Capitala Ucrainei a fost zguduită în noaptea de miercuri spre joi de unul dintre cele mai violente atacuri din ultimele săptămâni. Rusia a lansat un bombardament de amploare asupra Kievului, folosind drone, rachete balistice și rachete de croazieră, iar bilanțul provizoriu indică cel puțin nouă morți și 56 de răniți, printre care și doi copii.
Atacul a venit la doar câteva ore după ce președintele Volodimir Zelenski avertizase că Moscova pregătește o ofensivă de mari proporții și i-a îndemnat pe ucraineni să fie extrem de vigilenți.
Primele explozii au fost auzite miercuri seara, în timpul unei alerte aeriene. Potrivit jurnaliștilor AFP aflați la Kiev, o detonare puternică a fost urmată de un nor dens de fum care s-a ridicat deasupra centrului orașului, iar apoi au izbucnit flăcări și scântei.
Pompierii și echipajele medicale au intervenit de urgență, însă atacurile au continuat pe parcursul nopții. La aproximativ 50 de minute după prima explozie, o nouă deflagrație a zguduit zona, proiectând resturi în aer, relatează News.ro.
Pe străzile capitalei, locuitorii s-au grăbit spre adăposturile subterane, mulți dintre ei transportând saltele și bagaje, pregătiți să petreacă ore întregi în siguranță.
Autoritățile ucrainene au anunțat că atacul a afectat cel puțin cinci districte din regiunea Kiev. Primarul capitalei, Vitali Klitschko, a precizat că una dintre clădirile avariate găzduia o stație de ambulanțe. Cinci cadre medicale au fost rănite în urma bombardamentului, iar un paramedic se află în stare critică.
Într-un alt cartier, acoperișul unui bloc de locuințe a fost cuprins de flăcări, iar echipele de intervenție au încercat să salveze mai multe persoane rămase blocate într-un imobil cu nouă etaje afectat de explozii.
Șeful administrației militare a Kievului, Timur Tkacenko, a acuzat Rusia că a vizat în mod deliberat zone rezidențiale.
„Inamicul lovește intenționat cartierele de locuințe și ucide civili”, a transmis acesta.
Zelenski avertizase asupra atacului
Cu doar câteva ore înainte de bombardament, președintele Volodimir Zelenski, aflat într-o vizită la Dublin, declarase că serviciile de informații dețin indicii privind pregătirea unui atac major.
„Noi ştim că (preşedintele rus Vladimir) Putin pregăteşte acest atac masiv împotriva Ucrainei de o vreme", a afirmat liderul ucrainean, cerând populației să respecte toate măsurile de siguranță în timpul alertelor aeriene.
După începerea atacurilor, Zelenski și-a întrerupt vizita și a anunțat că revine de urgență la Kiev. În paralel, Ministerul rus al Apărării a susținut că, în cursul aceleiași nopți, apărarea antiaeriană a Rusiei a interceptat 327 de drone ucrainene, pe fondul intensificării atacurilor lansate de Kiev asupra teritoriului rus și al blocării negocierilor de pace mediate de Statele Unite.
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!