Marea gimnastă Nadia Comăneci a fost decorată sâmbătă de preşedintele Nicuşor Dan cu Ordinul Naţional Steaua României în grad de Mare Cruce.
Preşedintele a spus, înainte de decorare, că, în prezent, cuvântul "excepţional" este perceput diferit.
"Dacă ne uităm la ştiri, ieri vedem că s-au întâmplat 100 de lucruri excepţionale. Am pierdut un simţ al măsurii în limbă", a arătat Nicuşor Dan, transmite Agerpres.
În discursul său, şeful statului a subliniat caracterul excepţional al performanţelor realizate de marea campioană.
"Dumneavoastră aţi făcut ceva excepţional. Dacă lumea, după 50 de ani, îşi aduce aminte, dacă multe fetiţe din lume îşi doresc să fie Nadia Comăneci, înseamnă că ce aţi făcut e cu adevărat excepţional", a afirmat Nicuşor Dan.
Preşedintele a evidenţiat că parcursul Nadiei Comăneci a arătat că nu e suficient să ai talent, iar în prezent în societate se caută satisfacţii rapide, ca "din 100 de click-uri să ajungi campion olimpic". Nicuşor Dan a afirmat că este nevoie de multă muncă pentru rezultate care contează.
"Nu aţi fost doborâtă de gloria asta, aţi rămas o persoană vie, care promovează gimnastica, sportul, cu toate valorile asociate sportului - muncă, fair play, muncă în echipă", a spus şeful statului.
La rândul său, Nadia Comăneci şi-a amintit de începuturile sale, când era "o fetiţă de şase ani care şi-a descoperit pasiunea în sala de gimnastică", timidă, dar curajoasă. Ea a spus că doreşte ca "Anul Nadia Comăneci" să transmită copiilor modul de a-şi găsi pasiunea şi a afirmat că sportul a fost pentru ea o "uşă", prin care s-a întâlnit cu soţul ei.
"Sportul ne conectează pe toţi, sportul vorbeşte aceeaşi limbă", a subliniat marea campioană.
Distincţia i-a fost oferită la propunerea preşedintelui Agenţiei Naţionale pentru Sport, cu prilejul împlinirii a 50 de ani de la Jocurile Olimpice de la Montreal 1976, "în semn de înaltă recunoştinţă, preţuire şi mândrie pentru dăruirea şi profesionalismul de excepţie cu care a contribuit la consolidarea prestigiului olimpic al ţării noastre, redefinind pentru totdeauna limitele excelenţei umane şi înscriindu-şi numele în patrimoniul sportiv şi identitar al României".
Înaintea decorării, au fost difuzate imagini de arhivă cu momente din competiţiile sportive la care a participat marea gimnastă, inclusiv momentul istoric de la Olimpiada de la Montreal, când a primit nota 10.00, dar tabela de marcaj a afişat "1.00" în loc de 10.00, deoarece atunci această notă era o premieră.
De asemenea, după decorare, Nadia Comăneci a semnat fotografii de arhivă expuse în holul Sălii Unirii de la Cotroceni.
Nadia Comăneci: Sunt mândră de fetiţa de la Montreal
Marea gimnastă a vorbit despre momentul în care a devenit campioană olimpică la doar 14 ani, spunând că, privind în urmă, este mândră de copilul care a fost şi de curajul de atunci.
"Uitându-mă la fetiţa de 14 ani şi gândindu-mă ce înseamnă să concurezi la Jocurile Olimpice, chiar eu mă emoţionez, văzând acea fetiţă cu tăria pe care a putut să o aibă la 14 ani şi mai ales la bârnă, care este atât de dificilă şi în momentul în care intri într-o competiţie mare, cum e Olimpiada, încep să îţi tremure puţin picioarele", a povestit Nadia Comăneci, după ceremonie.
Pentru că 2026 a fost declarat "Anul Nadia Comăneci", ea a mărturisit că doreşte ca acesta să fie un prilej pentru a atrage copiii către sport.
"Sunt mândră de acea fetiţă, sunt mândră că pot să fiu aici să sărbătoresc acest moment minunat împreună cu familia mea de aici şi cu soţul, care nu a văzut până acum căldura românilor şi tradiţiile noastre, şi sper că această nu numai vizită şi anul Nadia să fie un restart pentru generaţia de astăzi (...). Trebuie să creăm posibilităţi pentru copii ca să practice sport, este extrem de important să fie ocupaţi cu ceva, sunt foarte multe distracţii la vârsta aceasta fragedă şi copiii au tendinţa să se ducă în direcţii care nu sunt chiar bune, iar sportul este un loc care te învaţă toate calităţile de care ai nevoie. (...) Sunt lucruri şi valori extrem de importante care se învaţă prin sport", a arătat Nadia Comăneci.
Mereu motivată să îşi depăşească limitele
"Talentul este foarte binevenit, dar nu îţi dai seama că ai talent decât după ce descoperi la ce ai talent. De fiecare dată când antrenorul meu îmi spunea 'Astăzi ai de făcut 10 bucăţi', eu făceam 11. Îmi spunea 12, eu făceam 13. Şi am realizat că, în timp, fiecare plus pe care l-am făcut în acea zi mi-a ajutat bagajul să fie mai plin. Tot timpul mi-am dorit să îmi descopăr limitele - mă gândeam 'Oare pot numai zece sau pot să fac mai mult?'", a mărturisit Nadia Comăneci.
Nadia, apel pentru încurajarea practicării sportului încă de la vârste fragede
"Am pierdut foarte mult la bază ... dăm bani sus, celor care au câştigat, dar e nevoie de ceva la şcoală - educaţie fizică şi sport, să acoperim acea bază. Fiecare şcoală are un loc unde poate crea posibilitatea copiilor să facă sport şi a aduce profesori de sport care să fie plătiţi mai mult şi să aibă acest interes ca să ajute copiii", a adăugat Nadia Comăneci.
În iulie anul trecut, şeful statului a semnat decretul potrivit căruia 2026 a fost numit "Anul Nadia Comăneci".
În acest sens, Comitetul Olimpic şi Sportiv Român a fost desemnat ca instituţie coordonatoare a întregii activităţi derulate pe perioada anului 2026, care să elaboreze un calendar cu activităţi sportive şi educative, transmis autorităţilor naţionale şi misiunilor diplomatice şi reprezentanţelor României care funcţionează pe teritoriul altor state.
Citește și:
Simona Halep, discurs emoționant despre Nadia Comăneci: Ea înseamnă perfecțiune
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!