Acum la Digi FM FUGEES - Ready Or Not

Nicuşor Dan: „De la ce funcţie în sus consideră BEC că un cetăţean are dreptul la liberă exprimare?” Candidatul acuză folosirea unor măsuri diferite

Nicusor Dan
Nicușor Dan / Foto: Profimedia

Candidatul independent la alegerile prezidenţiale Nicuşor Dan acuză, luni seară, Biroul Electoral Central că s-a transformat ”în Biroul Electoral al Cenzurii libertăţii de exprimare”.

”Prin mai multe decizii din ultimele zile BEC s-a transformat în Biroul Electoral al Cenzurii libertăţii de exprimare. Peste 150 de cetăţeni români neafiliaţi politic, care au scris opinii în limitele libertăţii de exprimare despre candidaţii la prezidenţiale, au primit decizii prin care postările lor au fost şterse de pe marile reţele de socializare”, a scris, luni seară, pe Facebook, Nicuşor Dan, potrivit News.ro

Acesta susţine că, în acelaşi timp, Marcel Ciolacu face campanie pentru Crin Antonescu, fără a respecta legislaţia.

Marcel Ciolacu, prim-ministru, actor politic, susţinător şi finanţator prin partidul pe care îl conduce al candidatului Crin Antonescu, are voie să scrie despre mine făcând explicit campanie electorală candidatului coaliţiei fără menţiunile obligatorii impuse de AEP la finalul postărilor sale. Menţiuni obligatorii adoptate de guvernul condus tot de Marcel Ciolacu”, a mai scris Dan.

Potrivit acestuia, ”interpretările BEC în ambele situaţii, şi în ceea ce priveşte simpli cetăţeni cât şi în ceea ce-l priveşte pe şeful PSD Marcel Ciolacu, sunt eronate şi periculoase pentru că se folosesc măsuri diferite”.

Aici nici nu mai este vorba despre candidatura mea ci despre restrângerea libertăţilor democratice ale fiecărui cetăţean căruia îi este interzisă opinia politică. Unii devin mai egali decât alţii în ceea ce priveşte libertatea de exprimare aşa că întreb din nou BEC-ul. De la ce funcţie în sus are un cetăţean dreptul la liberă exprimare?”, a mai transmis Nicuşor Dan.

Reacţia acestuia vine după Decizia 330/ 13.04.2025 a BEC.

Biroul Electoral Central a decis, sâmbătă, în şedinţă, că atât timp cât USR are un candidat care participă în competiţia electorală, în primul tur de scrutin, formaţiunea nu poate face campanie electorală, de niciun fel, unui alt candidat care participă la acelaşi proces electoral.

BEC a mai dispus înlăturarea unor materiale de propagandă ale USR pentru Nicuşor Dan, de pe o platformă mare.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
3 780x440
Digi FM - Sezon nou, de 10
woofest Vizual 3
Cu Digi FM, Bobiță dă din coadă de bucurie! Cum care Bobiță?
Lucy Guo Profimedia Images
Cum a ajuns Lucy Guo cea mai tânără miliardară ”self-made” din lume...
Pe aceeași temă
Nicușor Dan
Nicuşor Dan, întrebat dacă a luat o decizie unde va locui ca președinte: „ Cumva s-a...
2025-06-04-1110
Nicuşor Dan, despre măsurile fiscale: În momentul în care iei măsuri sub presiunea timpului...
Nicuşor Dan/ Profimedia
Mesajul lui Nicuşor Dan la Chişinău: „Poate n-ar fi rău să copiem Marea Dictare Naţională. Am...
Maia Sandu and Nicușor Dan/ Profimedia
Preşedintele Nicuşor Dan, vizită oficială în Republica Moldova de Ziua Limbii Române...
Te-ar putea interesa și
Nicusor Dan, Maia Sandu (1)
Nicușor Dan merge duminică în Republica Moldova, de Ziua Limbii Române. E a treia vizită a...
nicușor dan
Nicuşor Dan: „Le urez prietenilor ucraineni puteri reînnoite şi speranţă neclintită pentru un...
dan
Nicuşor Dan: „Eu sunt dintre pesimişti, eu cred că Rusia va trage de timp în continuare...
Nicușor Dan
Nicușor Dan: „E un lucru foarte bun că SUA sunt interesate de războiul din Ucraina și de...
Partenerii noștri
Digi24 VIDEO „Controlul maselor prin COVID”. Conferință conspiraționistă despre vaccin cu medici din România
VIDEO „Controlul maselor prin COVID”. Conferință conspiraționistă despre...
DigiSport I-a dat gol lui Real Madrid, iar acum semnează în SuperLigă! Luni ajunge în România
I-a dat gol lui Real Madrid, iar acum semnează în SuperLigă! Luni ajunge...
PeRoz Jennifer Aniston, adevărul despre operațiile estetice. Ce proceduri are la 56 de ani și cum privește acum îmbătrânirea
Jennifer Aniston, adevărul despre operațiile estetice. Ce proceduri are la...
Film Now Catherine Zeta-Jones strălucește la orice vârstă. Actrița de 55 de ani și-a fermecat fanii veniți să o vadă la New York
Catherine Zeta-Jones strălucește la orice vârstă. Actrița de 55 de ani...
Digi World Clip viral cu o simulare care arată de ce poziția de siguranță poate face diferența dintre viață și moarte într-un accident aviatic
Clip viral cu o simulare care arată de ce poziția de siguranță poate face...
ProFM Sabrina Carpenter reacționează după controversa legată de coperta albumului „Man’s Best Friend”: „Trebuie să ieșiți mai des”
Sabrina Carpenter reacționează după controversa legată de coperta...
Digi Life Cine este japonezul care a escaladat Muntele Fuji la 102 ani: "Am fost foarte tentat să renunţ la jumătatea drumului"
Cine este japonezul care a escaladat Muntele Fuji la 102 ani: "Am fost...
max (1)
Max Verstappen s-a impus în calificări la Monza, cu un record al...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Venice - Arrival Emma Watson MP
Hermione, la Veneția. Emma Watson, imaginea eleganței într-o rochie mini, în Italia. Fanii...
Trump Hosts GOP Members of Congress in the Newly Renovated Rose Garden
Trump va asista la finala masculină de la US Open. Ce spun Alcaraz și Sinner
'This Morning' TV show, London, UK - 27 Aug 2025
Orlando Bloom, primele declarații despre despărțirea de Katy Perry. Cum gestionează recentele...
Stars Pack the Stands for Semifinal at US Open 2025 Day 12
Anunțul lui Djokovic, după ce a fost învins în semifinale la US Open 2025