Românii care construiesc garaje, șoproane, grajduri, magazii sau alte anexe gospodărești fără autorizație de construire riscă amenzi între 1.000 și 100.000 de lei, potrivit unui proiect de lege privind Reforma Administrației Publice Locale, aflat în dezbatere publică.
Modificările vizează Legea 50/1991 și transformă astfel de abateri din „fapte minore” în contravenții cu sancțiuni dure. Cuantumul amenzii va fi stabilit în funcție de gravitatea faptei și impactul construcției, de la anexe mici până la imobile ridicate complet ilegal.
Pentru situațiile în care există autorizație, dar lucrările nu respectă proiectul aprobat – de exemplu, depășirea dimensiunilor, modificări structurale neautorizate sau schimbarea destinației – amenzile vor fi între 5.000 și 20.000 de lei. Lipsa unor avize esențiale sau blocarea verificărilor poate aduce sancțiuni de până la 30.000 de lei.
Proiectul introduce și măsuri fiscale dure: clădirile construite fără autorizație (cu excepția celor ridicate înainte de 1 august 2001) vor fi impozitate cu 100% mai mult timp de cinci ani de la constatare. Verificările pot fi făcute inclusiv cu imagini satelitare sau filmări cu drona.
Dacă proprietarul nu declară clădirea în termen, impozitul va crește suplimentar cu 30% la fiecare șase luni de întârziere. Chiar și construcțiile nefinalizate vor putea fi impozitate pe baza recepțiilor parțiale.
Executivul susține că noile sancțiuni vor asigura o coordonare mai bună între urbanism și fiscalitate și vor descuraja ridicarea sau extinderea construcțiilor în afara legii.
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!