Acum la Digi FM Alex și Antonia IGGY AZALEA FEAT RITA ORA - Black Widow (Super Clean)
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Klaus Iohannis a ieșit din bârlog: „Oricum, peste puține luni plec”. Florin Negruțiu, analiză acidă la Digi FM

Klaus Werner Iohannis - Gabriel Boric meeting in Chile
Klaus Iohannis. Profimedia

Dimineața la Digi FM a început în forță cu Oana Zamfir, Vlad Craioveanu și invitatul lor, jurnalistul Florin Negruțiu. Printre subiectele fierbinți dezbătute s-au numărat prima zi de muncă a parlamentarilor, „slujba de pomenire” organizată în plen și ieșirea președintelui Klaus Iohannis din „bârlog”.

Discuția a fost deschisă cu un subiect inedit: începerea sesiunii parlamentare a fost marcată de o slujbă religioasă, un moment care i-a făcut pe Oana și Vlad să se întrebe dacă nu cumva asistăm la un „parastas” al democrației. Florin Negruțiu a intervenit cu o observație dură:

„Oamenii ăștia sunt niște personaje extrem de ridicole. Stând în genunchi în sala de ședințe și bătând acatiste, transformă credința într-un spectacol grotesc. Nu știu cât e credință, cât e superstiție și cât e bigotism, dar ce reușesc sigur este să facă de râs Biserica.”

 

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Președintele Klaus Iohannis a fost și el subiect de discuție, mai ales după ce a ieșit pentru prima dată în acest an în spațiul public. Întrebat de jurnaliști dacă își va da demisia, răspunsul său a fost clar: „Funcționăm după Constituție, iar aceasta spune că trebuie să îmi predau mandatul președintelui ales.”

 „El este ca marmota din Ziua Cârtiței: dacă își vede umbra, mai rămâne șase săptămâni. Sau, în cazul lui, șase luni.”, a comentat Negruțiu care a continuat subliniind că „mandatul lui Iohannis a fost marcat de o detașare totală față de realitatea românilor” și că președintele pare „odihnit, fără să fi fost vreodată obosit de vreo grijă reală”.

Un alt subiect fierbinte a fost reținerea soților Vicol - Ciorbă în dosarul „Nordis”, alături de nume grele din politică, inclusiv Ioana Băsescu și Andreea Cosma. Discuția a atins rapid legăturile acestor personaje cu liderii PSD, mai ales cu Marcel Ciolacu.

Totodată, Negruțiu a venit cu o remarcă serioasă: „Când venea doamna Vicol la Parlament cu un bolid de câteva sute de mii de euro, nimeni nu vedea? Nimeni nu știa că stă pe un munte de bani?”.

Dosarul instrumentat de DIICOT include acuzații grave: spălare de bani, evaziune fiscală și fraudă de milioane de euro. Întrebarea cheie rămâne: vor denunța inculpații legăturile politice sau vor cădea doar pionii de sacrificiu?

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 – Part 20
valentin chisoceanu serban trimbitasu
Șerban Trîmbițașu, previziuni despre piața imobiliară: „Acum și...
adrian asoltanie web
Cum să supraviețuiești „iernii economice”: Adrian Asoltanie te învață...
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
Pe aceeași temă
Klaus Iohannis, împreună cu soţia la slujba de Florii la biserica din centrul Sibiului/ Foto: Captură video
Klaus Iohannis, împreună cu soţia la slujba de Florii la biserica din centrul Sibiului. Fostul...
Nicușor Dan
Cât a cheltuit Nicușor Dan pe toate deplasările din 2025. Suma ar fi acoperit doar un singur...
BUCHAREST: Romanian President Klaus Iohannis - resignation farwell ceremony
Dosarul ANAF împotriva lui Klaus Iohannis, mutat la Hunedoara. Statul vrea să recupereze banii...
emil hurezeanu
Emil Hurezeanu, despre fostul preşedinte Klaus Iohannis: „Când vrei să fii secretar general al...
Te-ar putea interesa și
BUCHAREST: Romanian President Klaus Iohannis - resignation farwell ceremony
Demersurile legale pentru recuperarea despăgubirilor datorate de Klaus Iohannis vor...
UNGURU BULAN 2025
Unguru' Bulan: „Lucrez pac-pac, mai repede decât ANAF”
Klaus Iohannis / Foto: Profimedia
ANAF îl dă în judecată pe Klaus Iohannis. Fiscul cere despăgubiri, un milion de euro și...
President of Romania Klaus Iohannis arrives to attend the European Political Community summit at Blenheim Palace in Woodstock, Oxfordshire. Picture date: Thursday July 18, 2024.
Klaus Iohannis, executat silit. Fostul preşedinte, obligat de ANAF să predea cheile casei din...
Partenerii noștri
Digi24 Liliana Ruse, reacție la declarațiile lui Bolojan privind citostaticele: „Am crezut că nu aud bine, după care am început să plâng”
Liliana Ruse, reacție la declarațiile lui Bolojan privind citostaticele...
DigiSport "M-au înjurat de mamă și familie": scene neverosimile în UEFA Champions League! Bătaia face înconjurul lumii
"M-au înjurat de mamă și familie": scene neverosimile în UEFA Champions...
PeRoz “Am fost la 50 de interviuri și tot nu m-au angajat. Sunt prea atrăgătoare”. Vrea să fie bonă, dar felul în care arată i-a pus piedici
“Am fost la 50 de interviuri și tot nu m-au angajat. Sunt prea...
Film Now Valetul nesuferit din "Singur acasă" a murit. Cum a descoperit acum 14 ani că a făcut un AVC care l-a țintuit de atunci în scaun rulant
Valetul nesuferit din "Singur acasă" a murit. Cum a descoperit acum 14 ani...
Digi World Cât trebuie să stai, de fapt, la soare? Medicii explică de câtă lumină solară avem nevoie pentru sănătate, fără să ne punem pielea în pericol
Cât trebuie să stai, de fapt, la soare? Medicii explică de câtă lumină...
Stirile Kanal D O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o șoferiță care consumase alcool
O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o...
ProFM "Nu mă rușinez cu iubirea mea. Nu o ascund, nu o neg". Ce i-a lăsat Paulei Seling un gust amar după ce și-a asumat noua relație
"Nu mă rușinez cu iubirea mea. Nu o ascund, nu o neg". Ce i-a lăsat Paulei...
Digi Life Condimentul care ține păianjenii și muștele departe de casă. Unde trebuie să-l pui
Condimentul care ține păianjenii și muștele departe de casă. Unde trebuie...
Ultimele știri din matinal
oana zamfir vlad craioveanu mikey hash
De la milionar pe YouTube, la navigator pe ocean. Mikey Hash, dezvăluiri la Digi FM despre...
oana zamfir vlad craioveanu serban copot
Șerban Copoț, la Digi FM: Reuniunea istorică Animal X la Untold și adevărul despre hitul „Să...
selly
Selly, dezvăluiri la matinalul Digi FM: De ce nu îl aduce pe Eminem la Beach, Please și cât a...
alex stamate
Cine este Alex Stamate? Fenomenul viral care a răvășit TikTok-ul, dezbătut la matinalul Digi FM
Ultimele știri
Nicusor Dan Is Sworn As Romania's New President
Nicușor Dan anunță că nu s-a ajuns la un consens pe legea salarizării. Partidele își asumă...
euro
România a primit prima plată de 2,5 miliarde de euro în cadrul instrumentului de apărare SAFE
Marcel Ciolacu/ Profimedia
Ciolacu, despre decizia primarului Toma de a nu mai candida din partea PSD pentru un nou...
Elon Musk
Zelenski îi acordă lui Elon Musk Ordinul Libertății. Kievul încearcă să obțină acces Starlink...