Procurorii Parchetului Militar au dispus instituirea sechestrului asigurator asupra bunurilor deținute de Raed Arafat, șeful DSU, în dosarul în care acesta este cercetat, alături de alte 16 persoane, pentru presupuse fapte legate de introducerea în țară a unui elicopter SMURD fără îndeplinirea formalităților vamale.
Potrivit informațiilor transmise de Digi24, măsura vizează și conturile companiilor Airbus România și Omniasig, implicate în același dosar.
Ancheta pornește de la un accident aviatic produs în Republica Moldova
Dosarul, în care Raed Arafat a fost pus oficial sub acuzare în luna aprilie, are în vedere modul în care Inspectoratul General de Aviație a intrat în posesia unui elicopter primit ca despăgubire în anul 2017.
Aeronava a fost oferită după tragedia din 2016, când un elicopter SMURD aflat într-o misiune în Republica Moldova s-a prăbușit în localitatea Haragîș. În urma accidentului, autoritățile române au avut de ales între despăgubiri financiare și primirea unui alt elicopter în locul celui pierdut.
Potrivit anchetatorilor, pe 2 iunie 2016, un elicopter al Inspectoratului General de Aviaţie al MAI, aflat în misiune SMURD în Republica Moldova, s-a prăbuşit în zona localităţii Haragîş. Accidentul a dus la distrugerea totală a aeronavei şi la moartea celor patru persoane aflate la bord.
Prejudiciul estimat a ajuns la aproape 8 milioane de lei
Potrivit procurorilor militari, elicopterul a fost introdus în România și utilizat ulterior fără efectuarea formalităților vamale obligatorii.
„S-a constatat că introducerea acestei aeronave în România și exploatarea sa ulterioară au avut loc fără efectuarea formalităților vamale, cu consecința producerii unei pagube bugetului de stat, reprezentând TVA datorată în vamă, în cuantum de 4.435.269 de lei”, au transmis procurorii.
La această sumă s-au adăugat dobânzi și penalități calculate în timp, astfel că prejudiciul estimat de anchetatori se ridică în prezent la aproximativ 8 milioane de lei.
Dosarul este în continuare în faza de urmărire penală, iar măsura sechestrului asigurător are rolul de a garanta recuperarea eventualului prejudiciu, în cazul în care instanța va stabili existența acestuia.
Citește și: Raed Arafat, audiat la DNA în cazul achiziţionării unui elicopter pentru care nu s-ar fi plătit TVA
Citește și: Raed Arafat, noi precizări în legătură cu dosarul de contrabandă: „Acuzaţia ignoră poziţii oficiale!”
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!