Acum la Digi FM FAYDEE - Lullaby

Fenomenele meteo extreme în România vor fi tot mai dese şi tot mai violente. Climatolog: „Ar trebui să nu le mai privim ca pe nişte excepţii!”

Furtună în Sinaia (1)
Furtună în Sinaia / Credit foto: Meteo Plus

Fenomenele meteorologice extreme în România, cum au fost ultimele vijelii care au devastat localităţi din vestul ţării şi staţiunea Sinaia, din judeţul Prahova, vor fi tot mai dese şi tot mai violente, avertizează specialiştii. Climatologul Alex Trandafir afirmă că acest trend se va păstra, pentru că atât frecvenţa, cât şi intensitatea furtunilor este direct proporţională cu acumularea de energie care se duce în atmosferă pe măsură ce atmosfera se încălzeşte la nivel global. „Ar trebui să nu le mai privim ca pe nişte excepţii aceste fenmene care au loc atunci când o masă de aer rece o înlocuieşte pe cea caldă existentă”, explică Trandafir.

„Aceste furtuni vor fi tot mai dese şi tot mai extreme, iar trendul se va păstra, pentru că, de fapt, atât frecvenţa, cât şi intensitatea lor este direct proporţională cu acumularea de energie care se duce în atmosferă pe măsură ce atmosfera se încălzeşte la nivel global. Atmosfera funcţionează exact ca un burete şi, pe măsură ce se încălzeşte, poate să reţină, să acumuleze cât mai multă umiditate, care, atunci când se descarcă, se întâmplă în mod foarte violent, aşa cum am văzut zilele acestea”, a declarat climatologul Alex Trandafir la Digi24, potrivit News.ro. 

Potrivit specialistului, valurile de căldură vor fi tot mai intense, aşa cum a fost pe tot parcursul lunii iunie.

„Aceste fenomene au loc atunci când o masă de aer rece o înlocuieşte pe cea existentă caldă. Pe măsură ce diferenţele acestea vor fi tot mai drastice şi mai severe, din nou şi furtunile şi fenomenele asociate, fie că vorbim despre vânt, despre inundaţii, despre grindină, vor fi tot mai intense şi vor cauza pagube tot mai mari. Ar trebui să ne obişnuim cu astfel de episoade pentru că sunt, iată, deja în ultimii ani, de la an la an, parcă tot mai prezente peste tot în zonă”, avertizează climatologul.

El spune că nu ar trebui să le mai privim ca pe nişte excepţii.

”Furtunile şi canicula sunt, oricum, o normalitate, dar este extrem de important să înţelegem că, deşi schimbările climatice nu le cauzează, acestea le intensifică şi, de fapt, influenţează aceste furtuni. Deşi există un grafic de normalitate pentru aceste furtuni, pentru temperaturi ridicate, toate aceste situaţii ies din acea normalitate şi normalitatea noastră, de fapt, se va duce în sus, să spunem aşa, în ideea în care noua normalitate va fi cu câteva procente peste limitele pe care le avem în prezent. Mă refer la viteze ale vântului, la cantităţi de precipitaţii înregistrate într-un timp foarte scurt şi aşa mai departe”, explică specialistul.

El completează că ultimele date referitoare la recordurile de temperaturi înregistrate sunt „extrem de îngrijorătoare”, în special pentru că acum, la nivel global, cel puţin la nivelul continentului european, ar trebui să ne aflăm într-o „perioadă cu o variaţie normală a climei”, ceva mai rece.

„Se pare însă că, inclusiv acum, când oscilaţia din Pacific, care influenţează destul de mult vremea la nivel european, este neutră sau negativă, temperaturile înregistrează recorduri pozitive şi este îngrijorător pentru că anul viitor vom intra din nou în faza pozitivă, El Nino, când, teoretic, din nou, temperaturile pe continentul european sunt mai ridicate. Şi mă întreb, atunci, oare ce valori vom înregistra?”, a încheiat climatologul.

În ultimele zile, zone întinse ale României au fost „măturate”, de furtuni extrem de violente, cu vânturi puternice, chiar şi de 150 de km/h, asemănător unui ciclon de intensitate medie. În acelaşi timp, jumătate din ţară a fost sub avertizare cod roşu de caniculă, cu temperaturi de peste 40 de grade la umbră, iar cealaltă jumătae s-a confruntat cu temperaturi aproape la fel de sufocante.

Ultima furtună extrem de violentă a avut loc miercuri după-amiază, în staţiunea Sinaia, când vijelia a devastat centrul oraşului, doborând copaci peste maşini, drumuri şi căi ferate. Potrivit forţelor de intervenţie, 14 persoane au fost rănite, iar DN1, cel mai circulat drum din ţară, precum şi magistrala feroviară spre Braşov fiind blocate din cauza unor arbori doborâţi de vântul puternic.

Elena Mateescu Meteorologul ANM precizează că fenomenele meteorologice de furtuni „vor fi de interes până mâine dimineaţă, la ora 2:00”: „Vorbim de avertizări meteorologice generale de cod galben şi portocaliu până în această seară, la ora 22.00, privind fenomenele de instabilitate atmosferică accentuată”, a afirmat Elena Mateescu. Aceasta a spus că este vorba despre „vijelii, având în vedere vitezele la rafală care pot să depăşească 70-90km/h şi pe intervale scurte de timp, cantităţi de apă de 25-40l/m² pe arii restrânse de peste 60l/m², cu precădere în jumătate estică a ţării”. Directorul ANM a declarat că „se impune o atenţie maximă” privind acest tip de fenomene meteorologice pentru următoarele ore. „Atunci când o masă de aer foarte cald, aşa cum a fost în ultimele 72 de ore, este înlocuită de o masă de aer mai rece, agresivitatea şi intensitatea acestor tipuri de fenomene este mai mare”, a explicat meteorologul.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Benjamin Netanyahu si Donald Trump
Netanyahu, cadoul suprem pentru Donald Trump. L-a nominalizat la...
Bulgaria trece oficial la euro la 1 ianuarie 2026/ Shutterstock
Bulgaria aşteaptă marți ultima aprobare pentru a adopta moneda euro...
Păcănele, jocuri de noroc
Ilie Bolojan, după ce s-a schimbat taxarea jocurilor de noroc la 4%...
Pe aceeași temă
09 October 2024, France, Straburg: Viktor Orbn (Fidesz), Prime Minister of Hungary, sits in the plenary chamber of the European Parliament. At the beginning of the third day of the session, Hungary's Prime Minister Orban will present the work of the Hunga
Viktor Orbán, despre Guvernul de la Bucureşti: „Nu îl invidiez”. Vrea să se vadă cât mai...
Franţa, lovită de fenomene extreme după mai multe zile de caniculă/ Profimedia
Franţa, lovită de fenomene extreme după mai multe zile de caniculă. Un copil de 12 ani se află...
Thermometer,In,The,Sky,,The,Heat
Val de caniculă în aproape toată ţara. Temperaturile ajung până la 38 de grade marţi, în mai...
Cât costă un bilet de repatriere din Israel/ Shutterstock
40 de cetăţeni români au fost repatriaţi din Israel cu ajutorul autorităților din Bulgaria
Te-ar putea interesa și
romania u19
Naţionala României U19, învinsă de campioana en-titre Spania, scor 3-1, la Campionatul European
5 Emanuel Marincau scores his side winnig goal of the match
România a câştigat cu emoţii, 2-1 cu Muntenegru, la debutul în Campionatul European de Fotbal...
14,September,2022-bucharest,,Romania.,The,National,Stadium,Or,Arena,Nationala
România întâlneşte Cipru, în preliminariile CM 2026. Meciul de marţi, a 40-a confruntare a...
Caniculă/ Shutterstock
Vremea continuă să fie caniculară în România. ANM a emis Cod galben de temperaturi extreme în...
Partenerii noștri
DigiSport Andorrezii ”au prins aripi”, după FCSB - Inter Club d’Escaldes 3-1 și visează la o ”remontadă”
Andorrezii ”au prins aripi”, după FCSB - Inter Club d’Escaldes 3-1 și...
PeRoz Ce a descoperit un bărbat în istoricul căutărilor pe internet al iubitei sale: „Am stat acolo în tăcere, plângând”
Ce a descoperit un bărbat în istoricul căutărilor pe internet al iubitei...
Film Now Era frumușelul din Baywatch, dar s-a retras din actorie acum 20 de ani. Cu ce se ocupă azi David Charvet: Nu îmi lipsește celebritatea
Era frumușelul din Baywatch, dar s-a retras din actorie acum 20 de ani. Cu...
Digi World Studiul de ultimă oră care schimbă profund ceea ce se credea despre capacitatea creierului adult de a genera neuroni noi
Studiul de ultimă oră care schimbă profund ceea ce se credea despre...
ProFM Kanye West o plătește pe Bianca Censori pentru aparițiile controversate. Apropiat: „Ea controlează totul și face bani frumoși din asta”
Kanye West o plătește pe Bianca Censori pentru aparițiile controversate...
Digi Life Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu peste 4.5 milioane de euro. Imagini din curte și din interior
Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu...
andreea marin si adrian brancoveanu (1)
Andreea Marin, primele declarații despre despărțirea de Adrian...
Ion Ceban
Primarul Chişinăului are interzis în România şi în Schengen, anunţă MAE...
Ultimele știri din matinal
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
Ultimele știri
mihai enache aur
AUR depune moţiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan: "Avem semnături de la SOS, POT și...
Black,Stethoscope.,Healthcare.
Ministrul Sănătăţii anunță creşterea programului de lucru în ambulatoriile de specialitate din...
Christian Horner/ Profimedia
Cutremur în Formula 1. Red Bull l-a concediat pe Christian Horner. Britanicul era la...
Furtună puternică la Sinaia/ Foto: Facebook
Furtună puternică la Sinaia. Acoperișul gării, o clădire istorică emblematică, a fost smuls de...