Plajele din Vama Veche s-au deschis pentru turiști. Prețurile pentru șezlonguri sunt de 30 de lei în timpul săptămânii și 35 de lei în weekend.
Situația va fi un pic diferită, anul acesta. Administratorii plajelor nu vor mai putea opera la capacitate maximă din cauza măsurilor de distanțare socială.
Anul acesta am pregătit plaja cu 80 de umbreluțe. Asta înseamnă undeva 150 de umbreluțe capacitate maximă. Este o creștere de 5 lei per șezlong, ținând cont că s-a redus numărul de locuri pe plajă și apar niște cheltuieli noi. La fiecare schimbare de client șezlongurile trebuiesc dezinfectate. Avem trei culoare. Plaja are cam 100 de metri deschidere la mare și am creat trei zone de acces unde nu-i obligăm să-și ia șezlongul, unde pot să se așeze cu prosopul, a declarat Cornel Lazăr, care administrează două plaje în Vama Veche.
Tot din cauza riscului de răspândire a noului coronavirus, activitățile de seară nu vor fi încă deschise.
Problema e cu activitatea de seară pe care încă nu o vom deschide din frică că nu putem manageria aglomerația de oameni. Vama Veche e o stațiune cu specific aparte. O stațiune de tineret, unde oamenii petrec pe plajă. La noi pe plajă se strâng în mod normal între 1.000 și 2.000 de oameni. Aici va fi lovitura financiară, a mai spus administratorul.
Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!