Acum la Digi FM JESSIE J FT ARIANA GRANDE & NICKI MENAJ - Bang Bang

Analiza lui Florin Negruțiu: „Călin Georgescu ar trebui să se închidă pe el însuși”

Călin Georgescu
Călin Georgescu / Foto: Profimedia

Florin Negruțiu a dezbătut la matinal subiectul care a pus pe jar scena politică: ancheta Recorder despre trecutul lui Călin Georgescu. Cel care astăzi se prezintă drept un suveranist convins, gata să elibereze România de influențele străine, a fost în anii ’90 unul dintre beneficiarii finanțărilor acordate de fundația Soros și de agențiile americane.

De la „soroșist” la suveranist – traseul cameleonic al lui Călin Georgescu

Investigația Recorder a dezvăluit că Georgescu, cel care astăzi promite că va interzice ONG-urile „finanțate din exterior”, a fost chiar unul dintre beneficiarii direcți ai fondurilor oferite de George Soros în anii ’90. Mai mult, a colaborat activ cu USAID și a derulat proiecte de mediu sponsorizate din afara țării.

„Dacă e să respectăm ce spune chiar domnul Georgescu, atunci ar trebui să înceapă cu el însuși – să se interzică, să se închidă!”, a comentat Florin Negruțiu.

Acesta a explicat că în perioada de tranziție postcomunistă, România a beneficiat de finanțări occidentale pentru a susține educația, presa și inițiativele civice. Printre cei care au profitat de aceste burse și granturi s-a numărat și Călin Georgescu. Totuși, după ce și-a construit cariera cu ajutorul acestora, el s-a repoziționat strategic în noul val de politică naționalistă, adoptând o retorică împotriva exact acelora care i-au susținut activitatea.

„A fost printre primii oameni care au beneficiat de banii lui Soros în România. Întrebarea este: dacă era atât de rău, de ce i-a acceptat?” – a punctat jurnalistul Digi FM.

Manipulare, propagandă și atacuri la presă

Un alt aspect discutat a fost modul în care Călin Georgescu evită întrebările incomode. Jurnaliștii care încearcă să-l întrebe despre trecutul său sunt întâmpinați cu ostilitate, iar episodul recent în care a respins agresiv microfoanele presei demonstrează disprețul față de libertatea de exprimare.

„Omul ăsta este un dictator în facere! Îl deranjează presa, îl deranjează întrebările, nu vrea să dea socoteală pentru nimic. Și atunci ce putem înțelege? Că de fapt nu vrea o Românie liberă, ci una pe care să o controleze el”, a concluzionat Negruțiu.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
digifm_untold_780x440
Digi FM la UNTOLD X: 10 ani de magie, 10 ani vrăjiți de muzică!
UNTOLD Universe
Untold 2025: Line-up-ul complet și artiștii care vor electriza cele 7...
510527075_18011357156757690_4766898171676840438_n
We Love Music Festival revine în forță la Râmnicu Vâlcea, în 15 – 16...
Pe aceeași temă
Călin Georgescu
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar
Bucharest,,Romania.,3rd,Mar,,2025:,Calin,Georgescu,Arrives,At,The
Călin Georgescu, trimis în judecată pentru propagandă legionară
Călin Georgescu (2)
Ce le-a cerut Călin Georgescu susținătorilor săi după ce i-a anunțat că a fost amendat cu...
Călin Georgescu
Călin Georgescu, la sediul Judecătoriei Sectorului 1, unde a mers să conteste prelungirea...
Te-ar putea interesa și
Călin Georgescu
Parchetul General a extins urmărirea penală în cazul lui Călin Georgescu
calin georgescu
Călin Georgescu anunţă că se retrage din viaţa politică: „Aleg să rămân în afara oricărei...
Romania Goes To Polls For 1st Round Of Presidential Elections, Bucharest - 04 May 2025
George Simion, alături de Călin Georgescu la urne: Am votat împotriva celor care ne...
calin georgescu si george simion (6)
Călin Georgescu, despre afirmaţia lui Simion că dă afară 500.000 de bugetari: „Vârsta, elanul...
Partenerii noștri
DigiSport ”Pariul” lui Mirel Rădoi: ”Asta m-a făcut să-l aduc la Universitatea Craiova. Am luat feedback de la Steaua”
”Pariul” lui Mirel Rădoi: ”Asta m-a făcut să-l aduc la Universitatea...
PeRoz Mihaela și Felix, o iubire stinsă înainte de vreme. De la întâlnirea lor neașteptată și abordarea lui curajoasă, la tragedia din Italia
Mihaela și Felix, o iubire stinsă înainte de vreme. De la întâlnirea lor...
Film Now Joaquin Phoenix, noi declarații la 15 ani de la interviul care a șocat publicul: „Una dintre cele mai proaste nopți din viața mea”
Joaquin Phoenix, noi declarații la 15 ani de la interviul care a șocat...
Digi World Un schelet de dinozaur și cel mai mare meteorit marțian găsit pe Pământ, vândute la licitație. Sumele, de-a dreptul fabuloase
Un schelet de dinozaur și cel mai mare meteorit marțian găsit pe Pământ...
Stirile Kanal D „Eva este foarte fericită. Mergem prin oraș" Elena Udrea, prima zi de libertate. A fost surprinsă în urmă cu puțin timp, de mână cu fiica ei! Ce are de gând să facă de acum înainte
„Eva este foarte fericită. Mergem prin oraș" Elena Udrea, prima zi de...
ProFM Șeful unei companii tech, prins cu amanta la un concert Coldplay. Reacția lui Chris Martin după ce i-a expus fără să-și dea seama
Șeful unei companii tech, prins cu amanta la un concert Coldplay. Reacția...
Digi Life Oamenii de ştiinţă au descifrat secretul tabloului „Fata cu cercel de perlă”
Oamenii de ştiinţă au descifrat secretul tabloului „Fata cu cercel de...
felix baumgartner si mihaela radulescu (2)
Cine va moșteni averea lui Felix Baumgartner. Iubitul Mihaelei Rădulescu a...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Themenfoto: Felix Baumgartner, Extremsportler, Tod, Todesfall, Verunglueckt, Verstorben, Abgestuerzt, 18.07.2025
Fosta parteneră a lui Felix Baumgartner, mesaj după decesul sportivului: „Erai ca un...
andreea balan
"Furtuna a făcut ravagii și la mine". Andreea Bălan și-a găsit dulapul cu costumații de scenă...
Volodimir Zelenski și Donald Trump/ Foto: X
Zelenski spune că el şi Trump lucrează la un „mega-acord”: SUA ar urma să cumpere drone din...
Ion Ceban
Primarul Chişinăului, interzis în România, îi dă replica ministrului Oana Ţoiu şi acuză...