie luate treptat, în funcţie de numărul persoanelor vaccinate într-o localitate, spre exemplu.

„Ministerul Culturii, Ministerul Economiei lucrează pe unele recomandări, urmează să vină cu unele propuneri care normal că se analizează la toate nivelurile şi probabil, dacă mergem cu vaccinarea, sunt aproape 5 milioane de doze administrate în ţară, dacă continuăm să administrăm vaccinul şi creşte procentul celor vaccinaţi, până la 1 iunie, clar că se poate începe discuţia despre introducerea unor măsuri de revenire cât mai aproape de normalitate. Treptat, bine calculat, dar aceste lucruri depind de concluziile care vor fi trase de Comitetul interministerial. Dacă ajungem la 30% din populaţie vaccinată cu ambele doze, astfel de măsuri pot fi luate pentru că s-a văzut şi în Israel, la 30% din populaţie vaccinată deja a fost un impact serios asupra cazurilor. Când ajungem la un impact de 60% din populaţie vaccinată se pot lua măsuri. Cu cât creşte numărul celor vaccinaţi, cu atât putem lua măsuri mai repede spre normalitate”, a declarat Raed Arafat, potrivit Digi24.

Secretarul de stat a adăugat că relaxarea depinde de rata de vaccinare.

„Depinde de rata de vaccinare pentru că ea este modalitatea prin care ne asigurăm că revenirea la unele activităţi, unde oamenii sunt împreună, unde poate e greu să se poarte mască tot timpul, totuşi, şansa de transmitere devine una foarte limitată”, a declarat Arafat.

Secretarul de stat a fost întrebat dacă relaxarea va fi decisă zonal, în funcţie de rata de vaccinare.

„Nu pot exclude acest lucru, este posibil să se ajungă la această abordare. Este o variantă la care se gândeşte toată lumea, aşa cum restricţiile sunt zonale şi măsurile de relaxare pot fi zonale, dacă avem un procent foarte mare de vaccinaţi într-o localitate. Dar trebuie discutat la nivelul Comitetului şi luată o decizie finală”, a declarat Arafat.

Raed Arafat: Situaţia merge înspre îmbunătăţire vizibilă

„Totul se leagă de campania de vaccinare, cu cât ne dorim să ajungem mai repede la normalitate, cu atât trebuie să încurajăm oamenii, să îi îndrumăm spre vaccinare, mai ales că acum vaccinarea e la liber, adică nu mai există grupe de vârstă. Acum, cine doreşte, poate să meargă la vaccinare”, a mai declarat Arafat.

El a precizat că se observă o „îmbunătăţire vizibilă” a situaţiei epidemiologice şi că inclusiv numărul cazurilor din terapie intensivă este în scădere.

„Măsurile luate, chiar dacă nu erau măsuri de extremă, nu am luat măsuri care să ducă la un lockdown total. Măsurile noastre au fost pe bază de incidenţă: programul de weekend redus (...). Totuşi s-a reuşit să se scadă numărul cazurilor. Astăzi pot să spun că în 2 mai iese ultima localitate din carantină, este o localitate mică din judeţul Neamţ, care iese în 2 mai. Asta înseamnă că inclusiv localităţile care au fost carantinate au scăzut incidenţa în ele. Situaţia a mers spre bine. Încă vedem cazuri în terapia Intensivă, dar şi acolo vedem o scădere. Astăzi la Centrul Naţional de Conducere a Intervenţiei au fost doar 25 de solicitări de transfer, din care 20 rezolvate. Asta comparativ cu peste 100 pe zi de solicitări acum 1-2 săptămâni. Situaţia merge înspre îmbunătăţire vizibilă, dar asta înseamnă să fim atenţi, să păstrăm situaţia în care suntem, să ducem situaţia către mai bine şi să ne vaccinăm”, a declarat secretarul de stat Raed Arafat, potrivit Digi24.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Jaful-Secolului_Heroo_Banner_770x440
Oana Zamfir și Vlad Craioveanu, actori cu vocea în JAFUL SECOLULUI
victor ponta si daciana sarbu
Ce regretă cel mai mult Victor Ponta după divorțul de Daciana...
Kylian MBAPPE of Real Madrid during the UEFA Champions League, League phase, Matchday 1 football match between Real Madrid CF and Olympique de Marseille on 16 September 2025 at Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Spain
Mbappe l-a egalat pe Thomas Muller în clasamentul istoric al...
Pe aceeași temă
Albita,,Romania,-,February,09,,2023:,Raed,Arafat,,The,State
Raed Arafat, întrebat dacă sistemul medical ar face faţă unei catastrofe: „Am făcut faţă unei...
871571_871571_elicopter-smurd
22 de persoane izolate într-o pensiune din județul Suceava vor fi evacuate din calea apelor cu...
Albita,,Romania,-,February,09,,2023:,Raed,Arafat,,The,State
Raed Arafat, după cel mai amplu exercițiu de simulare a unui cutremur din România: „Dacă...
Albita,,Romania,-,February,09,,2023:,Raed,Arafat,,The,State
Arafat: Cele 27 de persoane evacuate de la Praid vor putea reveni după o perioadă de...
Te-ar putea interesa și
O femeie care a suferit un stop cardiac la Praid, resuscitată de către Raed Arafat/ Foto: News.ro.
O femeie care a suferit un stop cardiac la Praid, resuscitată de către Raed Arafat şi de un...
Albita,,Romania,-,February,09,,2023:,Raed,Arafat,,The,State
Raed Arafat susţine că adăposturile de protecţie civilă sunt obligatorii, chiar dacă riscurile...
Bucharest,,Romania,,11,November,2015:,Raed,Arafat,,Secretary,Of,State-
Raed Arafat: „Nu trebuie să ne sperie sau să ne supere testarea sirenelor”. În Bucureşti, una...
Albita,,Romania,-,February,09,,2023:,Raed,Arafat,,The,State
Raed Arafat răspunde criticilor după alertele emise: „Nu dăm mesaje din plăcere, ci pe baza...
Partenerii noștri
Digi24 Bebeluș din Iași, mort după ce s-a lovit la cap într-o mașină. De ce au fost părinții condamnați la închisoare
Bebeluș din Iași, mort după ce s-a lovit la cap într-o mașină. De ce au...
DigiSport Remarcatul surpriză al lui Cristi Chivu, după 2-0 cu Ajax: "Merită toate laudele"
Remarcatul surpriză al lui Cristi Chivu, după 2-0 cu Ajax: "Merită toate...
PeRoz Cine e soția lui Robert Redford, cea care i-a stat alături până la final. În culisele mariajului cu femeia care i-a oferit o viață nouă
Cine e soția lui Robert Redford, cea care i-a stat alături până la final...
Film Now Tragediile care au marcat viața lui Robert Redford. Durerea inimaginabilă care l-a schimbat pentru totdeauna
Tragediile care au marcat viața lui Robert Redford. Durerea inimaginabilă...
Digi World Cum să-ți învingi atacurile de panică. Trucul de 15 secunde care calmează instant anxietatea, recomandat de medici
Cum să-ți învingi atacurile de panică. Trucul de 15 secunde care calmează...
ProFM Andrea Bocelli, declarații rare despre căsnicia cu Veronica Berti: „Niciodată nu ne plictisim!” Care este secretul căsniciei lor
Andrea Bocelli, declarații rare despre căsnicia cu Veronica Berti...
Digi Life Cafeneaua din serialul "Friends" va fi recreată în Times Square din New York
Cafeneaua din serialul "Friends" va fi recreată în Times Square din New...
Aleksei Navalnîi Alexei Navalny
Văduva lui Navalnîi susţine că analize făcute în străinătate arată că...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
toto dumitrescu
Expertiza INML a stabilit că Toto Dumitrescu a consumat cocaină. Procurorii cer arestarea lui...
President Trump state visit to UK
Trump, în prima zi a vizitei în Regatul Unit. Președintele SUA și soția sa, întâmpinați de...
RomaÕs Portugal coach Jose Mourinho looks during the Serie A football match between Empoli vs As Roma at the Carlo Castellani Stadium Empoli, north Italy, on September 12, 2022.
Jose Mourinho va fi noul antrenor al echipei Benfica Lisabona, anunţă televiziunea portugheză
Jardin des plantes botanical garden and museum, Paris, France. Jardin des plantes Park and museum, Paris, France
Aproape șase kilograme de aur, furate din colecţiile Muzeului Naţional de Istorie Naturală din...