Acum la Digi FM ALEX WARREN - Ordinary

Consultantul lui Călin Georgescu, Anton Pisaroglu, nu și-a mai depus candidatura la alegerile prezidențiale: "Am decis că e mai bine pentru mişcarea noastră să nu merg mai departe"

Anton Pisaroglu
Anton Pisaroglu / Foto: Facebook

Consultantul lui Călin Georgescu, Anton Pisaroglu, care urma să îşi depună candidatura la alegerile prezidenţiale la Biroul Electoral Central sâmbătă seară, a anunţat că a decis să nu ”meargă mai departe”, deşi a adunat peste 210.000 de semnături.

”Validarea candidaturii domnului Simion e semnalul că planul de fragmentare a început. E un semn că nici George, nici doamna Gavrilă n-au înţeles ce urmează. N-au înţeles nimic din pact. N-au înţeles strategia cea adevărată”, a susţinut el, adăugând că ”mişcarea suveranistă anti-sistem nici nu va ajunge în finală”. El a mai anunţat că săptămâna viitoare va lansa ”Mişcarea pentru Turul 2, Înapoi” şi că va continua lupta, dar nu la alegerile prezidenţiale. ”Acolo va fi un simulacru – o mare eroare”, a susţunut el.

”Am reuşit să strâng puţin peste 210.000 de semnături. Vă mulţumesc din suflet! Mulţumesc tuturor pentru mobilizarea excelentă, pentru tot sprijinul! Mulţumesc din inimă tuturor celor care aţi strâns semnături pentru mine, pentru cauza noastră. Mulţumesc românilor din diaspora, mai ales comunităţilor din Italia şi Marea Britanie, pentru efortul făcut. Mulţumesc echipei mele. Mulţumesc copiilor mei, Patrick şi Annemarie, multumesc tuturor celor care mi-au fost aproape. Împreună, cu toţii, am făcut o minune”, a afirmat Anton Pisaroglu, într-un comunicat de presă publicat sâmbătă după-amiază, pe Facebook.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

El a adăugat că este incredibil că a reuşit alcătuirea dosarului în timp record.

”În timp record, ca independent, am reuşit să punem la punct un dosar valid de candidat. E incredibil. Totuşi, am decis că e mai bine pentru mişcarea noastră să nu merg mai departe. Validarea candidaturii domnului Simion e semnalul că planul de fragmentare a început. E un semn că nici George, nici doamna Gavrilă n-au înţeles ce urmează. N-au înţeles nimic din pact. N-au înţeles strategia cea adevărată. Urmează fragmentare, demonizare, antagonizare fără oprire. Mişcarea suveranistă anti-sistem nici nu va ajunge în finală. Iar turul 2 care contează, cel care ne-a fost furat, va fi şters din istorie. Nici măcar nu va fi recunoscut că a existat. Nu vreau şi nu trebuie să fiu complice la asta. Nu avem voie să fim!”, a susţinut el.

El a continuat spunând că democraţia ”trebuie adusă înapoi”.

”E singura soluţie! Trebuie să luptăm pentru ea! Am cunoscut şi eu monstrul. În ultimele zile m-au linşat. M-au portretizat în fel şi chip, cum nici nu mi-aş fi putut imagina. Că sunt omul ruşilor, că sunt omul lui Trump, că sunt noua stea a fermei de boţi, mai rău ca Georgescu, periculos de legat. Alţii că sunt globalist sau infiltrat, că sunt omul sistemului, ceva de speriat. Orice, doar să par ceva rău. Orice, doar să fiu de nefrecventat. Instant, peste noapte, ani de zile de efort şi sacrificii transformate în manipulări şi minciuni. Şi pentru ce toate astea? Pentru că am îndrăznit să spun purul adevăr. Pentru că am spus clar că nu există decât o singură variantă reparatoare: Turul 2, înapoi”, a arătat el.

Potrivit lui Pisaroglu, orice altceva este minciună.

”Programe electorale, discursuri, campanii – imposibil de ascultat. Minciuni peste minciuni. Democraţia s-a terminat. E ca şi cum am da petreceri într-o perioadă de doliu. E ca şi cum ne-am minţi singuri. E ca şi cum am halucina. Democraţia s-a terminat. Aceste alegeri sunt un simulacru. O capcană pentru noi toţi. De aceea, eu ies din acest scrutin imaginar. Un fel de Divizia Fantastică. Dar să nu credeţi că mă retrag, că dispar. Doar continuăm lupta altfel. Turul 2, înapoi este singura soluţie. Rămâne dezideratul meu”, a adăugat el.

Pisaroglu a anunţat că săptămâna viitoare va lansa ”Mişcarea pentru Turul 2, Înapoi”.

”O organizaţie pentru toţi cei care simt ceea ce simt şi eu: Că ne-a fost furat viitorul. Că am fost păcăliţi. Că ne-a fost luat dreptul fundamental de a decide cum vrem să ne arate viaţa şi cine să ne conducă. Acest drept câştigat prin sânge, sudoare şi sacrificiu, furat peste noapte. Turul 2, înapoi e singura soluţie..Da, vor fi unii care vor spune că e o poveste forţată, că e imposibil legal, că nu se mai poate, desigur. Dar nu e adevărat. Uniţi în credinţă, putem rescrie jocul. Bine organizaţi, în sinergie, nimic nu ne poate opri. Cauza e simplă: Turul 2, înapoi. Iar ca organizaţie: Mişcarea pentru Turul 2, Înapoi. Uniţi în credinţă, istoria ne va asculta. Uniţi în credinţă, ne vom asigura că lumea ştie adevărul. Că nu putem evolua ca neam, ca ţară, ca popor, fără să ne recâştigăm dreptul de a ne alege viitorul. Nimic fără Turul 2, Înapoi”, a argumentat el.

Pisaroglu a spus că va continua lupta, dar nu la prezidenţiale. 

”Acolo va fi un simulacru – o mare eroare. Continuăm lupta uniţi în credinţă, formalizaţi în Mişcarea pentru Turul 2, Înapoi. Vă mulţumesc tuturor. Ne revedem curând – abia începem. Cu Dumnezeu, înainte”, a conchis el.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
florin negrutiu 7701
Florin Negruțiu, analiza alegerilor la Digi FM: Cum a ajuns România...
Bucharest, Romania. 10th Apr, 2025: Dominic Fritz, vice president of the Save Romania Union (USR), holds a press conference after USR voted, in an informal Political Committee meeting, to support Nicusor Dan in the 2025 Romanian presidential race against
Dominic Fritz preia interimar funcţia de preşedinte al USR, anunță...
paleologu 45464WhatsApp Image 2025-02-03 at 08.59.13 2 yt
Theodor Paleologu i-a oferit lui Nicușor Dan o carte despre arta...
Pe aceeași temă
CCR
Curtea Constituţională a înregistrat o cerere de anulare a alegerilor din 4 mai. Ce prevede...
Nicușor Dan
Nicușor Dan îndeamnă la calm după ce euro a depășit 5 lei: „România are o economie privată...
George Simion
George Simion, vizită misterioasă la Viena. Ce rol joacă Călin Georgescu și cum se conturează...
Nicușor Dan
Nicușor Dan: "Prin votul de ieri al românilor s-a încheiat o epocă politică și un mod de a...
Te-ar putea interesa și
Cristian Pîrvulescu
Cristian Pârvulescu, după rezultatele primului tur al alegerilor prezidenţiale: „România deja...
Dmitri Peskov, ​purtătorul de cuvânt al lui Vladimir Putin
Kremlinul comentează rezultatul alegerilor: Românii au fost privaţi de posibilitatea de a vota...
Crin Antonescu, Pro-European Candidate For The Presidency Of Romania, Bucharest - 26 Jan 2025
Crin Antonescu: Îmi pare rău că am eşuat în aritmetica politică. Nu contează să câştigi şi...
Românii din ţările celor două Americi l-au preferat pe Nicuşor Dan/ Foto: News.ro
Românii din ţările celor două Americi l-au preferat pe Nicuşor Dan. În SUA lui Donald Trump...
Partenerii noștri
Digi24 Sociologul Remus Ștefureac: Viitorul președinte al României ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 30 de ani”
Sociologul Remus Ștefureac: Viitorul președinte al României ar putea fi...
DigiSport Cum a numit Simone Inzaghi meciul cu Barcelona, după ce a dus-o pe Inter în finala Ligii Campionilor
Cum a numit Simone Inzaghi meciul cu Barcelona, după ce a dus-o pe Inter...
PeRoz Cum arată „cea mai frumoasă fată din lume” la 24 de ani. A primit acest titlu la șase ani, iar acum are o carieră solidă în modă
Cum arată „cea mai frumoasă fată din lume” la 24 de ani. A primit acest...
Film Now Met Gala 2025, parada ținutelor extravagante. Demi Moore a purtat o spectaculoasă rochie „cravată”: peste 1 milion de mărgele și paiete
Met Gala 2025, parada ținutelor extravagante. Demi Moore a purtat o...
Digi World Tigăile antiaderente în care gătim, pericol pentru sănătate. Cum ne afectează atunci când apar pe ele chiar și cele mai mici zgârieturi
Tigăile antiaderente în care gătim, pericol pentru sănătate. Cum ne...
ProFM Prin ce peripeții a trecut Shakira înainte de a ajunge la Met Gala 2025. Nicole Scherzinger a dat-o de gol: „Suferă”
Prin ce peripeții a trecut Shakira înainte de a ajunge la Met Gala 2025...
Digi Life FOMO vs. JOMO. Termenii care explică ce înseamnă frica de a pierde vs. bucuria de a rata ceva
FOMO vs. JOMO. Termenii care explică ce înseamnă frica de a pierde vs...
Friedrich Merz/ Profimedia
Friedrich Merz a fost ales cancelar al Germaniei din a doua încercare în...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
Sean Combs Hit With More Sexual Assault Allegations
A început procesul în care P. Diddy este acuzat de trafic sexual. Rapperul riscă să primească...
Politiker Bas Eickhout (GroenLinks) bei einer Pressekonferenz im Euröpäischen Parlament. Straßburg, 08.10.2024 Grand Est
Co-președinte al Verzilor din PE: „Nu este în interesul României să aibă în Consiliu o...
mihai leu1
Mihai Leu, în recuperare după operaţie: Sprijinul vostru mi-a dat putere. E un drum care cere...
Bucharest,,Romania,-,10.07.2022:112,Emergency,Number,On,A,Fire,Fighter
Posibilă intoxicaţie într-un supermarket din municipiul Braşov. 35 de clienţi au fost evacuaţi...