Acum la Digi FM Oana Zamfir și Vlad Craioveanu STROMAE - Alors On Danse

A stat în spital mai bine de două luni și a slăbit zece kilograme. Mihai Leu, dezvăluiri despre starea de sănătate: „Stau destul de mult în pat, s-au atrofiat mușchii!”

Mihai Leu/ Foto: Facebook
Mihai Leu/ Foto: Facebook


Mihai Leu a trecut prin momente dramatice în urmă cu două luni, când a ajuns la Spitalul Fundeni din București, medicii fiind rezervați în privința șanselor sale de supraviețuire. Acum, însă, acesta a fost externat, însă perioada de recuperare va fi îndelungată.

La o săptămână de când a împlinit 56 de ani, Mihai Leu a vorbit despre starea sa de sănătate după ce a fost internat aproape cinci săptămâni. Acesta a recunoscut că a slăbit aproape zece kilograme, iar acum trage tare să se recupereze fizic. 

„Trebuie să am grijă, dar sunt tot mai bine. Mă simt bine și psihic. Va trebui să fac analize mai des, să fiu mult mai atent decât am fost până acum. Bine, am avut mare noroc cu domnul doctor profesor Irinel Popescu, care are grijă de mine. Vorbesc cu domnul doctor la telefon în fiecare săptămână și, când consideră dânsul, o să merg din nou la control.

Râdeam și cu fratele meu mai devreme, ce ciudată este și viața asta, la box toată viața a trebuit să slăbesc și acum, dintr-o dată, trebuie să mă îngraș. Mă chinui cât pot să mă îngraș. Stau destul de mult în pat. Fac kinetoterapie, deoarece am stat mult în pat și mușchii s-au atrofiat, dar îmi revin pe zi ce trece”, a declarat Mihai Leu pentru Cancan. 

Cu ce probleme s-a confruntat Mihai Leu

În cadrul unei postări pe care a făcut-o pe rețelele sociale, Mihai Leu a povestit că a fost operat într-un spital privat, dar procedura s-a complicat neașteptat, iar viața lui a fost pusă în pericol, șansele sale de supraviețuire fiind „aproape de zero.”

Situația critică l-a determinat pe Leu și familia sa să ceară transferul de urgență la Institutul Clinic Fundeni, unde, sub îngrijirea echipei coordonate de profesorul Irinel Popescu, starea lui s-a stabilizat. Sportivul de 55 de ani a anunțat recent pe rețelele sociale că este în viață și se recuperează, mulțumindu-le celor care i-au transmis gânduri bune.

„Vă mulţumesc tuturor pentru gândurile bune şi că mi-aţi transmis energia voastră pozitivă. Familia a cerut transferul de urgenţă la Institutul Clinic Fundeni, iar acum sunt bine datorită domnului profesor Irinel Popescu şi al echipei sale. Cu ajutorul lor, sunt în viaţă acum şi mă recuperez. O să vă ţin la curent şi sper să vă aduc numai veşti bune”, a scris Leu pe Facebook.

Situația critică l-a determinat pe Leu și familia sa să ceară transferul de urgență la Institutul Clinic Fundeni, unde, sub îngrijirea echipei coordonate de profesorul Irinel Popescu, starea lui s-a stabilizat. Sportivul de 55 de ani a anunțat recent pe rețelele sociale că este în viață și se recuperează, mulțumindu-le celor care i-au transmis gânduri bune.

„Vă mulţumesc tuturor pentru gândurile bune şi că mi-aţi transmis energia voastră pozitivă. Familia a cerut transferul de urgenţă la Institutul Clinic Fundeni, iar acum sunt bine datorită domnului profesor Irinel Popescu şi al echipei sale. Cu ajutorul lor, sunt în viaţă acum şi mă recuperez. O să vă ţin la curent şi sper să vă aduc numai veşti bune”, a scris Leu pe Facebook.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Aceasta nu este prima oară când Mihai Leu trece printr-un episod medical critic. În luna mai a acestui an, el a fost din nou internat de urgență din cauza unor complicații de sănătate. La momentul respectiv, sportivul a declarat că se află „pe mâini bune” și că se gândește să revină la cursele de raliu, o pasiune care l-a consacrat după încheierea carierei de boxer.

Mihai Leu are un istoric medical dificil, fiind diagnosticat în 2014 cu cancer de colon. Timp de două luni, a fost internat în spital și a trecut prin două intervenții chirurgicale, reușind să învingă boala. Prin voință și determinare, Leu a revenit ulterior în lumea sportului, continuând să participe la competiții de raliuri, unde a obținut performanțe remarcabile. Este campion absolut la raliuri și deține trei titluri naționale la Viteză în Coastă.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
florin negrutiu 7701
Florin Negruțiu, analiza alegerilor la Digi FM: Cum a ajuns România...
Bucharest, Romania. 10th Apr, 2025: Dominic Fritz, vice president of the Save Romania Union (USR), holds a press conference after USR voted, in an informal Political Committee meeting, to support Nicusor Dan in the 2025 Romanian presidential race against
Dominic Fritz preia interimar funcţia de preşedinte al USR, anunță...
paleologu 45464WhatsApp Image 2025-02-03 at 08.59.13 2 yt
Theodor Paleologu i-a oferit lui Nicușor Dan o carte despre arta...
Pe aceeași temă
mihai leu1
Mihai Leu, în recuperare după operaţie: Sprijinul vostru mi-a dat putere. E un drum care cere...
ozana barabancea si fiul ei (2)
Ozana Barabancea, noi detalii despre fiul ei, care a făcut infarct la 24 de ani: "A ieșit de...
mihai leu1
Mihai Leu, mesaj din spital: Vă mulţumesc din inimă! Vă simt aproape, iar fiecare mesaj de...
Mihai Leu/ Foto: Facebook
Cele mai noi informații despre starea de sănătate a lui Mihai Leu. Fostul campion este...
Te-ar putea interesa și
Cătălin Moroşanu, mesaj pentru Mihai Leu, internat în stare gravă în spital/ Foto: Facebook
Cătălin Moroşanu, mesaj pentru Mihai Leu, internat în stare gravă în spital: „Un Leu nu cade...
Mihai Leu/ Foto: Facebook
Mihai Leu, în stare critică. Fostul campion a fost transportat de urgență la București
mirela vaida (1)
Mirela Vaida, momente de panică după ce fiul ei de 8 ani a avut nevoie urgentă de operație...
Neymar / Profimedia
Neymar a marcat primul gol după 502 zile
Partenerii noștri
Digi24 Sociologul Remus Ștefureac: Viitorul președinte al României ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 30 de ani”
Sociologul Remus Ștefureac: Viitorul președinte al României ar putea fi...
DigiSport Cum a numit Simone Inzaghi meciul cu Barcelona, după ce a dus-o pe Inter în finala Ligii Campionilor
Cum a numit Simone Inzaghi meciul cu Barcelona, după ce a dus-o pe Inter...
PeRoz Cum arată „cea mai frumoasă fată din lume” la 24 de ani. A primit acest titlu la șase ani, iar acum are o carieră solidă în modă
Cum arată „cea mai frumoasă fată din lume” la 24 de ani. A primit acest...
Film Now Met Gala 2025, parada ținutelor extravagante. Demi Moore a purtat o spectaculoasă rochie „cravată”: peste 1 milion de mărgele și paiete
Met Gala 2025, parada ținutelor extravagante. Demi Moore a purtat o...
Digi World Tigăile antiaderente în care gătim, pericol pentru sănătate. Cum ne afectează atunci când apar pe ele chiar și cele mai mici zgârieturi
Tigăile antiaderente în care gătim, pericol pentru sănătate. Cum ne...
ProFM Prin ce peripeții a trecut Shakira înainte de a ajunge la Met Gala 2025. Nicole Scherzinger a dat-o de gol: „Suferă”
Prin ce peripeții a trecut Shakira înainte de a ajunge la Met Gala 2025...
Digi Life FOMO vs. JOMO. Termenii care explică ce înseamnă frica de a pierde vs. bucuria de a rata ceva
FOMO vs. JOMO. Termenii care explică ce înseamnă frica de a pierde vs...
Friedrich Merz/ Profimedia
Friedrich Merz a fost ales cancelar al Germaniei din a doua încercare în...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
CCR
Curtea Constituţională a înregistrat o cerere de anulare a alegerilor din 4 mai. Ce prevede...
Nicușor Dan
Nicușor Dan îndeamnă la calm după ce euro a depășit 5 lei: „România are o economie privată...
Sean Combs Hit With More Sexual Assault Allegations
A început procesul în care P. Diddy este acuzat de trafic sexual. Rapperul riscă să primească...
Politiker Bas Eickhout (GroenLinks) bei einer Pressekonferenz im Euröpäischen Parlament. Straßburg, 08.10.2024 Grand Est
Co-președinte al Verzilor din PE: „Nu este în interesul României să aibă în Consiliu o...