Acum la Digi FM TRAVIE MCCOY FT BRUNO MARS - Billionaire

MAE: Atenţionare de călătorie pentru Italia, din cauza coronavirusului

Coronavirus, chinez cu mască

MAE a emis o atenţionare de călătorie pentru Italia din cauza coronavirusului și îi anunță pe românii care vor să plece în Italia sau se află deja acolo că Guvernul italian a decretat starea de urgență.

Ministerul Afacerilor Externe informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Republica Italiană că Guvernul italian a decretat starea de urgență în urma riscului sanitar produs de apariția unor noi cazuri de infecție cu COVID-19 (coronavirus) concentrate îndeosebi în regiunile Lombardia și Veneto.

Măsurile suplimentare luate de autoritățile italiene în vederea restrângerii focarelor și prevenirii răspândirii virusului includ interdicția de a părăsi sau de a intra în zonele în care s-au înregistrat majoritatea cazurilor, închiderea localurilor publice, anularea activităților sportive sau recreative, suspendarea cursurilor școlare și emiterea de alerte pentru urgență sanitară care sfătuiesc cetățenii să rămână în case în regiunile în care s-au înregistrat aceste cazuri.

„Cetățenii cu simptome care pot indica infectarea cu coronavirus sunt rugați să NU se prezinte pe cont propriu la unitățile spitalicești, ci să apeleze numerele verzi regionale puse la dispoziție de către autorități astfel: pentru Lombardia la 800.89.45.45, iar pentru Veneto la 800.46.23.40. De asemenea, cetățenii pot apela non-stop numărul verde 1500, la care se furnizează informații în limbile italiană și engleză. Aceste numere trebuie apelate doar în caz de necesitate”, arată MAE.

Pentru informații actualizate, se recomandă consultarea site-urilor Ministerului italian al Sănătății http://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/homeNuovoCoronavirus.jsp?fbclid=IwAR0CpTvMj8nrr2wJa_Mf_OSdjzO-2GOaABm2uzGVv-Aui-qBQtewEfWPkXQ, al Serviciului de Protecție Civilă - http://www.protezionecivile.gov.it/attivita-rischi/rischio-sanitario/emergenze/coronavirus și al autorităților regionale competente din regiunile în care s-au înregistrat cazuri cu persoane infectate cu noul COVID-19: Lombardia, Veneto, Piemonte, Emilia Romagna, Trentino Alto Adige, Lazio. Totodată, se recomandă respectarea cu strictețe a indicațiilor furnizate de autoritățile italiene competente.

Cetățenii români pot solicita asistență consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Roma: +390683523358; +390683523356; +390683523352; +390683523344, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS) și preluate de către operatorii Call Center, în regim de permanență.

De asemenea, cetățenii români care se confruntă cu o situație dificilă, specială, cu un caracter de urgență, au la dispoziție și numărul de telefon de permanență al misiunii diplomatice a României în Italia: +393451473935, respectiv al oficiilor consulare Trieste: +39 340 8821688; Milano: +39 366108 1444; Torino: +39 338 756 8134; Bologna: +39 349 1178220; Bari: +39 334 604 2299; Catania: +39 320 965 3137.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Rezultate la Evaluarea Națională
Rezultatele la Evaluarea Națională 2025 au fost publicate. Cât timp...
Wild,Brown,Bear,(,Ursus,Arctos,)
Un motociclist a fost ucis de un urs, pe Transfăgărășan. Evenimentul...
Diogo Jota
Fotbalistul portughez Diogo Jota a murit într-un accident de mașină...
Pe aceeași temă
italia
Datoria publică a Italiei a ajuns la un nivel record
Clara Staicu/ Profimedia
MAE, despre situaţia cetăţenilor români blocaţi în Israel şi Iran: Avem în jur de 385 de...
(SpotNews)INDIA GUJARAT AHMEDABAD PLANE CRASH
MAE face precizări după accidentul aviatic din India: „Nicio victimă română identificată până...
Luciano Spalletti/ Profimedia
Presa italiană, şocată şi nemiloasă, după eşecul înregistrat de Squadra Azzurra în faţa...
Te-ar putea interesa și
Antonio Conte
Antonio Conte, antrenorul celor de la Napoli: "Cel mai dificil și neaşteptat titlu din cariera...
SSC Napoli
Napoli e campioana Italiei. A întrecut Inter Milano cu doar un punct
MAE
MAE avertizează asupra unei campanii de manipulare şi interferenţă informaţională străină...
Sampdoria a retrogradat pentru prima dată în istorie în Serie C/ Profimedia
Şoc în fotbalul italian. Sampdoria a retrogradat pentru prima dată în istorie în Serie C
Partenerii noștri
DigiSport Nu mai stă la discuții: răsturnare spectaculoasă de situație în cazul lui Dennis Man!
Nu mai stă la discuții: răsturnare spectaculoasă de situație în cazul lui...
PeRoz Monica Gabor, criticată că nu îl ajută pe Irinel Columbeanu. Irina Columbeanu rupe tăcerea: „Eu sunt fiica lui”
Monica Gabor, criticată că nu îl ajută pe Irinel Columbeanu. Irina...
Film Now Charlize Theron împarte publicul în două tabere, după declarațiile „picante” despre viața sa intimă: „Secretele există cu un motiv!”
Charlize Theron împarte publicul în două tabere, după declarațiile...
Digi World Adevăratul „Cod al lui da Vinci”, descifrat după 500 de ani. Un dentist a dezvăluit secretul ascuns în „Omul Vitruvian”
Adevăratul „Cod al lui da Vinci”, descifrat după 500 de ani. Un dentist a...
ProFM Sean „Diddy” Combs rămâne în arest: de ce i-a fost refuzată eliberarea pe cauțiune și cât ar mai putea sta în închisoare
Sean „Diddy” Combs rămâne în arest: de ce i-a fost refuzată eliberarea pe...
Digi Life Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu peste 4.5 milioane de euro. Imagini din curte și din interior
Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu...
Florian Coldea
Florian Coldea, trimis în judecată de DNA într-un dosar de trafic de...
argentina (2)
Un val de frig de o severitate neobişnuită în Argentina doboară recorduri...
Ultimele știri din matinal
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
Ultimele știri
Close,Up,Of,United,Nations,Flag.,The,United,Nations,(un)
O expertă ONU cere statelor să rupă legăturile financiare cu Israelul pe fondul situaţiei...
capitoliu (2)
Un participant la asaltul asupra Capitoliului, condamnat la închisoare pe viaţă. Plănuia să...
NATO Secretary General Mark Rutte
Şeful NATO se dezlănţuie împotriva lui Serghei Lavrov: „E şeful diplomaţiei ruse de la...
Fulham FC v Liverpool FC - Premier League
Moartea tragică a lui Diogo Jota trece dincolo de sport. Premierii britanic şi portughez i-au...