Acum la Digi FM Marius Dobre 99 SOULS FT DESTINY S CHILD AND BRANDY - The Girl Is Mine
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Gabriela Firea, despre postarea jignitoare: „Este interzis like-ul sau share-ul pe Facebook?”

Gabriela-Firea

Gabriela Firea l-a atacat pe Vlad Voiculescu, candidatul PLUS la alegerile de anul viitor pentru Primăria Capitalei. Totul a pornit după o postare controversată pe Facebook a creatorei de modă Dana Budeanu, postare care a fost apreciată și distribuită de primarul general Gabriela Firea, prietenă foarte bună cu Budeanu. Firea a refuzat să răspundă de ce a distribuit această postare în care Oana Gheorghiu și Carmen Uscatu, de la Asociația Dăruiește Viața, au fost acuzate de Budeanu că nu administrează corect banii din donații și cer investiții de la ministerul Sănătății.

Gabriela Firea susține însă că cele două doamne sunt doar „împinse în față” și că în spatele ONG-ului stă fostul ministru al sănătății din Guvernul Cioloș, Vlad Voiculescu, cel pe care primarul general îl acuză că „s-a opus transplantului în România”, potrivit Digi24.

De ce ați share-uit postarea Danei Budeanu? a fost întrebată Gabriela Firea, marți seara, la Digi24. „Este interzis like-ul sau share-ul pe Facebook?” a replicat Gabriela Firea.

Gabriela Firea a explicat: „O postare share-uită miercurea trecută, care nu a supărat pe nimeni, și brusc aseară, în timpul evenimentului No Drugs, No Problems, s-a indignat lumea ca la un semn. După șase zile, repet, după șase zile! Deci mie asta îmi dă foarte mult de gândit și de bănuit că a fost o comandă în ceea ce mă privește”, a acuzat Gabriela Firea. „Îmi pare rău de ipocrizia care se manifestă. Pentru că brusc, doar în legătură cu mine, există foarte multă pudibonderie. Să știți că și eu am copii. (...) Ce mă deranjează este manipularea și ipocrizia și faptul că o anumită persoană își face campanie electorală pentru alegerile locale de la anul transmițând informații parțiale, ca să nu spun eronate (...)”.

Gabriela Firea susține că și ea, ca primar general, are o contribuție la acest spital privat, pentru că este construit pe un teren al Primăriei care ar valora un milion de euro.

„Nu-mi plac omisiunile grave. Eu nu aveam cum să aduc jigniri contributorilor, sponsorilor acestui spital, pentru că și eu, ca primar general, am o contribuție (...) în construirea acestui spital - așa cum se spune, din fonduri exclusiv private - contribuție despre care nu vorbește absolut nimeni, poate nu întâmplător. (...) Acest spital se construiește - și foarte bine că se construiește și voi sprijini cu tot ceea ce pot și personal, și ca primar general - acest spital se construiește pe proprietatea Municipiului București, pe proprietatea Primăriei Capitalei, pe un teren valoros - în jur de un milion de euro. Atât Spitalul Marie Curie, Bagdasar (sic! - n.r.) cum este cunoscut în popor, lângă care se construiește acest spital privat, cât și terenul aferent sunt proprietatea Primăriei Capitalei. Niciodată nu am făcut tapaj să spun: știți, nu vă supărați, spuneți dvs că este un spital construit exclusiv din fonduri private, dar uitați de contribuția majoră a Primăriei Capitalei, și anume prin punerea la dispoziție a acestui teren extrem de valoros”, a spus Gabriela Firea.

Cosmin Prelipceanu, jurnalist Digi24: Ar fi putut fi construit în altă parte?

Gabriela Firea: Dar nici nu trebuie să vă răspund....

Cosmin Prelipceanu: Dar e logic. E un spital pentru copii bolnavi de cancer lângă un spital care are secție pentru copii bolnavi de cancer...

Vlad Voiculescu a răspuns atacurilor Gabrielei Firea, printr-o postare pe Facebook:

"Cine-i slugă, nu-i domn." zice o veche vorbă românească.

În 2016, pesediștilor, slugilor și tuturor mafioților din sistem nu le venea să creadă că "băiatul ăla tânăr de la sănătate" este propriul stăpân, nu datorează nimic nimănui și nu este controlat de nimeni. Dragnea, Firea și ai lor mi-au căutat unchi, mătuși, orice.

Unul dintre șefii mafiei transplantului - speriat de curățenia pe care o începusem - a întrebat pur și simplu "al cui e băiatul ăsta? Cu cine trebuie să vorbim?" - găsim asta într-o înregistrare de la DIICOT.

Au trecut anii și iată, astăzi aflăm de la doamna Firea nici mai mult nici mai puțin decât că eu "patronez" deja alte inițiative care o deranjează pe dânsa la PR. Nu una, ci mai multe.

Nici Gabriela Firea, nici Dragnea, nici Dăncilă, nici atâția alții din vechea politică nu își pot imagina că inițiative precum #NoiFacemUnSpital, ca MagiCAMP, MagicHOME sau MagicHELP - Rețeaua solidarității, ca HOSPICE Casa Sperantei sunt instrumente prin care societatea își face un serviciu sieși, ajutându-i pe cei lăsați fără speranță de stat.

Nu își pot imagina că suntem deja milioane în țara asta care nu mai avem nevoie de stăpân. Nu suntem și nu am fost niciodată slugi. Nu avem nevoie de domni.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Întregul material poate fi citit aici.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 – Part 20
valentin chisoceanu serban trimbitasu
Șerban Trîmbițașu, previziuni despre piața imobiliară: „Acum și...
adrian asoltanie web
Cum să supraviețuiești „iernii economice”: Adrian Asoltanie te învață...
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
Pe aceeași temă
Oana Gheorghiu Briefing On State-Owned Companies Reform, Bucharest, Romania - 16 Apr 2026
Oana Gheorghiu îl acuză pe Grindeanu că "a aruncat România în haos": "Ne minte în fiecare zi...
oana gheorghiu
Oana Gheorghiu, despre ruperea coaliției de guvernare: "S-a putut lucra Ilie Bolojan cât s-au...
Oana Gheorghiu Briefing On State-Owned Companies Reform, Bucharest, Romania - 16 Apr 2026
Oana Gheorghiu: "Cred că Nicuşor Dan a făcut o greşeală, probabil influenţat de nişte...
oana gheorghiu
Congres PNL. Oana Gheorghiu, după ce s-a alăturat partidului: "Nu mă sperie nici listele...
Te-ar putea interesa și
oana gheorghiu
Oana Gheorghiu și Dragoș Pîslaru s-au înscris în PNL chiar înainte de Congresul Extraordinar...
vlad voiculescu ID88230_INQUAM_Photos_Octav_Ganea
Vlad Voiculescu sesizează CE privind achitările din dosarul '10 August' și hotărârea CSM cu...
grindeanu
Sorin Grindeanu, după ce Oana Gheorghiu a prezentat un documentat cu companii de stat care ar...
Oana Gheorghiu Briefing On State-Owned Companies Reform, Bucharest, Romania - 16 Apr 2026
Vicepremierul Oana Gheorghiu: CFR Marfă îşi va declara falimentul până la 31 mai, iar...
Partenerii noștri
Digi24 Liliana Ruse, reacție la declarațiile lui Bolojan privind citostaticele: „Am crezut că nu aud bine, după care am început să plâng”
Liliana Ruse, reacție la declarațiile lui Bolojan privind citostaticele...
DigiSport UEFA a interzis meciul Liverpool - Real Madrid, înainte de tragerea la sorți a fazei ligii Champions League
UEFA a interzis meciul Liverpool - Real Madrid, înainte de tragerea la...
PeRoz O actriță de 47 de ani a aflat că are o tumoră malignă pe creier, deși se simțea bine. Cum le-a dat vestea fiicelor ei
O actriță de 47 de ani a aflat că are o tumoră malignă pe creier, deși se...
Film Now Soții care ar putea face istorie în universul James Bond. Ce rol își dorește actrița în următorul film cu 007
Soții care ar putea face istorie în universul James Bond. Ce rol își...
Digi World Cât trebuie să stai, de fapt, la soare? Medicii explică de câtă lumină solară avem nevoie pentru sănătate, fără să ne punem pielea în pericol
Cât trebuie să stai, de fapt, la soare? Medicii explică de câtă lumină...
Stirile Kanal D O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o șoferiță care consumase alcool
O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o...
ProFM "Nu mă rușinez cu iubirea mea. Nu o ascund, nu o neg". Ce i-a lăsat Paulei Seling un gust amar după ce și-a asumat noua relație
"Nu mă rușinez cu iubirea mea. Nu o ascund, nu o neg". Ce i-a lăsat Paulei...
Digi Life Condimentul care ține păianjenii și muștele departe de casă. Unde trebuie să-l pui
Condimentul care ține păianjenii și muștele departe de casă. Unde trebuie...
Ultimele știri din matinal
oana zamfir vlad craioveanu mikey hash
De la milionar pe YouTube, la navigator pe ocean. Mikey Hash, dezvăluiri la Digi FM despre...
oana zamfir vlad craioveanu serban copot
Șerban Copoț, la Digi FM: Reuniunea istorică Animal X la Untold și adevărul despre hitul „Să...
selly
Selly, dezvăluiri la matinalul Digi FM: De ce nu îl aduce pe Eminem la Beach, Please și cât a...
alex stamate
Cine este Alex Stamate? Fenomenul viral care a răvășit TikTok-ul, dezbătut la matinalul Digi FM
Ultimele știri
euro
România a primit prima plată de 2,5 miliarde de euro în cadrul instrumentului de apărare SAFE
Marcel Ciolacu/ Profimedia
Ciolacu, despre decizia primarului Toma de a nu mai candida din partea PSD pentru un nou...
Elon Musk
Zelenski îi acordă lui Elon Musk Ordinul Libertății. Kievul încearcă să obțină acces Starlink...
scoala-profesori-examen-titularizare-digi24
Sindicatele din Educație resping categoric noua Lege a salarizării. Propunerea pentru...