Acum la Digi FM NEIKED FT MAE MULLER AND POLO G - Better Days
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Radu Marinescu, despre o posibilă demisie după ce a fost acuzat de plagiat: „Nu consider că am motive. Premierul are la dispoziție mecanisme instituționale”

radu marinescu
Radu Marinescu / Foto: Facebook

Ministrul Justiţiei, Radu Marinescu, anunţă că nu demisionează în urma acuzaţiilor de plagiat privind teza sa de doctorat. ”Nu demisionez, pentru că împotriva mea s-a formulat o acuzaţie fără să aibă niciun fel de validitate instituţională şi având şi un caracter eclectic, contradictoriu şi plin de calomnii personale”, argumentează Marinescu.

El afirmă că, dacă premierul vrea ca el să plece din Guvern, Bolojan are instrumente legale pentru a-l schimba din funcţie.

De ce să demisionez? Nu, nu consider că am motive. Demisionez în momentul în care exercitarea mandatului meu în substanţa sa, în proiectele sale, în obiectivele sale ar fi afectată, în momentul în care Parlamentul care a învestit acest guvern ar retrage încrederea, sunt nişte ipoteze care sunt prevăzute şi de lege. Nu demisionez pentru că împotriva mea s-a formulat o acuzaţie fără să aibă niciun fel de validitate instituţională şi având şi un caracter eclectic, contradictoriu şi plin de calomnii personale cu privire la exercitarea avocaturii de către mine, apartenenţa la PSD care e o mare problemă pentru doamna Şercan şi altele”, a afirmat Radu Marinescu, luni seară, la România TV, potrivit News.ro

Totodată, întrebat dacă va renunţa la funcţia din Guvern în situaţia în care prim-ministrul Ilie Bolojan îi va solicita acest lucru, Marinescu a răspuns că premierul are mecanismele instituţionale pentru a-l revoca.

Domnul premier are la dispoziţie nişte mecanisme instituţionale dacă doreşte să acţioneze cu privire la un ministru. Eu am avut o conduită de colaborare instituţională corectă în cadrul Guvernului. Dacă se doreşte o astfel de abordare, atunci poate fi executată, cu respectarea legii”, a răspuns Marinescu.

El a subliniat că, după acuzaţiile de plagiat, nu a discutat nici cu premierul Ilie Bolojan, nici cu preşedintele Nicuşor Dan, nefiind contactat de niciunul dintre aceştia.

PressOne relatează că mai mult de jumătate din teza de doctorat în Drept a ministrului Justiţiei, Radu Marinescu, este plagiată.

Potrivit analizei PressOne, cel puţin 56,68% dintre paginile lucrării cu titlul ”Sistemul mijloacelor de probă în procesul civil” conţin text copiat din alţi autori. Este vorba despre 140 de pagini din cele 247 ale lucrării.

Cea mai mare parte a conţinutului plagiat provine din alte trei lucrări, iar în unele situaţii calupurile de text preluat cuvânt cu cuvânt se întind chiar şi până la 25 de pagini consecutive, susţine PressOne într-o investigaţie realizată de jurnalista Emilia Şercan, care a dezvăluit plagiate şi titluri academice obţinute prin fraudă în cazul mai multor persoane publice.

Conform PressOne, tehnica de preluare neautorizată de conţinut folosită de actualul ministru al Justiţiei este cea mai des întâlnită în tezele de doctorat ale demnitarilor români: plagiatul copy-paste. Această tehnică se referă la copiatul cuvânt cu cuvânt al unui text, fără ca acesta să fie marcat cu ghilimele - semnele care demarchează un text preluat - şi fără a fi atribuit autorului original.

Ministrul Justiţiei, Radu Marinescu, a respins acuzaţiile şi a afirmat că teza sa de doctorat a fost realizată sub coordonarea unui reputat academician profesor universitar doctor, că a respectat ”îndrumările şi standardele de etică şi calitate ştiinţifică, în conformitate cu legislaţia din acel moment” şi că lucrarea a fost evaluată de profesorul îndrumător, de comisia de doctorat şi de CNATDCU, ”conform tuturor rigorilor”, fără a i se ”semnala vreo neconformitate”.​ Marinescu a amintit că, potrivit deciziei 364, din 8 iunie 2022, a Curţii Constituţionale (obligatorie), aceste standarde ”nu pot fi reexaminate cu relevanţă juridică, în contextul succesiunii în timp a legilor, sub aspectul valorii ştiinţifice a lucrării, neexistând niciun temei constituţional sau legal în acest sens”.

Citește și: Ministrul Justiției, acuzat de plagiat în lucrarea de doctorat. Răspunsul lui Radu Marinescu: "De ce acum? De ce eu?"

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 - Part 18
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
daianu
Daniel Dăianu lansează un avertisment dur: „România riscă să intre cu...
mihai tatulici
Mihai Tatulici, prima voce din seria „Ca să știi ce se întâmplă”: O...
Pe aceeași temă
New York Knicks v Cleveland Cavaliers - Game Three
Războiul poeziilor. Ce a decis a judecătoare din Florida după ce Taylor Swift a fost acuzată...
george simion si Silvia Uscov
Avocata AUR, Silvia Uscov, și-a dat demisia din partid: "Am descoperit că nu suntem animaţi de...
Diana Matei
Diana Matei, adevărul despre motivul pentru care și-a dat demisia din MApN după 20 de ani: „Nu...
Keir Starmer
Premierul britanic Keir Starmer a demisionat din funcție și de la conducerea Partidului...
Te-ar putea interesa și
Adrian Veştea
Tabăra Veştea din PNL susţine că excluderile anunţate la Congres vor fi atacate în instanță...
BRUSSELS-EUROPEAN-COUNCIL-SCHENGEN
Cătălin Predoiu şi-a dat demisia din funcţia de prim-vicepreşedinte al PNL, în şedinţa...
Primarul municipiului Buzău, Constantin Toma
Constantin Toma, primarul Buzăului, și-a dat demisia de la vârful PSD: "Nu mă mai regăsesc". A...
Demeter Andras Istvan
Kelemen Hunor, după scandalul și demisia lui Demeter Andras Istvan de la Ministerul Culturii...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
stefania speak (12)
De ce are Speak peste 300 de perechi de sneakers: „A fost o traumă. Când eram mic, nu aveam...
damian draghici (1)
„Oricum o să mori, așa că fii autentic" – Damian Drăghici, sincer până la capăt la matinalul...
vlad craioveanu oana zamfir kira hagi (3)
Kira Hagi, despre iubire, bunici și teatru: Mă simt binecuvântată că port acest nume
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
Ultimele știri
Nicușor Dan
Nicuşor Dan: În momentul de faţă nu există un prim-ministru care să strângă majoritatea
la un pas sa fie aspirat afara din avion
"Centura i-a salvat viața". Soția pasagerului care a fost la un pas de a fi aspirat afară din...
Moo Deng, World Famous Pygmy Hippo, Celebrates First Birthday
Celebrul hipopotam Moo Deng prevede o finală Franţa - Anglia la CM 2026
florin negrutiu 7701
Florin Negruțiu, la Digi FM, despre normalizarea urii: „Acest discurs ne poate duce înapoi în...