Administraţia Naţională de Meteorologie a emis noi atenţionări cod galben de vreme caniculară, valabile miercuri în opt judeţe, iar joi în peste trei sferturi din ţară.
Conform prognozei de specialitate, miercuri, între orele 12:00 - 21:00, în Crişana, nordul Banatului, Maramureş, nordul şi nord-vestul Transilvaniei va fi cod galben de temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, disconfort termic accentuat şi un indice temperatură-umezeală (ITU) ce va atinge pragul critic de 80 de unităţi, transmite Agerpres. Maximele termice vor fi de 30- 35 de grade, iar judeţele vizate Bistriţa-Năsăud, Maramureş, Satu Mare, Sălaj, Cluj, Bihor, Arad şi Timiş.
De asemenea, joi, 25 iunie, în intervalul orar 12:00 - 21:00, va fi valabil cel de-al doilea cod galben de caniculă în Banat, Crişana, Maramureş, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei, sudul şi estul Moldovei, unde se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată.
Astfel, maximele termice vor fi cuprinse între 30 şi 35 de grade, cu cele mai mari valori în vest şi nord-vest, unde izolat va fi caniculă. Disconfortul termic va fi accentuat în zonele de câmpie, unde ITU va atinge şi depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi.
În acelaşi timp, în perioada 24 iunie, ora 10:00 - 25 iunie, ora 21:00, va fi în vigoare o informare de vreme călduroasă, caniculă şi disconfort termic, în majoritatea regiunilor. Disconfortul termic va fi ridicat mai ales în zonele de câmpie din vestul şi sudul ţării. Maximele termice vor fi cuprinse între 25 şi 35 de grade, cu cele mai mici valori în depresiuni şi în zonele cu instabilitate atmosferică accentuată, iar cele mai mari în vestul şi nord-vestul ţării.
Vreme deosebit de caldă şi perioade cu instabilitate atmosferică în Bucureşti, până joi seara
Vremea va deveni deosebit de caldă, cu intervale de instabilitate atmosferică, iar disconfortul termic va deveni ridicat pentru zona Capitalei, miercuri şi joi, arată ANM, informează Agerpres.
Potrivit meteorologilor, în intervalul 24 iunie, ora 10:00 - 25 iunie, ora 9:00, în București vremea va fi călduroasă, disconfortul termic ridicat, indicele temperatură-umezeală (ITU) se va apropia de pragul critic de 80 de unităţi, iar gradul de instabilitate atmosferică va fi în creştere.
De asemenea, cerul va fi variabil, după-amiaza fiind perioade cu înnorări accentuate, averse torenţiale (se vor acumula 5 - 10 l/mp) şi descărcări electrice. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificări de scurtă durată în timpul ploilor (viteze la rafală de 40 - 45 km/h). Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 30 de grade, iar cea minimă va oscila între 19 şi 20 de grade.
Pe parcursul zilei de joi, regimul termic va fi în continuare ridicat, cu ITU ce va atinge pragul critic de 80 de unităţi. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximă va fi de 31 - 33 de grade.
Meteorologii precizează că, pentru ziua de miercuri, între orele 10:00 - 21:00, Capitala se va afla sub o informare de vreme călduroasă şi disconfort termic, iar pentru joi, în intervalul orar 12:00 - 21:00, sub o atenţionare cod galben de temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic accentuat.
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!