Acum la Digi FM Marius Dobre CALVIN HARRIS - Lovers In A Past Life

O familie a fost înşelată cu 130.000 lei după ce a fost convinsă online să efectueze investiţii în acţiuni

Masina de poliție. Shutterstock

O familie a fost înşelată cu 130.000 de lei după ce a fost convinsă în mediul online să efectueze diferite investiţii, a informat, marţi, purtătorul de cuvânt al IPJ Maramureş, Florina Meteş.

Conform sursei citate, poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale au fost sesizaţi cu privire la comiterea unei activităţi infracţionale, în urma căreia s-ar fi creat un prejudiciu de peste 130.000 de lei, potrivit Agerpres.ro. 

"Din primele verificări a reieşit faptul că un bărbat ar fi fost indus în eroare de către persoane necunoscute să depună suma de 1.000 lei într-un ATM de criptomonede, sub pretextul unei investiţii în acţiuni. Totodată, în urma unei discuţii telefonice cu persoanele respective, bărbatul ar fi fost convins să furnizeze date cu caracter personal, ulterior fiindu-i accesat ilegal contul bancar, din care în urma a două tranzacţii ar fi fost păgubit cu suma de 92.000 lei", a spus Florina Meteş.

De asemenea, soţia bărbatului a transmis imagini cu buletinul de identitate şi cardul bancar.

"Ulterior, soţia acestuia ar fi fost contactată de către aceleaşi persoane necunoscute, cărora le-ar fi transmis fotografii cu cartea de identitate, cardul bancar şi fotografii cu fizionomia ei. Astfel, s-ar fi reuşit efectuarea altor două tranzacţii din contul bancar al acesteia, în valoare de peste 38.000 de lei", a precizat Florina Meteş.

Potrivit sursei citate, în cauză a fost întocmit dosar penal şi se continuă cercetările sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de înşelăciune, efectuare de operaţiuni financiare în mod fraudulos şi acces ilegal la un sistem informatic.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Eurovision 2026
Eurovision 2026. Viena va găzdui ediția 70 a concursului de muzică...
Light,Bulb,With,Wood,House,On,The,Table,,A,Symbol
Consumatorii vulnerabili pot solicita online acordarea tichetelor de...
Cumpărături de ouă și alte produse alimentare în supermarket, hypermarket de comerț, shopping, mâncare
Eurostat: România a fost şi în luna iulie ţara cu cea mai mare...
Pe aceeași temă
lady kitty spencer (2)
Lady Kitty Spencer, nepoata prințesei Diana, imagini rare cu soțul cu 32 de ani mai mare și...
vrajitoare
"Vrăjitoarea Claudia" și "vrăjitoarea Maria" au înșelat o persoană cu 30.000 de euro. Cum...
O familie de români din Spania şi-a pierdut toţi cei trei copii într-un accident de maşină
O familie de români din Spania şi-a pierdut toţi cei trei copii într-un accident de maşină...
*PICTURES TAKEN ON 07/04/2017* Ozzy Osbourne rocks the stage with Black Sabbath for emotional final show in Birmingham
Adevărul despre ultimele zile din viața lui Ozzy Osbourne. Prieten: „Moartea lui a venit...
Te-ar putea interesa și
Rosie Huntington-Whiteley și Jason Statham
Jason Statham, superba lui iubită și copiii lor, vacanță de lux pe iaht, în Italia și Spania...
daciana sârbu
Daciana Sârbu, despre cum au resimțit fiicele ei divorțul de tatăl lor, Victor Ponta: "Am...
irina fodor si sora ei
Irina Fodor, mândră de sora ei cu 11 ani mai mică. Ce reușită a bifat Teodora: "Mă învață ce...
Michael J. Fox și familia lui
"Sunt cel mai norocos om de pe planetă". Michael J. Fox, actorul care suferă de Parkinson din...
Partenerii noștri
Digi24 Erdogan l-a informat pe Putin care este poziția Turciei în viitoarele negocieri de pace pentru Ucraina
Erdogan l-a informat pe Putin care este poziția Turciei în viitoarele...
DigiSport Afacerea, dezvăluită: ”Mi-a zis MM, uite, vrea să plece”. Gigi Becali n-a stat pe gânduri și l-a adus la FCSB
Afacerea, dezvăluită: ”Mi-a zis MM, uite, vrea să plece”. Gigi Becali n-a...
PeRoz A născut în baia unei camere de hotel, în vacanță, fără să știe o clipă că era gravidă: "A apărut din senin, n-am avut niciun indiciu"
A născut în baia unei camere de hotel, în vacanță, fără să știe o clipă că...
Film Now Sharon Stone, motivul pentru care a lăsat-o mai moale cu actoria după AVC-ul din 2001: "Am avut o carieră imensă, dar aproape am murit"
Sharon Stone, motivul pentru care a lăsat-o mai moale cu actoria după...
Digi World Cine este Larry Ellison, mogulul tehnologic care vine tare din urmă şi l-ar putea detrona pe Elon Musk în clasamentul miliardarilor?
Cine este Larry Ellison, mogulul tehnologic care vine tare din urmă şi...
Stirile Kanal D Începerea școlii pe 8 septembrie cu salarii şi burse, imposibilă! Anunțul făcut de ministrul Educației despre situația de criză
Începerea școlii pe 8 septembrie cu salarii şi burse, imposibilă! Anunțul...
ProFM Andreea Antonescu rememorează cel mai greu moment al vieții sale, pierderea tatălui la doar 18 ani: "Singurul lucru care m-a doborât"
Andreea Antonescu rememorează cel mai greu moment al vieții sale...
Digi Life Palestina va avea reprezentantă la Miss Universe, o premieră în istoria concursului: „Eu port vocea unui popor care refuză să fie redus la tăcere”
Palestina va avea reprezentantă la Miss Universe, o premieră în istoria...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
ianis si elena hagi
Soția lui Ianis Hagi a născut un băiețel de nota 10, la o clinică privată din București. E...
politie
Profesor de religie, reţinut pentru viol asupra unei eleve de 14 ani
Aedes,Aegypti,Mosquito.,Close,Up,A,Mosquito,On,Leaf,
Număr record de cazuri de boli transmise de ţânţari în Europa. Recomandările specialiștilor
Cătălin Chirilă, kanoista, sportovec
Cătălin Chirilă s-a calificat în semifinale la canoe simplu pe 500 m şi 1.000 m, la...