Acum la Digi FM Marius Dobre ANDIA - Pata de culoare

Proteste în mai multe oraşe din Bulgaria faţă de adoptarea monedei euro. Manifestanţii cer referendum şi demisia guvernului

Proteste în mai multe oraşe din Bulgaria faţă de adoptarea monedei euro/ Profimedia
Proteste în mai multe oraşe din Bulgaria faţă de adoptarea monedei euro/ Profimedia

În mai multe oraşe din Bulgaria au avut loc sâmbătă demonstraţii împotriva adoptării monedei euro, care ar urma să se producă la 1 ianuarie 2026, participanţii la protestele organizate în apărarea monedei naţionale, leva, cerând organizarea unui referendum şi demisia actualului guvern, relatează Novinite.com.

Convoaie de maşini şi marşuri de protest au fost organizate în Sofia, Varna, Veliko Tarnovo şi Iambol, iar alte adunări au fost semnalate în Pazardjik, Burgas, Şumen şi Ruse.

În capitala Sofia, protestul a început la ora locală 19:00 în faţa Adunării Naţionale. Demonstranţii au blocat bulevardul Ţar Osvoboditel, scandând lozinci în favoarea monedei naţionale şi fluturând drapele bulgare. Marşul de protest a traversat bulevardele Patriarh Evtimi şi Vitoşa, înainte de a se întoarce la punctul de plecare. În întreaga zonă a fost o prezenţă puternică a forţelor de ordine, pentru a asigura ordinea, relatează News.ro.

La Varna a fost al şaselea weekend consecutiv de proteste faţă de euro. Oamenii s-au adunat în Piaţa Independenţei înainte de a mărşălui pe principalele străzi ale oraşului. Mulţimea, condusă în parte de partidul naţionalist „Renaştere”, a intonat cântece patriotice şi imnul naţional. Participanţii şi-au exprimat îngrijorarea că adoptarea euro va duce la scăderea nivelului de trai şi va submina suveranitatea economică a Bulgariei.

În Veliko Tarnovo, a fost cel de-al patrulea protest în decurs de o lună şi jumătate. Manifestanţii au mărşăluit pe străzile centrale şi s-au adunat în faţa clădirii Administraţiei Regionale. Deputatul Anghel Iancev s-a adresat mulţimii, insistând asupra organizării unui referendum pentru amânarea adoptării euro, apărarea leva şi forţarea guvernului să demisioneze. Potrivit lui Iancev, introducerea euro are loc în mod ilegal, fără consultarea publică şi pe baza unor date economice manipulate. „Puterea unei monede rezidă în atractivitatea sa şi în încrederea pe care o inspiră”, a declarat el susţinătorilor săi.

O coloană de maşini a protestat şi în Iambol, marcând a doua acţiune de acest gen din ultimele săptămâni. Deputatul Nikola Dimitrov de la partidul de extremă dreapta „Reneştere” a declarat că acţiunile de protest şi voturile de neîncredere vor continua până la demiterea actualului guvern. El a subliniat că cererile protestatarilor depăşesc problemele monetare şi includ solicitarea de alegeri anticipate. „Instabilitatea politică ar putea de fapt să contribuie la protejarea leva”, a susţinut deputatul.

Demonstraţii similare au fost semnalate şi în Pazardjik, Burgas, Şumen şi Ruse. Organizatorii şi susţinătorii mişcării au declarat că protestele vor continua cel puţin până pe 8 iulie, când Consiliul pentru Afaceri Economice şi Financiare al UE (ECOFIN) urmează să voteze definitiv foaia de parcurs pentru aderarea Bulgariei la zona euro.

Bulgaria a primit, la începutul lunii trecute, aprobarea Comisiei Europene şi a Băncii Centrale Europene de a adera la euro de la 1 ianuarie 2026. În ciuda beneficiilor preconizate de adoptarea monedei unice europene, mulţi bulgari sunt însă sceptici. Corupţia generalizată, inegalitatea flagrantă a veniturilor şi o criză politică de patru ani marcată de o serie de alegeri anticipate şi coaliţii fragile au erodat încrederea în autorităţi. Mulţi se tem de o creştere a preţurilor în timpul tranziţiei, aşa cum s-a întâmplat în alte ţări care au aderat în ultimul deceniu.

Bulgaria, care a aderat la Uniunea Europeană în 2007, odată cu România, va deveni a 21-a ţară care va adopta euro la 1 ianuarie 2026. Schimbarea va facilita fluxurile comerciale şi îi va oferi un loc în Consiliul guvernatorilor Băncii Centrale Europene, care stabileşte rata dobânzii.

Adoptarea monedei unice de către Bulgaria va avea loc la trei ani după ultima extindere a zonei euro, când Croaţia a aderat la zona monetară unică la începutul anului 2023.

Aderarea Bulgariei la zona euro va lăsa doar şase dintre cele 27 de ţări ale UE în afara zonei monetare unice: Suedia, Polonia, Republica Cehă, Ungaria, România şi Danemarca. Niciuna dintre aceste ţări nu are planuri imediate de adoptare a monedei euro, fie din motive politice, fie pentru că nu îndeplinesc criteriile economice necesare.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Eurovision 2026
Eurovision 2026. Viena va găzdui ediția 70 a concursului de muzică...
Light,Bulb,With,Wood,House,On,The,Table,,A,Symbol
Consumatorii vulnerabili pot solicita online acordarea tichetelor de...
Cumpărături de ouă și alte produse alimentare în supermarket, hypermarket de comerț, shopping, mâncare
Eurostat: România a fost şi în luna iulie ţara cu cea mai mare...
Pe aceeași temă
Crossed arms Bulgarian soldier with national waving flag on background - Bulgaria Military theme.
Bulgaria va găzdui o nouă bază NATO ca parte a consolidării flancului estic. Ce capacitate va...
Mașina de poliție din Bulgaria/ Profimedia
Șofer român, reţinut după un accident grav petrecut în centrul Bulgariei. Un alt şofer român...
protest pe tir, autostrada a1
Protest pe A1. Doi șoferi și-au oprit TIR-urile pe autostradă, s-au urcat pe cabină și au...
protest piata victoriei
Manifestație anti-Guvern și pro-Călin Georgescu. Un bărbat a venit cu o dubă plină cu cartofi...
Te-ar putea interesa și
Bulgaria trece oficial la euro la 1 ianuarie 2026/ Shutterstock
Bulgaria aşteaptă marți ultima aprobare pentru a adopta moneda euro. De la 1 ianuarie 2026...
protest elevi si studenti burse
Elevii și studenții protestează duminică față de scăderea burselor: "Nu din burse strângeți...
Cât costă un bilet de repatriere din Israel/ Shutterstock
40 de cetăţeni români au fost repatriaţi din Israel cu ajutorul autorităților din Bulgaria
Bulgarian,And,European,Union,Banknotes.,Bulgarian,Currency,Banknotes.,Bgn.,Euro.
Bulgarii vor trece la euro, dar jumătate dintre ei nu doresc asta. „Noi ne descurcăm greu cu...
Partenerii noștri
Digi24 Erdogan l-a informat pe Putin care este poziția Turciei în viitoarele negocieri de pace pentru Ucraina
Erdogan l-a informat pe Putin care este poziția Turciei în viitoarele...
DigiSport Ce au remarcat Florin Tănase și Adrian Șut în jocul celor de la Aberdeen, înaintea duelului direct
Ce au remarcat Florin Tănase și Adrian Șut în jocul celor de la Aberdeen...
PeRoz A născut în baia unei camere de hotel, în vacanță, fără să știe o clipă că era gravidă: "A apărut din senin, n-am avut niciun indiciu"
A născut în baia unei camere de hotel, în vacanță, fără să știe o clipă că...
Film Now Sharon Stone, motivul pentru care a lăsat-o mai moale cu actoria după AVC-ul din 2001: "Am avut o carieră imensă, dar aproape am murit"
Sharon Stone, motivul pentru care a lăsat-o mai moale cu actoria după...
Digi World Cine este Larry Ellison, mogulul tehnologic care vine tare din urmă şi l-ar putea detrona pe Elon Musk în clasamentul miliardarilor?
Cine este Larry Ellison, mogulul tehnologic care vine tare din urmă şi...
Stirile Kanal D Începerea școlii pe 8 septembrie cu salarii şi burse, imposibilă! Anunțul făcut de ministrul Educației despre situația de criză
Începerea școlii pe 8 septembrie cu salarii şi burse, imposibilă! Anunțul...
ProFM Andreea Antonescu rememorează cel mai greu moment al vieții sale, pierderea tatălui la doar 18 ani: "Singurul lucru care m-a doborât"
Andreea Antonescu rememorează cel mai greu moment al vieții sale...
Digi Life Palestina va avea reprezentantă la Miss Universe, o premieră în istoria concursului: „Eu port vocea unui popor care refuză să fie redus la tăcere”
Palestina va avea reprezentantă la Miss Universe, o premieră în istoria...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
ianis si elena hagi
Soția lui Ianis Hagi a născut un băiețel de nota 10, la o clinică privată din București. E...
politie
Profesor de religie, reţinut pentru viol asupra unei eleve de 14 ani
Aedes,Aegypti,Mosquito.,Close,Up,A,Mosquito,On,Leaf,
Număr record de cazuri de boli transmise de ţânţari în Europa. Recomandările specialiștilor
Cătălin Chirilă, kanoista, sportovec
Cătălin Chirilă s-a calificat în semifinale la canoe simplu pe 500 m şi 1.000 m, la...