Un raport preliminar al INSEMEX privind explozia din Rahova arată că sursa scurgerilor de gaze s-ar fi aflat în exteriorul blocului, nu în subsolul clădirii, scrie Digi24, citând surse apropiate anchetei.
Potrivit informațiilor obținute de jurnaliștii Digi24, conducta de gaze subterană, aflată în afara blocului, a fost fisurată, ceea ce a dus la scurgeri care s-au acumulat ulterior în subsolul imobilului.
De asemenea, raportul preliminar indică faptul că, cel mai probabil, țeava a fost avariată din cauza unui scurtcircuit produs la un cablu electric din apropiere, care s-a topit. Legislația interzice amplasarea unei țevi de gaze lângă un cablu de energie electrică. Conducta principală trecea prin același tunel subteran în care se aflau și cablurile electrice, precum și alimentarea cu apă a imobilului din cartierul Rahova.
Astfel, gazul scurs s-a propagat prin rețeaua de galerii a sistemului de canalizare și termoficare, ajungând în subsolul blocului, de unde a urcat prin sistemul de ventilație, prin coloanele de aerisire ale clădirii. Acumularea de gaz de la subsol s-a ridicat pe coloana verticală a blocului, însă, la etajul 5, aerisirea era înfundată. Prin urmare, deși robinetul de la intrarea în bloc era oprit, gazul s-a acumulat în apartamentul în care s-a produs explozia vineri dimineață. În momentul în care s-a format un arc electric, de exemplu, atunci când cineva a aprins lumina, a avut loc deflagrația.
Totodată, o parte din țeava găsită fisurată a fost ridicată de specialiștii de la INSEMEX și trimisă în laborator, la Gorj, pentru o expertiză tehnică amănuțită.
INSEMEX este institutul național care se ocupă de siguranța în caz de explozii în România și a fost desemnat de procurori să analizeze cauzele tehnice ale deflagrației din Rahova.
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!