Acum la Digi FM Alex Vidia JAY SEAN - Ride It

Mama copilului mort la Sanador: „Nu știu ce ar fi trebuit să facă mai mult medicii ca să își piardă dreptul de liberă practică”

Spitalul Sanador

Mama copilului care a murit în urma operatiei facute la Sanador nu este mulţumită de verdictul dat de Colegiul Medicilor, pentru că permite în continuare medicului vinovat să profeseze. Andreea Duţă este de părere că instituţia ar trebui desfiinţată.

E o mizerie decizia Colegiului Medicilor. Am spus în nenumărate rânduri că nu am încredere în această instiuție din care principalul vinovat, dr. Bălănescu, cred că face și parte sau soțul ei face parte. Fac parte din toate comisiile posibile și imposibile. Colegiul Medicilor demonstrează încă o dată că e inutilă în societatea românească, demonstrează că e diletant. Votul de blam e o sancțiune care privește imaginea, noi operăm aici cu imagini, nu operăm cu vieților oamenilor. Nu știu ce ar fi trebuit să facă mai mult echipa de medici care care mi-a omorât copilul ca să își piardă dreptul de liberă practică, mă întreb”, a spus Andreea Duță, la Digi24.

Despre faptul că nu s-a făcut referire la concluzia Institutului de Medicină Legală, în urma căreia s-a stabilit că bebelușul a murit din cauza unui vas de sânge atins în timpul operației, ceea ce a provocat hemoragia internă, femeia a spus că „este protejată doamna Bălănescu”.

Sunt protejați medicii de către Colegiul Medicilor, care nu ar trebuie să mai existe, nu-și găsește sensul, e o gaură neagră în care se mușamalizează toate cazurile, în care pacienții au de pierdut întotdeauna”, a completat mama bebelușului mort la Sanador.

Medicii au greşit în cazul copilului care a murit anul trecut la clinica privată Sanador. Iar dacă ar fi fost mai atenţi, tragedia ar fi fost evitată. Aceasta este concluzia la care a ajuns Colegiul Medicilor, după ce a anchetat cazul. A fost deschis și un dosar penal, dar medicul care a făcut operația profesează în continuare cel puțin până la finalizarea anchetei penale.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – Mix Maraton 2026 - Part 1
switch_day_770x440
SWITCH DAY: 29 ianuarie. O zi, toate perspectivele. Digi24, Digi...
craioveanu marius sava c1b68d54-7272-45e1-b73f-427e6c013cd9
Mituri despre frig, alcool și somn + adevărul despre sforăit și...
audiente_ian26_digifm_770x440
Digi FM. Un radio bine crescut! Peste 1,3 milioane de ascultători, pe...
Pe aceeași temă
Colegiul Medicilor/ Foto: Facebook
Colegiul Medicilor, despre situaţia de la Spitalul Rovinari, unde un medic a murit în timpul...
Bucharest, Romania. 29th Aug, 2025: Alexandru Rogobete, Romanian Minister of Health, makes a press statement briefly presenting the reform package aimed at reducing the deficit, which the government will assume in next week's parliamentary plenary session
Ministrul Sănătății, după conferinţa de contestare a vaccinurilor, de la Braşov: Colegiul...
Ekg,Monitor,At,Icu,In,Hospital
Colegiul Medicilor, despre ancheta de la Spitalul Pantelimon: În toate cele 17 cazuri de deces...
Medical,Staff,Working,At,The,Hospital:,Doctor,And,Nurse,Checking
Doctorii cer renegocierea valorii punctului de servicii acordate de medicii de familie şi de...
Te-ar putea interesa și
maternitate
Colegiul Medicilor, solidar cu personalul din Maternitatea Botoşani, care se „confruntă cu...
spitalul judetean de urgente tg jiu
Femeie operată greșit de hernie, la Târgu Jiu. Medicii nu și-au dat seama că este însărcinată...
Pat de spital cu telecomandă de chemat asistenta
Doctor, despre cazul medicului arestat penntru că implanta dispozitive cardiace de la cadavre...
Medici de familie, doctori, sanitar, medical, spital, stetoscop, medicină
Colegiul Medicilor din București: Suntem disperați. De prea multe ori am auzit „Nu pot să...
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
pavel bartos site
Pavel Bartoș, în vizită la matinalul Digi FM: povești din culise, provocări amuzante și magia...
Ada Galeș
Ada Galeș, despre forma rară de cancer care i-a pus vocea în pericol: M-a ajutat faptul că...
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
Ultimele știri
JD Vance
JD Vance îşi reia atacurile şi spune că Europa „a apucat pe calea sinuciderii civilizaţiei”
ND 2025-11-12-5216
Preşedintele Nicuşor Dan: „Sunt şanse ca numirile la SRI şi SIE să fie în următoarele...
Dan Negru/ Foto: Facebook
Dan Negru, mesaj tranșant după cazul din Timiș, unde un băiat a fost ucis de doi adolescenți...
Loto/ Shutterstock
A devenit milionar peste noapte. Un jucător din Bacău a câștigat premiul de peste 1,1 milioane...