Acum la Digi FM Oana Zamfir și Vlad Craioveanu IRINA RIMES - Hora Fetelor (BEATMIX)

Ministrul Energiei: "România va avea cea mai importantă producție de gaz din Europa, din 2027"

Sebastian Burduja 353401107_830533488433779_8492619791545647215_n
foto Facebook Sebastian Burduja

România va avea cea mai importantă producţie de gaz din Europa, din 2027, prin proiectul Neptun Deep, iar astăzi se află pe primul loc în Uniunea Europeană în ceea ce priveşte gradul de acoperire a consumului din surse proprii de producţie, a afirmat ministrul Energiei, Sebastian Burduja, la o conferinţă de specialitate.

"Suntem ţara cu cea mai importantă producţie de gaz din Europa, cu certitudine din 2027, prin proiectul Neptun Deep, dar şi astăzi, pe toate statisticile pe care le-am văzut, România este pe locul unu în Uniunea Europeană în ceea ce priveşte gradul de acoperire a consumului din surse proprii de producţie. Aşadar, avem cea mai mare independenţă energetică la nivelul Uniunii Europene, prin prisma disponibilităţii de gaze onshore şi prin ceea ce face Black Sea Oil & Gas în zona de nearshore în Marea Neagră. Cred că trebuie să ne asumăm acest rol", a menţionat Sebastian Burduja, la Forumul Gazelor Naturale 2023, organizat de Financial Intelligence.

Ministrul Energiei a subliniat că România are atât rezervele necesare, cât şi printre cei mai buni specialişti din lume.

"Suntem atenţi şi la discuţiile legate de regulamentul privind emisiile de metan - şi cred că, în ultima variantă, cu siguranţă stăm mai bine decât în ceea ce s-a circulat anterior la nivel european. De asemenea, în anii care vor veni, anticipăm punerea în funcţie a unor importante capacităţi pe gaz. Cunoaştem cu toţii, la Mintia 1700 de megawaţi putere instalată, la Işalniţa aproape 900 de megawaţi, la Turceni, dar şi la Craiova, prin modernizarea sistemului de termoficare. Aşadar, avem toate premisele să fim un lider, să fim un furnizor de stabilitate şi de securitate. Eu m-aş bucura să rămână, în România, în totalitate (gazele din Marea Neagră - n. r.) şi să fie folosite în industrie, pentru că acolo gazele au cea mai mare valoare adăugată. Dacă ne gândim la industria farma, dacă ne gândim la îngrăşăminte chimice, toate aceste aceste segmente ale economiei sunt modalităţi de a adăuga valoare gazelor pe care le vom exploata în Marea Neagră", a precizat Sebastian Burduja, conform Agerpres.

Potrivit acestuia, sunt şi alte modalităţi de a folosi gazele din Marea Neagră: pentru centrale pe gaz, să fie transformate în energie electrică sau să fie folosit gazul natural comprimat.

"România era ultima ţară care nu avea o reţea de staţii de gaz natural comprimat. E o soluţie mult mai puţin poluantă decât gazul petrolier, de exemplu. Şi putem să folosim acest gaz şi în sisteme de transport public", a mai spus ministrul.

Pe de altă parte, Burduja a subliniat că România nu va avea probleme în ceea ce priveşte aprovizionarea cu gaze naturale în această iarnă.

"Suntem în bună regulă pentru o iarnă normală. Asta înseamnă unul, maxim două episoade de ger/viscol pe lună, un episod putând dura între trei şi şapte zile. Cred că ultimele ierni au fost mai blânde decât o iarnă normală. Pentru acest sezon rece, prin gradul de umplere pe care-l avem azi - şi în continuare suntem în supra-plin, deci peste 100% - deşi am început să extragem mai mult decât reuşim să mai injectăm în această perioadă. De asemenea, avem securizată această opţiune cu Azerbaidjan, despre care am mai vorbit, până la 1 miliard de metri cubi de gaz disponibil şi, nu în ultimul rând, gazul natural lichefiat pe ruta Turcia-Bulgaria-România sau Grecia-Bulgaria-România", a susţinut şeful de la Energie.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 2
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan: Evaziunea fiscală în stil mare nu se poate face...
raul burse de 10
Turul Bursele de 10 Digi FM a ajuns la Rotărăști: povestea...
tudorel bursa de 10
Tudorel, băiatul care și-a construit speranța – povestea ultimei...
Pe aceeași temă
Raed Arafat
Ce trebuie să faci dacă simți miros de gaz. Raed Arafat explică pașii corecți: „Deschizi...
Bucharest,,Romania,,11,November,2015:,Raed,Arafat,,Secretary,Of,State-
Arafat, în cazul exploziei din sectorul 5 al Capitalei: „Blocul e cu risc de colaps. Rugăm să...
Bucharest, Romania. 17th July, 2024: Sebastian Burduja, the Romanian Minister of Energy speaks to the press after the meeting with all energy producers in Romania. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Burduja, despre alegerile pentru Primăria Bucureşti: Candidatul cu cea mai mare credibilitate...
Sebastian Burduja
Fostul ministru Sebastian Burduja, numit consilier onorific al premierului Ilie Bolojan...
Te-ar putea interesa și
Liberals vote against general mayor Nicusor Dan, Bucharest, Romania - 01 Jan 2024
Burduja: Sprijinul statului pentru facturile la energie va merge către românii care au cu...
Bucharest,,Romania,-,16th,Feb,,2024:,Sebastian,Burduja,,The,Romanian
Val de reacţii după ce ministrul Energiei i-a întrebat pe români cât plătesc factura la...
Liberals vote against general mayor Nicusor Dan, Bucharest, Romania - 01 Jan 2024
Sebastian Burduja, ameninţat de fostul preşedinte al CNCIR: ”Arză-te-ar focul să te ardă de...
Romanian Government, Cabinet Meeting, Bucharest, Romania - 04 Sep 2024
Burduja: După 1 iulie, românii vulnerabili trebuie şi vor fi protejaţi. Facturile nu vor...
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
nuntă pe patul de spital
Nuntă cu iubirea vieții lui, pe un pat de spital. Un bărbat aflat pe moarte și-a împlinit o...
Ionuț Dumitru
Economistul Ionuţ Dumitru, consilierul premierului, spune că situația pensiilor speciale e...
ninsoare jud suceava
Ninsoare în zona înaltă din județul Suceava. Utilajele de deszăpezire au ieșit pe șosea
kelemen-hunor
Kelemen Hunor: Problema e ce se va întâmpla în coaliţie după alegeri, că doar unul poate...