Acum la Digi FM Lucian Mindruta LIVE - ON AIR

Elena Lasconi şi-a depus candidatura la alegerile prezidenţiale: „Doar politicieni trădători de ţară sunt în adoraţie pentru dictatura putinistă”

Elena Lasconi, Negotiations Between USR and PSD for the Presidential Candidate, Bucharest, Romania - 06 Mar 2025
Elena Lasconi. Profimedia

Elena Lasconi, preşedinta USR, şi-a depus joi candidatura la alegerile prezidenţiale, ea afirmând că doar politicieni trădători de ţară sunt în adoraţie pentru dictatura putinistă şi ea are curajul să spună că alegerea ei este Europa şi parteneriatul strategic cu Statele Unite ale Americii. ”Alegerea mea este hoţii să facă puşcărie, hoţii să fie judecaţi şi nu iertaţi şi mai ales să recuperăm banii de la aceşti hoţi care au furat românii”, a mai arătat Lasconi.

Ni s-a jucat soarta la ruleta rusească în timp ce responsabilii noştri stăteau cu ochii larg închişi. Nu mai trebuie să repetăm greşelile de anul trecut. Pe 4 mai avem nevoie să ni se facă dreptate. Avem nevoie de alegeri sigure, avem nevoie de alegeri corecte”, a spus Elena Lasconi, la sediul Biroului Electoral Central, potrivit News.ro. 

Ea a precizat că nu este perfecta dar are curajul să facă dreptate. ”În campania de anul trecut, am fost candidatul care a dat cele mai multe teste în faţa românilor. Pe unele nu le-am trecut aşa cum aş fi vrut sau cum ar fi vrut cei din jurul meu. Dar vă asigur că am învăţat din greşeli. Eu ştiu să ascult şi să învăţ. Fac asta zi de zi. Şi mai important este că mă înconjor de oameni care ştiu mai bine”, a precizat Lasconi.

Preşedinta USR a arătat că ”românii deja au făcut nişte alegeri”.

”Când spun asta, mă gândesc la oameni ca voi, la majoritatea oamenilor ca voi, care astăzi nu mai trebuie să aleagă între Rusia şi Uniunea Europeană. Doar politicieni trădători de ţară sunt în adoraţie pentru dictatura putinistă. Doar ei. Eu am curajul să spun că alegerea mea este Europa şi parteneriatul strategic cu Statele Unite ale Americii”, a subliniat Lasconi. Lasconi a mai spus că majoritatea oamenilor au spus foarte clar că nu mai vor politicieni corupţi, dintr-un sistem putred construit pe hoţie, vreme de 35 de ani.

”Doar politicieni corupţi se ţin cu dinţii de putere şi au ţinut această ţară o statică doar pentru ei şi interesele lor. Eu am curaj şi vă spun că alegerea mea este pentru un guvern cu mai puţin politicieni, un parlament cu mai puţin parlamentari, instituţii fără nepoţi şi un buget cu cheltuielile făcute transparent la vedere”, a completat Elena Lasconi.

Majoritatea oamenilor ca voi nu mai vor să fie forţaţi să dea şpagă. Ei au ales să-şi ia banii înapoi de la corupţii acestei ţări. Doar politicieni sulfuroşi care se ţin de putere şi care vor să ia şi mai multe milioane, mită, şpagă, doar ei mai vor să rămână la putere pentru a lua şpagă. Eu am curaj să vă spun că alegerea mea este hoţii să facă puşcărie, hoţii să fie judecaţi şi nu iertaţi şi mai ales să recuperăm banii de la aceşti hoţi care au furat românii. Ca preşedinte al României o să mă uit în continuare în ochii voştri, o să vă ascult şi o să vorbesc cu voi”, a mai spus aceasta.

Preşedinta USR a menţionat că tot ceea ce a realizat în viaţa asta a fost cu multă muncă făcută zi de zi.

”Vreme de 25 de ani cât am fost jurnalist m-am întâlnit cu sute de mii de români, am ascultat sute de mii de poveşti. Fratilor, vă ştiu dorinţele, vă ştiu speranţele, vă ştiu lacrimile văzute şi nevăzute. Şi tocmai de aceea, în calitate de preşedinte, voi lua vocea voastră şi o să o duc în şedinţele Guvernului, la tribuna Parlamentului, pentru a vi se face dreptate. Asta voi face în calitate de preşedinte al României”, a arătat Lasconi.

Ea a mai delcarat că înţelege deznădejdea şi deziluzia românilor care intenţionau să-l voteze pe Georgescu.

Din punctul meu de vedere, acest candidat a fost un pericol pentru România. Dar acum, mai mult ca niciodată, trebuie să vorbim cu aceşti oameni. Şi tocmai de aceea vă spun că în următoarele săptămâni, voi organiza dezbateri în mai multe locuri în care voi vorbi şi cu susţinătorii mei, dar mai ales cu cei care l-au votat pe Georgescu”, a arătat Elena Lasconi.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 2
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan: Evaziunea fiscală în stil mare nu se poate face...
raul burse de 10
Turul Bursele de 10 Digi FM a ajuns la Rotărăști: povestea...
tudorel bursa de 10
Tudorel, băiatul care și-a construit speranța – povestea ultimei...
Pe aceeași temă
ilie bolojan si elena lasconi
Elena Lasconi îl acuză pe premierul Ilie Bolojan că minte ”sută la sută”, când afirmă că nu...
Lasconi, USR set conditions for entering government, Bucharest, Romania - 18 Dec 2024
Elena Lasconi: Dacă voi trimite 45% din oameni acasă, pot să pun lacăt pe Primărie
Coreea de Sud votează pentru un nou preşedinte/ Profimedia
Coreea de Sud votează pentru un nou preşedinte, după şase luni de haos politic
Rafal Trzaskowski și Karol Nawrocki/ Profimedia
Cursă prezidenţială strânsă în Polonia. Candidatul guvernării are un mic avantaj înaintea...
Te-ar putea interesa și
ccr, ilie bolojan, nicusor dan
CCR a validat rezultatul alegerilor prezidențiale: Nicușor Dan e președintele României: Vreau...
george simion (7)
Cererea de anulare a alegerilor prezidențiale, depusă de George Simion, respinsă de CCR cu...
CCR
Curtea Consituţională a înregistrat o contestaţie care vizează alegerile. Când va fi judecată
George Simion și Gigi Becali
Gigi Becali, după ce George Simion a spus că va contesta rezultatul alegerilor prezidențiale...
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
Ionuț Dumitru
Economistul Ionuţ Dumitru, consilierul premierului, spune că situația pensiilor speciale e...
ninsoare jud suceava
Ninsoare în zona înaltă din județul Suceava. Utilajele de deszăpezire au ieșit pe șosea
kelemen-hunor
Kelemen Hunor: Problema e ce se va întâmpla în coaliţie după alegeri, că doar unul poate...
Law,And,Justice.,Bokeh,Background.
Ionuț Moşteanu: Miercuri vom închide discuţia privind pensiile magistraţilor