Acum la Digi FM Alice Tudor EMAA - Noaptea
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Meteorologii anunță ninsori și viscol. Care sunt zonele aflate sub cod portocaliu

Ninsori/ Shutterstock
Ninsori/ Shutterstock

Meteorologii anunţă ninsori abundente, până miercuri dimineaţă, în cea mai mare parte a zonei montane, vizată de o avertizare Cod galben, în timp ce la altitudini de peste 1.700 de metri în Carpaţii Meridionali şi Carpaţii Orientali va fi Cod portocaliu de viscol. Un alt Cod galben vizează intensificări ale vântului, în Muntenia, Dobrogea, sudul Moldovei şi estul şi sudul Transilvaniei. Totodată, în Oltenia şi Muntenia va fi în vigoare un Cod galben de precipitaţii, în special ploi. În Bucureşti, cerul va fi noros şi de marţi până miercuri va ploua însemnat cantitativ.

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare Cod portocaliu de ninsori abundente, cu depunerea de strat de zăpadă şi viscol puternic, la altitudini de peste 1.700 de metri în Carpaţii Meridionali şi local în Carpaţii Orientali, valabilă de luni, de la ora 23.00, până miercuri, la ora 10.00.

”În Carpaţii Meridionali şi local în Carpaţii Orientali, la altitudini de peste 1.700 m, va ninge abundent şi se va depune strat nou de zăpadă local consistent. Cantităţile de apă acumulate vor fi de 30...50 l/mp. Vântul va sufla tare, cu rafale de peste 90...110 km/h, va fi viscol puternic, iar zăpada troienită, condiţii în care vizibilitatea va scădea sub 50 m”, a transmis ANM.

Codul portocaliu vizează unele zone ale judeţelor Neamţ, Bacău, Vrancea, Buzău, Prahova, Dâmboviţa, Argeş, Vâlcea, Gorj, Mehedinţi, Caraş-Severin, Hunedoara, Sibiu, Braşov, Covasna.

De asemenea, de luni, de la ora 20.00, până miercuri, la ora 10.00, va fi în vigoare un Cod galben de ninsoare abundentă, depunere de strat de zăpadă şi viscol, la altitudini între 800 şi 1.700 de metri, în cea mai mare parte a zonei montane.

Aici, va ninge şi se va depune strat nou de zăpadă local consistent. Cantităţile de apă acumulate vor fi de 20...25 l/mp. Vântul va avea intensificări, cu rafale de peste 60...80 km/h, va fi viscol, iar zăpada troienită, condiţii în care vizibilitatea va scădea sub 100 m, potrivit News.ro. 

În judeţul Timiş şi zona joasă a judeţului Caraş-Severin, va ninge temporar viscolit (rafale de 40...50 km/h).

Un alt Cod galben, privind intensificări ale vântului, va fi valabil de marţi, de la ora 5.00, până miercuri, la ora 10.00. Astfel, vântul va avea intensificări în Muntenia, Dobrogea, sudul Moldovei şi estul şi sudul Transilvaniei. Vor fi rafale de 50...70 km/h, iar în noaptea de marţi spre miercuri, izolat, de peste 80 km/h în estul Munteniei.

Cele două avertizări Cod galben vizează judeţele Harghita, Covasna, Braşov, Sibiu, Argeş, Dâmboviţa, Teleorman, Giurgiu, Ilfov, Prahova, Buzău, Vrancea, Galaţi, Brăila, Ialomiţa, Călăraşi, Constanţa, Tulcea, unele zone ale judeţelor Suceava, Mureş, Alba, Cluj, Sălaj, Bihor, Arad, Hunedoara, Timiş, Caraş-Severin şi în Bucureşti.

Intensificări ale vântului vor fi temporar şi în restul teritoriului, cu viteze de 40...50 km/h.

În plus, vântul va continua să prezinte intensificări miercuri şi joi, în special în sud-estul teritoriului.

Meteorologii au emis un alt Cod galben, de precipitaţii însemnate cantitativ, predominant sub formă de ploaie, valabil de marţi, de la ora 2.00, până miercuri, la ora 10.00, în judeţele Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Ilfov şi în cea mai mare parte a judeţelor Mehedinţi, Gorj, Vâlcea, Argeş, Dâmboviţa, Prahova, Buzău, Ialomiţa, Călăraşi şi în Capitală.

”În Oltenia şi cea mai mare parte a Munteniei vor fi precipitaţii, predominant sub formă de ploaie. Cantităţile de apă acumulate vor fi de 25...50 l/mp şi izolat vor depăşi 60 l/mp”, a arătat ANM.

În restul Munteniei, în Dobrogea şi sudul Moldovei va ploua moderat cantitativ (10...20 l/mp). În vestul, centrul şi nordul ţării vor fi precipitaţii mixte (ploaie, lapoviţă şi ninsoare), iar în special în zona subcarpatică a Moldovei se va depune polei.

În zona municipiului Bucureşti, de luni, de la ora 20.00, până marţi, la ora 8.00, cerul va fi noros şi temporar va ploua moderat cantitativ (10...15 l/mp). Vântul va sufla moderat, cu uşoare intensificări în a doua parte a intervalului, rafale de 40...45 km/h. Temperatura minimă va fi de 4...6 grade.

De marţi dimineaţă până miercuri, la ora 10.00, vremea va fi închisă şi va ploua însemnat cantitativ (20...30 l/mp). Vântul va avea intensificări, cu rafale în general de 55...60 km/h. Temperatura maximă va fi de 8...9 grade, iar cea minimă de 4...6 grade.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – Mix Maraton 2026 - Part 7
FIFA World Cup 2026 Official Draw
Tabloul complet al CM 2026. Italia și Lewandowski, marii absenți de...
Fleetwood Mac
49 de ani de „Rumours”: Cum a transformat Fleetwood Mac divorțurile...
Artemis II Launches Manned Test Flight Around The Moon
Artemis 2 spre Lună. Probleme de comunicaţii pentru echipaj imediat...
Pe aceeași temă
vânt puternic
Vânt și ploi în toată România până marți dimineața. ANM anunță rafale de până la 50 km/h și...
Rainy,Day
Cod galben de ploi și viscol în 20 de județe, cu ninsori abundente la munte. Cum va fi vremea...
zapada ranca
Ninsori abundente în zona montană. Stratul de zăpadă a depășit 35 de centimetri în zona Novaci...
Vreme ploioasă
Sfârșitul lunii martie aduce vreme extremă în România. Meteoroloii anunță ploi torențiale...
Te-ar putea interesa și
flori, primavara
România, între vânt, temperaturi de până la 20 de grade și ploi. Cum va fi vremea în...
Cod galben de vânt în aproape toată țara/ Shutterstock
Cod galben de vânt puternic în mai multe regiuni ale țării până vineri seară. Cum va fi vremea...
Vreme ploioasă
ANM anunță ploi în aproape toată țara și ninsori la munte. Cod galben de vânt în mai multe...
La Niña/ Profimedia
Fenomen meteo extrem în Europa. Primăvara anului 2026 vine cu ninsori, dar și cu zile de vară
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
craioveanu marius sava c1b68d54-7272-45e1-b73f-427e6c013cd9
Mituri despre frig, alcool și somn + adevărul despre sforăit și apneea în somn | Dr. Marius...
bogdan farcas
Bogdan Farcaș, de la „mafiotul” din Clanul la Harap Alb: Pentru o scenă de 3 secunde, m-am...
tudor ionescu - flyproject
Tudor de la Fly Project dezvăluie cum a creat noul hit 'Lonely' și de ce singurătatea îl...
Ultimele știri
President Trump Attends Dan Scavino's Wedding At Mar-a-Lago
Trump ameninţă Iranul că îi va lovi centralele electrice şi podurile: „Deschideţi naibii...
Moon: Artemis II Mission
„Pur şi simplu spectaculos”. Momente „incredibile” trăite de echipajul Artemis 2 la vederea...
Liviu Maior. Foto: Facebook FC Universitatea Cluj
Liviu Maior, fost ministru al Educaţiei, a murit la vârsta de 85 de ani
Pope Leo XIV presides over Easter Mass - Urbi et Orbi - Vatican
Primul Paște cu papa Leon la Vatican. „Cei care au puterea de a începe războaie ar trebui să...